sesli sohbet

Kuzey Kore’nin ilk askeri keşif uydusunu uzaya gönderme denemesi başarısızlıkla sonuçlandı

Reuters
Seul’de insanlar gelişmeleri haberlerden takip etti.

Kuzey Kore, uzaya göndermeyi planladığı ilk askeri keşif uydusunun kaza sonucu denize düştüğünü bildirdi.

Ülke yönetimi daha önce ABD askeri faaliyetlerini izlemek için 11 Haziran’a kadar bir uydu fırlatmayı planladığını duyurmuştu.

Yetkililer, bugünkü kazadan sonra en kısa sürede ikinci bir fırlatma denemesi yapacaklarını açıkladılar.

Güney Kore’nin başkenti Seul’de yasa dışı uydu fırlatma eylemi nedeniyle alarma geçilirken, Japonya’nın Okinawa kentinde yaşayanlar için de uyarı yapıldı.

Seul’deki alarm kaosa neden oldu. Kentte hava saldırısı sirenleri çalarken, telefonlara gönderilen mesajla vatandaşlar tahliyeye hazırlandı. 20 dakika sonra yanlış bir mesaj olduğu söylendi.

Yonhap haber ajansına göre Güney Koreli yetkililer, uyduyu fırlatan roketin kısa süre sonra havada parçalanmış veya radardan kaybolmuş olabileceğini ve suya düştüğünü söyledi ve soruşturma sürüyor.

Japonya Başbakanı Fumio Kişida, Kuzey Kore’nin balistik füze fırlattığını ve hükümetin detaylı analizlerini sürdürdüğünü söyledi.

Kişida, herhangi bir hasarın meydana gelmediğini sözlerine ekledi. Japonya daha önce topraklarının tehdit edilmesi durumunda kendi savunma sistemlerini işleteceğini belirtmişti.

Kuzey Kore iktidar partisinin Merkez Askeri Komisyonu Başkan Yardımcısı Ri Pyong Chol, Salı günü fırlatma planını açıkladı ve bunun ABD ve Güney Kore’nin “pervasız askeri eylemlerine” bir yanıt olacağını söyledi.

Her iki ülkeyi de “açıkça saldırganlık yapmakla” suçladı.

Çarşamba günkü lansmandan önce ABD Dışişleri Bakanlığı, Kuzey Kore’nin balistik füze teknolojisi kullanan eyleminin birçok Birleşmiş Milletler Konseyi kararını ihlal ettiğini duyurdu.

Güney Kore dışişleri bakanlığı da balistik füze teknolojisi kullanan tüm fırlatmaların hafta başında Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi tarafından yasaklandığını söyleyerek fırlatma planını kınadı.

Bakanlık yaptığı açıklamada, “Kuzey Kore devreye girerse, bedelini ve hak ettiği ıstırabı ödemek zorunda kalacak” dedi.

Yoruma kapalı.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku