sesli sohbet

Macron: Ya özgür olacağız ya bağımlı

Ukrayna savaşının direkt ve dolaylı sonuçlarının Avrupa’nın ekonomik modelini derinden sarstığını söyleyen Macron, dünya ekonomisinin ABD ve Çin içinde kutuplaştığı görüşünü dile getirdi. Macron, “Özgürlük ve özgür piyasaya dayalı izleyeceğiniz kendi yolunuz var mı? Yoksa bu ikisinden birine (Çin, ABD) bağımlı olmak isteyenlerden misiniz” diye sordu. Bu probleminin hemen hemen cevap bulmadığını belirten Macron, “Biz daima Avrupa’nın tekrardan kurucuları olmaya mahkûmuz. Bundan dolayı kendi kendine bırakırsak bölünür” diyerek kırılganlıklara vurgu yapmış oldu.

’ADAPTE OLAMADIK’

Macron, “Avrupa’nın yaşamış olduğu krizin, bölünmüşlüklerin Soğuk Harp ve Berlin Duvarı’nın yıkılışından sonraki süreci tam olarak sindirememiş olmamızdan kaynaklandığına inanıyorum” dedi. AB’nin genişletildiğini sadece bunun kafi olmadığının görüldüğünü kaydeden Macron, “onlarca yıl Sovyet boyunduruğu altında yaşamış ülkelerin deneyimini dinlemeyi öğrenmeleri icap ettiğini” açıkladı.

Yoruma kapalı.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku