sesli sohbet

Madenciler, Cumhurbaşkanlığına ait özel uçakla deprem bölgesine taşınıyor

Cumhurbaşkanlığı uçakları, Kahramanmaraş merkeze bağlı depremin yaşandığı illerde arama kurtarma çalışmalarına destek verecek 65 madenciyi deprem bölgesine taşımak için havalandı.

abone

Kahramanmaraş’ın Pazarcık ilçesinde meydana gelen 7.7 ve 7.6 büyüklüğündeki depremler büyük yıkıma neden oldu.

AFAD, UMKE, 112 Acil Sağlık, Türk Silahlı Kuvvetleri ve İçişleri Bakanlığı başta olmak üzere binlerce gönüllü, depremin olduğu illerde arama kurtarma çalışmalarına katılıyor.

Ülkenin çeşitli yerlerindeki madenciler de enkaz altında kalanları kurtarmak için deprem bölgelerine sefer düzenliyor.

Madenciler Adana’ya gitti

Cumhurbaşkanlığına ait özel uçak “TUR” başkentte toplanan 65 madenciyi Esenboğa Havalimanı’ndan Adana’ya taşıdı.

“TUR” ile Adana havalimanına gelen madenciler, malzemelerini teslim aldıktan sonra deprem bölgelerine gitmek ve arama kurtarma çalışmalarına katılmak üzere yola çıktı.

“Elimizden gelenin en iyisini yapmaya çalışacağız”

Zonguldaklı madencilerden Oytun Akkaya, bu sefer bir hayat kurtarmak için mücadele edeceklerini belirterek, “Elimizden geleni yapmaya çalışacağız” dedi. dedi.

Madenci Hasan Nalbant ise daha fazla kurban istemediklerini ve enkaz altından sağlıklı insanların çıkması için mücadele edeceklerini söyledi.

Daha önce Zonguldak’ta maden kazası geçiren arkadaşlarının kurtarılması çalışmalarında görev aldığını söyleyen Nalbant, “Bu kadar büyük bir depremde çalışmadık. TTK ekibimizin donanımı var. Allah herkesin yardımcısı olsun.” ifadesini kullandı.

“Bir an önce yola çıkmak istiyoruz, Cumhurbaşkanımız bize uçağını görevlendirdi”

Dünden beri görev beklediğini söyleyen Orçun Baydar, deprem bölgesine gidecekleri haberini alır almaz hemen müdahale ettiğini söyledi.

Baydar, “Nereye gittiğimiz önemli değil. Bizim için bir ömür bir ömürdür. Bir an önce gitmek istiyoruz. Hatta Cumhurbaşkanımız da bize uçağını tahsis etti. Kendisine de teşekkür ediyoruz.” dedi.

Uçaktaki sağlık ekiplerinden Bahaddin Uçar, depremzedeleri Ankara Bilkent Şehir Hastanesi’ne teslim ettikten sonra hasta nakilleri için görev başında olduklarını ve tedavilerini hastane koşullarında yapacaklarını söyledi.

Sağlık çalışanı Mesut Avcı, “İçimizde ayrı bir heyecan var. Orada bir insana faydalı olmanın heyecan ve gururunu yaşıyoruz. Allah oradaki vatandaşlarımızın yardımcısı olsun. Buradaki madenci ve ekiplerimiz de arama kurtarma ekiplerine güç kuvvet versin” dedi. dedi.

Madencileri Adana’ya taşıyacak olan uçak ise dönüşte deprem bölgelerindeki yaralıları Ankara’ya getirecek.

Yoruma kapalı.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku