sesli sohbet

Mahsa Amini protestoları: İran ilk idam cezasını verdi

İran halkı, Mahsa Amini için tek yumruk olmaya devam ediyor. Ülkede Mahsa Amini’nin ölümü sonrası başlamış olan gösteriler sebebiyle ilk idam cezası verildi.

İran Yargı Erki Kurumu, Amini protestolarına katılan göstericilerden birine başkent Tahran’da idam cezası verildiğini duyurdu. Tahran Devrim Mahkemesi tarafınca İran Yargı Erki Başkanı Gulamhüseyin Muhsin Ejei’nin talimatıyla 6 gösterici hakkında adil ve süratli karar verildiğini belirtilerek, kamu güvenliğini bozmak ve devlete cenk açmak suçlamaları ile tutuklanan 6 kişiden 1’ine idam cezası, öteki 5 göstericiye ise 5 ila 10 yıl arası hapis cezası verildiği açıklandı.

İdam cezası alan göstericinin devlet binasını ateşe vermek ve kundaklamak suçlamasıyla tutuklandığı aktarılarak, “Kamu güvenliğini ve huzurunu bozmak, yeryüzünde fesat çıkartmak ve devlete cenk açmak ve ulusal güvenliğe karşı kabahat işlemek suçlarından şahsa idam cezası verildi” ifadeleri kullanıldı. Devrim Mahkemesi tarafınca verilen cezaların temyize götürülebileceği açıklandı.

NE OLMUŞTU?

İran’ın başkenti Tahran’da 13 Eylül’de gözaltına alındıktan sonrasında fenalaşarak hastaneye kaldırılan 22 yaşındaki Mahsa Amini’nin 16 Eylül’de yaşamını yitirmesi ülkede infiale yol açmıştı. Amini’nin 17 Eylül’de memleketi Sakkız kentindeki cenaze töreni sonrasında başlamış olan gösteriler, ülkenin birçok kentine yayılmıştı.

Yoruma kapalı.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku