sesli sohbet

Mariupol’un kontrolü için yapılan savaş, tiyatroda mahsur kalan sivillerin kurtarılmasını engelliyor | Ukrayna


Ukrayna kuvvetleri, stratejik açıdan önemli güney liman kenti Mariupol’da daha büyük bir Rus kuvvetine karşı direnirken, Cumartesi günü bombalanan bir tiyatroda mahsur kalan yüzlerce kişiyi kurtarma girişimlerini yoğun sokak çatışmaları engelledi.

Vladimir Putin için savaş alanı kazanımlarının yetersiz olduğu bir günde, Ukrayna Mariupol’deki şiddetli çatışmanın ardından, Rusya için potansiyel olarak önemli bir ödül olan Azak Denizi’ne erişimini ilk kez kaybettiğini kabul etti.

Cumartesi günü limanda sokak çatışmaları şiddetlendi, çoğu Rus kuvvetlerinin haftalarca süren bombardımanından sonra düzleşti. En dikkate değer hedef, Mariupol’un kadın ve çocuklar için bir sığınak olarak iki katına çıkmasına rağmen Çarşamba günü bombalanan ana belediye tiyatrosu olmaya devam ediyor.

Binada mahsur kaldığına inanılan 1000’den fazla kurtulan ile yüzlerce kişiden hala haber alınamadı.

BM’nin Dünya Gıda Programı (WFP), şehirde mahsur kalan ve şu anda tamamen Rus güçleri tarafından kuşatılmış on binlerce kişiye ulaşmasının engellenmesinden duyduğu hayal kırıklığını dile getiren en son insani yardım kuruluşu oldu.

WFP’nin acil durum koordinatörü Jakob Kern, Rusya’nın Mariupol’a acil gıda tedarikini önleme taktiğini “21. yüzyılda kabul edilemez” olarak nitelendirdi. Ukraynalı milletvekili Dmytro Gurin, şehirdeki koşulları “ortaçağ” olarak nitelendirdi.

Uzmanlara göre, Ukrayna’nın Mariupol’daki artçı harekatı, Rus taarruzunun görünüşte ülkenin çoğunda durmuş olduğu daha geniş çatışmanın simgesi haline geliyor. Bir İngiltere savunma değerlendirmesi, Kremlin’i “Ukrayna direnişinin ölçeği ve gaddarlığı karşısında şaşırmış” olarak nitelendirdi.

Ukrayna genelinde yapılan güncellemeler, güneydeki Kherson ve Mykolaiv şehirlerindeki sıcak noktaların yanı sıra Mariupol’un yanı sıra bir Ukrayna kışlasına füze saldırısından sonra enkazdan çok sayıda cesedin çıkarıldığı sıcak noktalarla cephe pozisyonlarında çok az değişiklik olduğunu gösterdi.

Limanın ele geçirilmesi, Ruslara Azak Denizi’nin tüm kuzey kıyısını verecek, Ukrayna’yı Karadeniz’e giden bir kanaldan kesecek ve Kremlin’in 2014’te yasadışı olarak ilhak ettiği Kırım’a bir kara koridoru inşa etmesine izin verecekti.

Başkent Kiev’de, Rusların başkenti kuşatma planları hala gerçekleşmekten uzak görünüyor. En son Ukrayna savunma değerlendirmeleri, şehrin olası bir kuşatmaya dayanmak istediği için 35 pazar ve 635 dükkanın açık kaldığını belirtti.

Ancak, bazı Rus unsurları savunmalarını kırmayı başardı. Kiev’deki Ukrayna kuvvetleri, Rus işgalinin başlamasından bu yana 14 sızma grubu da dahil olmak üzere 127 “sabotajcıyı” gözaltına aldıklarını duyurdu.

Endişe verici bir gelişme, Rusya’nın batı Ukrayna’daki bir yeraltı silah depolama birimini vurmak için – hava savunmasından kaçınabilen – sofistike hipersonik füzeleri kullanmasıydı. Savunma uzmanları, Ukrayna ordusunun bu tür füzelerin saldırılarına karşı kendisini savunamayacağı için, bunun çatışmayı daha da tırmandırmak için araçlara sahip olduğu konusunda uyardı. Bu silahların kullanımı, savaşı çözmeye yönelik yeni girişimlerden önce geldi. Ukrayna Devlet Başkanı Volodymyr Zelenskiy, Moskova ile “anlamlı ve adil” görüşmeler yapılması çağrısında bulundu.

Putin’in ağır askeri ilerlemesini görüşmeler için bir sebep olarak kullanmaya çalışıyor gibi görünen Zelenskiy, Rusya’nın savaştaki kayıplarını telafi etmesinin “birkaç nesil” alacağı konusunda uyardı.

Ancak Putin, Almanya Başbakanı Olaf Scholz ile yaptığı bir telefon görüşmesinde Ukrayna’yı gerçekçi olmayan öneriler sunarak oyalamakla suçladı.

Başka bir yerde, Rusya dışişleri bakanı Sergei Lavrov, ABD’yi Kiev’i Rusya’nın taleplerini kabul etmekten caydırmakla suçladı, ancak iddiayı destekleyecek herhangi bir kanıt sunmadı.

Batılı analistlerin çoğu, Rus kuvvetlerinin şimdiden önemli kayıplara uğradığına inanıyor. Batılı yetkililer, ciddi lojistik sorunların yanı sıra Rus savaşçıların moralinin düştüğüne dair kanıtlara sahip olduklarını iddia ediyor.

Ukrayna kuvvetleri, beşinci Rus general Korgeneral Andrei Mordvichev’i öldürdüklerini iddia ediyor. Eğer bu doğruysa, çatışmada şimdiye kadar öldürülen en kıdemli Rus komutan olacak.

Yoruma kapalı.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku