sesli sohbet

Merkez’den TL’nin değerini artırmak için yeni hamle!

Merkez Bankası, Türk lirasının değerini artırmak için yeni bir hamle daha yapmış oldu. Buna bakılırsa, TL mevduata teşvik amacıyla 3 aydan uzun vadeli TL hesaplarda mecburi karşılık oranı sıfırlandı.

Abone ol

Iktisat yönetimi, liralaşma stratejisi çerçevesinde yeni bir adım daha attı. Merkez Bankası, TL’nin değerinin artırmak için TL mevduat hesapları için mecburi karşılık oranlarında değişikliğe gitti. TL mevduat vadesini uzatmak isteyen Merkez, 3 aydan uzun vadeli Türk lirası mevduat için mecburi karşılık oranlarını yüzde sıfıra çekti.

Merkez’den meydana getirilen izahat şöyleki:

“2023 Yılı Para Politikası ve Liralaşma Stratejisi Metni’nde, liralaşma stratejisi çerçevesinde uygulanacak politikaların, bankacılık sisteminin hem varlık hem de yükümlülük tarafında Türk lirasının ağırlığının kalıcı olarak artırılması amacıyla güçlendirilerek kullanılmaya devam edileceği belirtilmiştir. Ek olarak, kur korumalı mevduat dışındaki Türk lirası mevduatın öncelikli olarak özendirilerek, Türk lirası mevduat tercihinin güçlenmesi yönünde adımlar atılmaya devam edileceği kamuoyu ile paylaşılmıştır.

Mecburi karşılık oranı yüzde 0 oldu

Bu kapsamda Türk lirası mevduatın vadesinin uzamasını teşvik etmek amacıyla 3 aydan uzun vadeli Türk lirası mevduat için mecburi karşılık oranlarının yüzde sıfır olarak belirlenmesine karar verilmiştir. Ek olarak, yurt dışından direkt temin edilen 6 aydan uzun vadeli yabancı para yükümlülüklerdeki artış için 2023 yıl sonuna kadar mecburi karşılık oranlarının yüzde sıfır olarak uygulanmasına karar verilmiştir.

20 ocak’tan itibaren geçerli

Bahse mevzu değişimler, tesisi 3 Şubat 2023 tarihinde başlamış olacak olan 20 Ocak 2023 hesaplama tarihinden itibaren geçerli olacaktır.

Yoruma kapalı.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku