sesli sohbet

Milyonlar bekliyordu Bakan Özer saat verdi: Kamuoyuyla paylaşacağız

Velilerin merakla beklediği haber için Ulusal Eğitim Bakanı Mahmut Özer’den izahat geldi. ‘Hususi okul ücretleri zam tutarı ne kadar olacak’ sorusunun yanıtı beklenirken Bakan Özer, bugün saat 15.00’te yapılacak değerlendirme toplantısını işaret ederek “Umuyorum ki bugün netleşecek ve kamuoyuyla paylaşacağız” ifadelerini kullandı.

Abone ol

Hususi okula giden milyonlarca öğrencinin velisi hususi okul ücretleri ile ilgili gelecek zam açıklamasını bekliyor. Ulusal Eğitim Bakanı Mahmut Özer, AK Parti Grup Toplantısı öncesinde basın mensuplarının sorularını yanıtladı. Bakan Özer, bugün saat 15.00’te hususi öğretim kurumları yöneticileri ile bir değerlendirme toplantısı yapacaklarını belirterek, “Ümit ediyorum ki bugün netleşecek ve kamuoyuyla paylaşacağız.” dedi.

Bundan önceki toplantının gerilmiş olduğuna yönelik iddiaların sorulması üstüne Özer, “Yok. Biz orada bir tek ücretleri konuşmadık. Biz hem de, hususi öğretim kurumlarının eğitim standardını artırmayla ilgili yapılacak iyileştirmeler neler olabilir, hareket kabiliyetlerini daha çok güçlendirmek için neler yapabiliriz, Ulusal Eğitim Bakanlığı olarak ne destek verebiliriz, fazlaca daha geniş kapsamlı bir toplantıydı. Ücret bir tek bir kısmı.” diye konuştu.

Hususi okul yöneticilerine ücretle ilgili beklentilerin sorulduğunu özetleyen Özer, sadece bir değerlendirme yapmadıklarını söylemiş oldu.

Verimli ve saygılı bir toplantı bulunduğunu vurgulayan Özer, “İki şey tehlikeli sonuç. 2023 enflasyon beklentisi 2022’ye nazaran fazlaca daha düşük olacak, enflasyon düşme trendine giriyor. İkincisi; velilerin çıkarlarını merkeze alacağız.” ifadesini kullandı.

“Mart sonu itibarıyla kökünden çözülecek”

Bakan Özer öte taraftan Mogan Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Uygulama Oteli’nde ‘Eğitimle Tekrardan Buluşma’ projesinin tanıtım toplantısında, kayıt dışı talebe sayısı 9 binin üstündeki 8 ilin eğitim yöneticileriyle bir araya geldi. Özer, eğitimde son 20 yılda atılan adımlara dikkat çekerek, mart sonu itibarıyla ortaöğretimdeki okullaşma problemininin kökünden çözülmüş olacağını söylemiş oldu. Özer, “Ülkelerin en kalıcı sermayesi beşeri sermayesi ve bu beşeri sermayenin niteliğini arttırmada kullanılan en kıymetli enstrüman da eğitim. 2000’li yıllara baktığımız süre 5 yaşındaki okullaşma oranlarının yüzde 11, ortaöğretimdeki okullaşma oranlarının yüzde 44, yüksek öğretimdeki okullaşma oranlarının yüzde 14 civarında bulunduğunu görüyoruz. 2000’li yıllarda bu ülkenin insan kaynağının fazlaca verimli kullanılamadığını görüyoruz. İşte son 20 yılda bu 70 senelik gecikmeyi telafi etmek için üç mühim adım atıyoruz” dedi.

“1 milyona yakın dersliğimiz var”

Özer, bunlardan birincisinin fiziki yatırım olduğuna dikkat çekerek, “Tüm illerimizde, tüm ilçelerimizde bu ülkenin evlatlarının okul öncesinden yükseköğretime kadar eğitimin tüm kademelerinde eğitime erişebilmesi için parasız bir halde devasa derslikler yapılıyor, okullar yapılıyor. 2000’li yıllarda 300 bin civarında sınıf varken tüm eğitim sistemimizde bugün 857 bin civarında dersliğimiz var, doğrusu 1 milyona yakın dersliğimiz var. Bilhassa toplumsal ekonomik seviyesi dezavantaj olan kesimlerin, ailelerinin evlatlarının eğitimle buluşabilmesi için ve kız evlatlarımızın eğitime erişebilmesi için fazlaca mühim bütçelere haiz olan toplumsal politikalar uygulanıyor. Şartlı eğitim yardımları, pansiyonlar, taşımalı eğitim, parasız yiyecek, parasız ders kitapları şeklinde devasa eğitim ve toplumsal politikalar. Son 20 yılda eğitimde toplumsal politikaların 2022’deki kıymeti 525 milyar TL” diye konuştu.

“Tek tek görüşeceğiz”

Özer, gelinen noktada mevcut öğrencilerin devamsızlık ve terk oranlarını denetim altına almak, ek olarak kayıt dışı öğrencileri kesinlikle eğitim sistemine dahil etme hedefinde olduklarını belirterek, “Tek bir öğrencimizi bile dışarıda bırakmadan eğitim sistemine dahil edeceğiz. Hedefimiz 3 ay içinde orta öğretimdeki okullaşma oranını yüzde 95’ten yüzde 99’a çıkarmak. Bunu deneyebilir miyiz? Yapabiliriz. Bugün burada ilköğretim, ortaokul, lisede kayıt dışı talebe sayısı 9 bin ve üstünde olan 8 ilimiz var; İstanbul, Ankara, İzmir, Adana, Konya, Şanlıurfa, Gaziantep ve Diyarbakır. Sizlerle el birliği yaparak, tek tek tüm öğrencilerimize ulaşarak, martın sonunda eğitimin tüm kademelerindeki okullaşma oranını yüzde 99’a yükselteceğiz. Tek tek adreslerine ulaşacağız, ailelerini dinleyeceğiz, evlatlarımızın sorunlarını dinleyeceğiz, onlar için en uygun çözüm her neyse onu üreterek eğitim sistemimize dahil edeceğiz” dedi.

Yoruma kapalı.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku