sesli sohbet

Milyonlar bu habere kilitlenmişti! EYT yarın Meclis’e geliyor ilk maaş hangi ayda öndecek?

Milyonlarca kişinin beklediği emeklilik yaşı (EYT) ile ilgili düzenlemeye son eğri eklendi. AET yönetmeliğinin son hazırlıklarının tamamlandığı Pazartesi (yarın) Meclis’e geleceği öğrenildi. Öncelikle 2 milyon 250 bin kişinin yararlanması gereken Ayt yönetmeliği onaylanırsa ilk maaşların Mart ayında ödenmesi gerekiyor.

abone

Emekli Yaşlılar Yönetmeliği’nde (EYT) tüm gözler yarın üzerindeydi. Milyonlarca kişinin beklediği AET anlaşması önerisi yarın Meclis Başkanlığı’na sunulacak. AK Parti Grup Başkanvekili Muhammet Emin Akbaşoğlu yaptığı açıklamada, “Pazartesi günü AET mutabakatını Meclis başkanlığına sunacağız. Detayları pazartesi günü bir basın toplantısıyla açıklayacağız.” kelimeleri kullanmıştı

AK Parti kadroları bakanlık yetkilileriyle teklif metninde son rötuşları yaparken, düzenlemenin TBMM’deki ilk adresi Plan ve Bütçe Komisyonu olacak. Bu konu daha sonra Genel Kurul’da görüşülecek.

AET üyelerinin ilk maaşı mart ayında.

Önerinin Şubat ayında hayata geçmesi bekleniyor ve AET üyelerinin ilk maaşları Mart ayında ödenecek. Anlaşmadan öncelikli olarak 2.250.000 kişi yararlanacak.

AET’nin şartları nelerdir?

EYT için 8 Eylül 1999 tarihinden önce sigorta kaydı yaptırmak gerekmektedir. Kadınlar için 20 yıl, erkekler için 25 yıl sigortalıdır. Prim gün sayısının 5 bin olması da diğer şartlar arasında yer alıyor. AET için yaş şartı olmayacağı geçtiğimiz günlerde duyurulmuştu.

Yoruma kapalı.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku