sesli sohbet

Milyonlarca orta gelirli bekliyordu! Haber geldi yarın başvurular başlıyor

Orta gelirlinin düşük faizle ev sahibi olmasını amaçlayan “Yeni Evim Konut Kampanyası”nda başvurular başlıyor. Herhangi bir müracaat tutarı alınmayacak, kura süreci olmayacak. Azami 15 yıl vade ile sıfır virgül 69’dan başlamış olan faiz oranıyla kredi kullandırılacak. İlk etapta 100 bin ailenin ev sahibi olması planlanıyor. İşte tarihin en büyük 2. konut kampanyasının bilgileri…

Abone ol

Orta gelirliyi konut sahibi meydana getirecek ‘Yeni Evim’ kampanyası heyecanla karşılandı. Düşük faiz, uzun vade ve kolay ödeme imkanı sunulacak, 81 ilde geçerli olacak.

İlk etapta 100 bin konutun satışı planlanıyor. Bu kampanyada kura çekilmeyecek, kapsamda sıfır evler olacak. Yapımı devam edenler ve yeni başlamış olacak projeler de dahil edilecek.

Yüzde 10 peşinat alınacak 

Azami 15 yıl vade ile sağlanacak finansmanlarda faiz/kar oranı oranları %0,69’dan başlamış olan oranlarla uygulanacak. Konut bedelinin yüzde 10’u peşin alınacak, dileyen daha çok da ödeyebilecek.

Kimler başvurabilir?

18 yaş üstü gençler kampanyadan yararlanabilecek. Eşlerden birinin üstünde konut var ise ya da son 1 yılda konut satışı gerçekleştirmiş kişiler projeye dahil olamayacak. Verasetle ev sahibi olanlar başvuruda bulunabilecek.

Ölüm ya da boşanma benzer biçimde mecburi sebepler haricinde alınan konutlar 5 yıl süresince satılamayacak.

Projede 3 bölge var 

Program kapsamında İstanbul 1. Bölge; Ankara, İzmir, Bursa, Antalya, Mersin ve Muğla 2. bölge, öteki tüm iller de 3. bölge olarak belirlendi.

İkamet şartı

1. bölge (İstanbul) ve 2. bölgelerdeki (Ankara, İzmir, Antalya, Bursa, Mersin, Muğla) illerde konut almak isteyen vatandaşlarda son bir yılda bu illerde ikamet etmiş olması şartı aranacak. 3. bölgedeki illerde ise ikamet şartı aranmayacak.

Kredi tahsis süreci 

Konut almak isteyen bulmuş olduğu daireyle banka yada katılım bankalarına başvuracak. Banka hem projenin hem de kişinin kriterlerini denetleyip kredi tahsis edecek.

Finansman tutarları

Bankalar ve katılım finans kurumları tarafınca sağlanacak finansman tutarları, 1. bölge olan İstanbul’da en fazlaca 5 milyon TL, 2. bölgedeki illerde en fazlaca 3 milyon TL, 3. bölgedeki iller için ise en fazlaca 2 milyon TL olacak.

Faiz oranları

Konut kampanyasında faiz oranı kademeli olacak, kırsalda konutu olan da kampanyadan yararlanabilecek.

Kampanyadan faydalanacaklara uygulanacak faiz oranı kullanılacak kredinin tutarına bakılırsa değişecek.

2 milyon liraya kadar kredide 0,69 olan faiz, 2-4 milyon içinde 0,79, 4 milyon üstünde ise 0,99’a çıkacak.

Gömü ve Maliye Bakanlığı açıklamasında 1 milyon liralık kredi baz alınarak örnek ödeme planı da paylaşıldı.

Buna bakılırsa hane geliri 15 bin lira olan bir katılımcı kredi ödemesine ilk yıl 4 bin 400 lira aylık taksit ile başlamış olacak. Bu meblağ 8’inci yıldan itibaren 11 bin 896 lirayı bulacak. Ödeme planı hane geliri, Konut kıymeti ve vadeye bakılırsa değişecek.

Çekilecek kredinin yüzde 40’nı geçmemesi ihtiyaç duyulan hane halkı gelirinde ise yalnızca eşlerin kazancı dikkate alınacak. Krediye başvuranlarda son 1 senenin minimum 9 ayında toplumsal güvenlik primi ödeme şartı aranacak.

Yoruma kapalı.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku