sesli sohbet

Murat Bardakçı’dan Ekşi Sözlük’le ilgili açıklama: Bu sansür değil, gereklilik idi

Türkiye’yi derinden sarsan Kahramanmaraş depremlerinin ardından yalan ve yalan haberlerin yayılmasında önemli rol oynayan Ekşi Sözlük için tarihçi Murat Bardakçı, “Kapatmaya çalışmakta bile geç kalındı” dedi.

abone

Başta Kahramanmaraş olmak üzere 11 ili vuran depremlerde binlerce insan hayatını kaybetti. Yaşanan büyük felaketin ardından Türkiye birlik olup depremzedelerin yaralarını sarmak için harekete geçti.

Bu süreçte yurdun dört bir yanından gönüllüler afet bölgesine akın etti. Burada canı gönülden verilen mücadelede ortaya heyecan dolu görüntüler çıktı.

Öte yandan bu seferberliği karartmak isteyenler de oldu. Felaketin ilk gününden bu yana sosyal medyada çok sayıda provokatif paylaşım yapıldı.

Yalanlar devam etti ve yapılan çalışmaları aksattı, sahadaki ekiplerin ve depremzedelerin moralini bozdu, dayanıklılıklarını zayıflattı ve Türkiye’nin her bölgesinde yardım için sıraya giren her hayırseverin güvenini sarstı. Yetkili birimler de bu kapsamda müdahale etti.

Yalan ve asılsız haberlerin yayılmasında önemli rol oynayanlardan biri de Ekşi Sözlük oldu.

Ekşi Sözlük’e Erişim

Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK), Ekşi Sözlük’e erişimin engellendiğini duyurdu.

21 Şubat 2023 tarihinde alınan bu karar sonrasında Ekşi Sözlük’ün internet sitesine erişim sağlanamamaktadır.

Murat Bardakçı kararı destekledi – artık çok geç

BTK’nın bu kararına destek veren tarihçi Murat Bardakçı, Habertürk’teki yazısında “Kapatma girişiminde bile geç kalındı” dedi.

“Bu sansür değil zorunluluktu”

Bardakçı, erişim engelinin sansür değil zaruret olduğunu belirterek, şunları kaydetti:

Bir site düşünün: yalanlar, iftiralar, provokasyonlar ortadan kalkacak ve bununla kalmayacak, bireysel küfürler, hakaretler artık rutin hale gelecek ve tüm bu kabalıklar takma adların arkasına saklanarak yapılacak…

Sözlükbilimcilerin çoğunu alkışlıyorum ama hayatta hiçbir şey yapamadıkları için, klavyenin başına geçince salyaları akan, tacizci sanal aslanlara dönüşen bir güruh, etrafa hakaretler yağdırarak tembelliklerini gidermeye çalıştı. Yönetim, yayıncı, avukat vb. “Düşünme engelli” iddiasının arkasına sığınan Ekşi Sözlük yazarı, bu insanları hizaya getirmek yerine yıllardır yapılanlara göz yumdu…

Üstelik bu tür haysiyet cellatlarından para bile kazanıyorlardı! Üzerinize yağdırılan küfürler, hakaretler reklam geliri olarak bayağılığa dönüştü; yani yediğin küfür, erkeklerin cebine giren paraya lütuf!

Bu tatsız, sert, buruk ve ahlaksız platform sadece kışkırtıcı yalanlarla ortalığı sallamanıza imkan verdiği için değil; Avrat anaya sövmek, iftira atmak, kişilik haklarını pervasızca ayaklar altına almak gibi insanlara karşı edepsizliklere yol açtığı için kapatılmayı çoktan hak etmişti; kapatılması sansür değil zorunluluktu!

Murat Bardakçı’nın yazısının tamamını okumak için tıklayın

Yoruma kapalı.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku