sesli sohbet

Murat Kurum: 34 bin konutun yapımına başladık

Bakan Murat Kurum, 6 Şubat’ta meydana gelen depremlerle ilgili olarak Elazığ’da değerlendirmelerde bulundu. 1 milyon 875 bin yapının incelendiğini belirten kurum, 34 bin konutun inşaatına başladığımızı söyledi.

abone

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum, 6 Şubat’ta meydana gelen yıkıcı Kahramanmaraş depremlerinin vurduğu Elazığ’a gelerek, AFAD binasında il yetkilileri ile koordinasyon toplantısı yaptı.

Kurum Bakanı toplantının ardından açıklamalarda bulundu.

“85 milyon Çanakkale ruhuyla hareket etti”

Elazığ’da açıklama yapan Murat Kurum, 108 yıl önce olduğu gibi asrın felaketinde de 85 milyon insanın Çanakkale ruhuyla hareket ettiğini söyledi.

Elazığ’ın depremden etkilenen illerden biri olduğunu vurgulayan kurum, şunları kaydetti: “Ama tabi ki burada 3 yıl önce yaptığımız büyük dönüşüm sayesinde 24 bin konut yaptık ve inşa ettiğimiz evler hem hasar hem de zarar görmeyecek mesafede. ve kentsel dönüşüm, bu depremde en az hasarın meydana geldiği illerin başında geliyor. Buradaki kardeşlerimiz, valilerimizin koordinasyonunda milletvekillerimizle yakın komşularımız Malatya, Adıyaman ve Kahramanmaraş’a akın etti” dedi. dedi.

3 yıl önce Elazığ’da meydana gelen deprem anlayışıyla devletin bugün de faaliyetlerini kesintisiz sürdürdüğünü belirten kurum, bu konuda gerekli çalışmaların titizlikle yürütüldüğünü vurguladı.

“1 milyon 875 bin yapıyı inceledik”

Devletin 2,5 milyondan fazla vatandaşı çadırkent ve konteyner kentlere yerleştirdiğini kaydeden kurum, şöyle devam etti:

Öncelikli çadır kentlere vatandaşlarımızı yerleştirdik. Yani Cumhurbaşkanımızın da dediği gibi STK’larımız, bağışlarımız ve TOKİ’miz tarafından inşa edilen konteyner kentler, geçici prefabrik yapılar ve çelik yapılar alanlarımıza vatandaşlarımızı yerleştirme sürecini 1,5 ay içerisinde AFAD’ın koordinasyonunda sürdüreceğiz. Bir yandan hasar tespit çalışmaları yapıyoruz. Ayrıca bu durumda da hasar tespit çalışmasının sonuna yaklaştık ve bitirmek üzereyiz. Bugüne kadar depremin vurduğu illerimizde 5 milyon 397 bin özerk bölümden oluşan 1 milyon 875 bin yapıyı inceledik. 883.000 bağımsız bölümden oluşan 301.000 binanın yıkılmış veya orta hasarlı olduğunu tespit ettik.

“21 Şubat’tan bu yana yaklaşık 34 bin konutu ihaleye çıkardık”

Elazığ depreminden etkilenen yapılar hakkında bilgi veren Kurum, şöyle devam etti:

Elazığ’da yaklaşık 18.000 adet serbest bölümden oluşan 8.000 adet binamızın derhal yıkılacağını, hasarlı veya orta hasarlı olacağını belirledik. Tarihin en büyük afeti karşısında Sayın Cumhurbaşkanımızın başkanlığında başlattığımız Cumhuriyet tarihinin en büyük afet konutu seferberliğini elbette aynı anlayışla, Çanakkale ruhuyla, gönül birliğiyle gerçekleştiriyoruz. tüm ekiplerimizle birlikte bir seferberlik ruhu. Buradaki eş zamanlı süreçlerimizi, 11 ilin ihtiyaçlarını, kültürel dokusunu, demografik yapısını, sanayisini, kültürünü koruyacağı anlayışı ve bu anlayışla 11 ilde faaliyetlerimizi yürütüyoruz. Bu kapsamda 21 Şubat’tan bu yana yaklaşık 34 bin konut için ihaleye çıkarak inşaat sözleşmeleri imzaladık ve fiilen zemin inşaatına başladık.

“650 bin konut yapma sürecini de sürdüreceğiz”

Bakan Kurum, bilim adamlarının görüş, fikir ve önerileri doğrultusunda ilk sözleşmeleri imzaladıkları alanlarda inşaat çalışmalarının hızla başladığını söyledi:

Daha önce Elazığ ve Malatya’da olduğu gibi bu depremde de gördüğümüz en doğru zeminde, en sağlam zeminde bu konutlara hem yapım tekniği hem de seçilen arazi kalitesi açısından hiçbir zarar verilmemiştir. Aynı anlayışla 11 ilimizde afet evlerimizin yapılması için seferberliği yaygınlaştırıyoruz. Bu kapsamda Elazığ merkezde 7 bin 500, köylerimizde ise zarar gören ilçelerimizde yaklaşık 7 bin konutun inşaatına başladık. Bugün doğru yer ve doğru alan konusunda belediyelerimizle istişarelerde bulunduk ve inşallah inşaat sürecini hızlı bir şekilde atlatacağız. Bu 2-3 ayda başladığımız 319 bin konutun inşaatını bir yıl içinde tamamlayıp vatandaşlarımıza teslim edeceğiz. Ayrıca genel olarak hasar tespit çalışmaları tamamlanan 650 bin konutun inşaatına da devam edeceğiz.

Yoruma kapalı.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku