sesli sohbet

Murat Kurum depremin etkilediği 10 ildeki hasarlı bina sayısını açıkladı

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum, Kahramanmaraş depreminden etkilenen 10 ilde 177 bin 882 binanın incelendiğini belirterek, “24 bin 921 binanın hasar gördüğünü tespit ettik.”

abone

Kahramanmaraş’ın Pazarcı ve Elbistan ilçelerinde 9 saat arayla 7.7 ve 7.6 büyüklüğünde iki deprem meydana geldi. 10 vilayet büyük yıkıma uğradı.

“Yüzyılın felaketi” olarak nitelendirilen depremlerin ardından arama kurtarma çalışmaları 6. gününde de devam ediyor.

Bir yandan arama kurtarma çalışmalarının yürütüldüğü 10 ilde, bölgedeki hasarlı ve yıkılan binaların tespiti için düğmeye basıldı.

171 bin 882 bina incelendi

Bakan Murat Kurum, Gaziantep’te düzenlediği toplantıda Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı’nın yaptığı çalışmalar hakkında bilgi verdi.

“24 bin 921 bina hasarlı”

Bakanlık Kurumu, yapılan tespitler sonucunda 24 bin 921 binanın hasar gördüğünü açıklarken şu ifadeleri kullandı:

Hasar tespit faaliyetlerimizi 6.000 kişi ile yürütüyoruz. 10 ilde 171.882 bina incelendi. 24.921 binada 120.940 müstakil bölümün yıkıldığını, derhal yıkılacağını veya ağır hasar göreceğini tespit ettik.

Ayrıca vatandaşlarımızın binalara habersiz girmemeleri hatta mal satın almamaları konusunda da duyurumuzu yapıp bir kez daha uyarmak istiyorum.

hasar tespit sorgulama nasıl yapılır

Öte yandan Bakan Kurum, evleri hasarsız veya hafif hasarlı olan vatandaşların evlerine girişine izin verildiğini söyledi.

Bakanın kurumu, vatandaşların evlerinin hasar durumunu “hasartespit.csb.gov.tr” adresinden görebileceklerini söyledi.

Depremin ardından vatandaşlar e-Devlet sistemine girerek TC kimlik numaraları ve adresleri ile evlerinin hasar durumunu sorgulayabiliyor.

Yoruma kapalı.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku