sesli sohbet

Musa Guliyev: “Prag görüşmesindeki önemli olan, Paşinyan'ın Azerbaycan'ın egemenliğini ve toprak bütünlüğünü tanımasıydı…”

Azerbaycan Milletvekili Musa Guliyev  ile  röportajı okurların dikkatine sunuyoruz:

-Sayın Milletvekili, Prag görüşmesinden sonrasında Ermenistan’ın Azerbaycan sınırlarını tanıdığına dair söylentiler Alma-Ata bildirisine mi dayanıyor?

– Azerbaycan lideri İlham Aliyev Avrupa Siyasal Topluluğu Zirvesi’ne katılmak suretiyle geldiği Çek Cumhuriyeti’nin başkenti Prag’da Ermenistan başbakanı Nikol Paşinyan, Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron ve Avrupa Birliği (AB) Konseyi Başkanı Charles Michel ile biraraya geldi. Prag’da meydana getirilen dörtlü görüşmenin arkasından Charles Michel, Twitter hesabından bildirgenin kabul edildiğini  ve bu açıklamaya gore Azerbaycan ve Ermenistan liderlerinin birbirlerinin sınırlarını tanıma mevzusunda anlaştıklarını duyurdu.  Normal olarak, toprak bütünlüğünün tanınması mevzusu, Aralık 1991’de imzalanan Alma-Ata anlaşmasına ve Azerbaycan’ın BM’ye üye olduğu Mart 1992’de mevcut sınırlarına gore tanındı. Normal olarak bahsedilen bu sınırlar yönetimsel sınırlardır. Devletler arası sınırların belirlenmesi, ikili komisyonun yanı sıra Rusya, Türkiye ve Avrupa Birliği ülkelerinin temsilcileri yada uzmanlarının katılımıyla belirlenecek.

Daha ilkin  Ermenistan tarafınca bu şekilde bir izahat yapılmadı ve Ermenistan, Azerbaycan’ın toprak bütünlüğünü daha ilkin tanımıyordu. Bu izahat, Ermenistan’ın Karabağ da dahil olmak suretiyle Azerbaycan’ın sınırlarını tanıdığına dair ilk açıklamadır. Sınırların tanınması ve sınırlandırılması oldukca ciddi bir mevzudur. Ermenistan’ın Azerbaycan’a geri vereceği topraklar bulunduğunu düşünüyorum.

-Ermenistan ve Azerbaycan arasındaki yerleşim (anklav) bölgelerinin değişimi  ne şeklinde zorluklara niçin olur?

– Yerleşim arazilerine  ulaşınca, şimdi birşey söylemek zor. Bu sebeple Azerbaycan’ın Nahçıvan bölgesindeki Kerki köyü yada Gazah’taki 7 köy Ermenistan’ın kontrolünde. Bir de tartışılması ihtiyaç duyulan Gadabey ilçesine bağlı “Baş şehir” köyü var. Sınırların belirlenmesi için düzenlenecek komisyonun faaliyeti esnasında bu konuların tartışılıp çözüme kavuşturulacağını düşünüyorum. Kısacası Azerbaycan’ın bir karış toprağı Ermenistan’da kalmayacak! Prag görüşmesindeki en önemli mevzu, Paşinyan’ın Azerbaycan’ın egemenliğini ve toprak bütünlüğünü kendi dilinde tanımasıydı. Bundan sonrasında hem Azerbaycan hem de Ermenistan dışişleri bakanlarına bir ay içinde “Büyük Sulh” için lüzumlu belgeleri hazırlamaları talimatı verildi.

 

-İran’da baş verenler  etkisinde bırakır mi? İran’a karşı 17 Ekim tarihinde insan haklarının ihlali ile ilgili yeni yatırımlar kabul edileceği bekleniliyor, Azerbaycan da bu yaptırımları uygulayanlar içinde yer alacak mı?

– Bu soruya yanıt vermek oldukca zor. Azerbaycan’ın İran’a yönelik beklenen yaptırımları destekleyip desteklemeyeceği mevzusunda bir şey söyleyemem. İran politikasında davranışlarında ölçülü olmalıyız. Bu sebeple İran komşu bir ülke ve İran’da ortalama 30 milyon soydaşımız yaşıyor. Fakat bununla beraber İran da bazen ihtiyacımız olmayan onaylar alıyor. Gene İran’da hem insan hakları hem de internasyonal hukuk açısından her şeyin yolunda gitmesini temenni ediyorum.

 

 

Ülker Fermankızı

 

 

Yoruma kapalı.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku