sesli sohbet

Müşahit nedir seçimlerde müşahit nasıl olunur?

Büyük seçimlere kısa bir süre kala 14 Mayıs seçimlerine katılmak isteyen vatandaşlar, gözlemci nedir, nasıl olunur sorusuna yanıt arıyor. Seçim komisyonunu kurma ve çalışmaları takip etme görevi olan gözlemci-gözlemci nasıl olunur?

abone

Cumhurbaşkanı ve milletvekili genel seçimlerinde sandık kurulu olma şartları ve başvuru şekli belirlendi. Başvurmak için temiz bir sabıka kaydınız olmalı ve 18 yaşından büyük olmalısınız. Peki seçim günü tanık olmanın şartları nelerdir, nasıl tanık yani seçim gözlemcisi olunur?

Gözlemci (gözlemci), seçim komisyonunun oluşumu, oylama, tasnif ve tutanakların tutulmasını denetleyen, gerektiğinde muhalefet eden ve seçim sürecinde büyük sorumluluğu olan kişidir.

14 Mayıs’ta yapılacak cumhurbaşkanlığı ve 28 genel seçimlerinde sandık güvenliğini sağlamak üzere gözlemci görevlendirilecek.

Gözlemci nedir?

Gözlemci (gözlemci), seçim komisyonunun oluşumunu, oylamayı, tasnif ve tutanakları takip eder, gerektiğinde itiraz eder.

Gözlemciler, siyasi partiler ve bağımsız adaylar tarafından belirlenen liste üzerinden kura ile belirlenir ve ilçe seçim kuruluna sunulur.

Çekiliş sırasına göre önce asil, sonra yedekler belirlenir. Partizan olmayan vatandaşların gözlemci olabilmesi için bağımsız platformlar tarafından da çalışmalar yürütülürken, gönüllü gözlemcilerin Seçim Günü görev yapabilmeleri için siyasi parti onaylı “Müfettiş Görev Belgesi” bulundurmaları gerekiyor.

Seçim komisyonlarının görev ve yetkileri

Seçim çevresinde düzeni sağlamakla görevli olacak.

İlçe seçim kurulunca belirlenen bina, yapı ve benzeri yerlerde sandıkların konulacağı yeri belirler.

Seçmen kütüğünde kayıtlı olmayıp başka seçmen kütüğünde yer alan seçim kurulu başkan ve üyeleri, bina gözetmenleri, görevli kolluk görevlileri ve ilçe seçim kurulunca sandık üyelerini yerlerine teslim etmek üzere görevlendirilen kişiler ilçe seçim kurulundan aldıkları belgelere göre oy vermelerini ve oy verdikleri seçmen listesinin sonuna yazmalarını ve imzalarını aldıktan sonra belgeleri ilçe seçim komisyonuna teslim etmelerini sağlar.

Sandıktan çıkan zarfları, oy pusulalarını, tutanakları ve sonuçları kaydedecek.

Hesaba girilen ve geçerli bulunan oy pusulaları, seçim komisyonu tarafından düzenlenen tutanak, dikkate alınmayan, geçerli veya ihtilaflı oy pusulaları ve sayılmayan zarflar, tutanak defteri, ayrı ayrı imzalanmış ve meclis mührü ile mühürlenir. panodan imzalı paketler ve bir çantaya yerleştirildi.

Daha sonra seçim kurulu başkanı ve siyasi parti üyeleri arasından aday gösterilen en az iki seçmen üyesi tarafından alınarak, kurulun bağlı olduğu ilçe seçim kuruluna teslim edilir.

Yoruma kapalı.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku