sesli sohbet

NASA astronotları, uzay istasyonu güç yükseltmeleri sağlamak için uzay yürüyüşü yapıyor


İki NASA astronotu Salı günü yılın ilk uzay yürüyüşünü yürütürken uzay istasyonu daha fazla güç yükseltmesi için hazırlanıyor.

Astronotlar Kayla Barron ve Raja Chari, ET 8:12 civarında bazı kurulumlara başlamak için uzay istasyonundan ayrıldılar. NASA’nın TV kanalında canlı yayın başladı ve İnternet sitesi 6:30 AM ET’de ve uzay yürüyüşünün altı saat 30 dakika sürmesi bekleniyor.

Uzay yürüyüşü ikilisi, uzay istasyonunun dışında gelecekteki güneş dizisi yükseltmelerine izin verecek modifikasyon kitlerini bir araya getirecek ve kuracak. Barron ve Chari, daha fazla ISS Roll-Out Solar Arrays veya iROSA’nın gelişini desteklemek için kullanılacak destekler ve braketler kuracak.

Uzay yürüyüşü sırasında, Barron kırmızı çizgili kıyafeti giyen araç dışı ekip üyesi 1 olacak ve Chari çizgisiz giysili araç dışı ekip üyesi 2 olarak tanımlanabilecek. Bu, Barron’un Aralık ayında ilkini tamamladıktan sonra ikinci uzay yürüyüşü ve Chari için bir kariyer ilki.

iROSA’lardan ikisi önceki uzay yürüyüşleri sırasında yerleştirildi ve tüm diziler kurulduğunda, uzay istasyonundaki sekiz güç kanalından altısını artırmaları ve mevcut arzı 160 kilovattan 215 kilovata çıkarmaları bekleniyor.

Solar dizilerden altısı, 22. SpaceX Dragon kargo ikmal görevine başladıktan sonra 5 Haziran’da uzay istasyonuna ulaştı. Diziler halı gibi sarılır ve 750 pound (340 kilogram) ve 10 fit (3 metre) genişliğindedir. Gelecekteki bir görev sırasında dört dizi daha teslim edilecek.

Uzay istasyonundaki mevcut güneş dizileri hala çalışır durumdayken, 20 yıldan fazla bir süredir uzay istasyonuna güç sağlıyorlar ve uzay ortamına uzun süre maruz kaldıktan sonra bazı aşınma belirtileri gösteriyorlar. Diziler başlangıçta 15 yıl dayanacak şekilde tasarlandı.

Yeni güneş dizileri mevcut olanların önüne yerleştirilecektir. Aynı zamanda yeni güneş enerjisi dizileri için de iyi bir test çünkü aynı tasarım Gateway ay karakolunun bazı kısımlarını güçlendirecek ve bu da insanların aya geri dönmelerine yardımcı olacak. NASA’nın Artemis programı.

Ajans, 23 Mart’ta ET 8:50 civarında başlayacak ikinci bir uzay yürüyüşüne hazırlanıyor.

İki ekip üyesi henüz açıklanmasa da, harici bir kameranın değiştirilmesi ve bakım için istasyonun ısıyı reddeden radyatörleri aracılığıyla amonyağı yönlendiren bir Radyatör Işın Valfi Modülüne hortumların yerleştirilmesi de dahil olmak üzere bir dizi kurulum yükseltmesinden sorumlu olacaklar. uygun sıcaklık.

Uzayda uluslararası işbirliği

Uzay istasyonu, Cuma günü ISS’ye fırlatılacak olan yeni bir Rus mürettebatla birlikte bir faaliyet merkezi olmak üzere ve dört Amerikalı, bir Avrupalı ​​ve iki Rus zaten gemiye katılıyor.

30 Mart’ta NASA astronotu Mark Vande Hei, Rus kozmonotları Anton Shkaplerov ve Pyotr Dubrov ile birlikte Dünya’ya dönecek.

NASA Pazartesi günü yaptığı açıklamada, Vande Hei’nin daha önce planlandığı gibi ISS panosundan bir Rus Soyuz uzay aracıyla döneceğini söyledi. Uzay ajansı Pazartesi günü, artan jeopolitik gerilimlere rağmen, Uluslararası Uzay İstasyonunda Rus uzay ajansı Rocosmos ile hala yakın çalıştığını teyit etmeye çalıştı.

Nisan 2021’de ISS’ye fırlatılan Vande Hei, alışıldığı gibi Kazakistan’daki Rus Soyuz uzay aracına inecek. NASA yetkilileri, Vande Hei’yi indikten sonra Amerika Birleşik Devletleri’ne geri götürme planlarında önemli bir değişiklik olacağını söylemedi. Diğer ABD astronotlarının kendisinden önce yaptığı gibi, Gulfstream jetiyle eve gidecek.

Yaklaşık on yıldır, Rusya’nın Soyuz araçları, uzay istasyonuna astronot getirmenin tek yoluydu. Ancak bu güven, SpaceX’in 2020’de Crew Dragon kapsülünü piyasaya sürmesinden ve ABD’nin insanlı uzay uçuşu yeteneklerini yeniden kazanmasından sonra sona erdi.

NASA’nın Uluslararası Uzay İstasyonu programının yöneticisi Joel Montalbano’ya göre, Kazakistan’ın Baikonur kentindeki Rus tesislerinde NASA ve Roscosmos arasındaki ortak operasyonlar “iyi gitmeye devam ediyor”. “Kesinlikle söyleyebilirim ki Mark [Vande Hei] Montalbano Pazartesi günü yaptığı açıklamada, Rus Soyuz uzay aracında eve geliyor” dedi.

Yoruma kapalı.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku