sesli sohbet

NASA, Mars’taki Yaratıcı Helikopter Misyonunu Genişletiyor


Amerikan uzay ajansı NASA, Ingenuity helikopteri için Mars’taki uçuş operasyonlarını genişletti.

Ingenuity, bir yıldan biraz daha uzun bir süre önce NASA’nın Perseverance kaşifi veya gezici aracıyla birlikte Mars’a indi.

İlk başta, NASA yetkilileri Yaratıcılığı bir gösteri olarak nitelendirdi misyon. Küçük uçağın havalanıp kısa bir mesafe uçup uçamayacağını ve ardından Kızıl Gezegene inip inmeyeceğini görmek için tasarlandı.

Helikopter, bir dizi test sırasında bu alanlarda hızla başarılı oldu. NASA, uçuşların, herhangi bir uçağın başka bir gezegende ilk kez güçlü, kontrollü bir uçuş gerçekleştirdiğini işaret ettiğini söyledi.

Geçen Mayıs ayında NASA, Ingenuity’nin deneysel misyonunu genişlettiğini duyurdu. O zamandan beri, Ingenuity Mars’ta uçmaya devam ediyor. Helikopter şu ana kadar 21 uçuş gerçekleştirdi. 15 Mart’ta uzay ajansı, Ingenuity’nin misyonunu Eylül ayına kadar uzattığını duyurdu.

NASA’nın Ingenuity Mars Helikopteri, 25 Şubat 2022’de 20. uçuşu sırasında yüksek çözünürlüklü renkli kamerasını kullanarak “Séítah” olarak bilinen Mars bölgesinin kuzeybatı kısmında bu görüntüyü yakaladı. (İmaj Kredisi: NASA/JPL-Caltech)

Thomas Zurbuchen, NASA’nın Bilim Misyonu Müdürlüğü’nün yardımcı yöneticisidir. O, Ingenuity’nin ilerlemesini övdü. “Bir yıldan daha kısa bir süre önce, Mars’ta bir uçağın kontrollü ve kontrollü uçuşunun mümkün olup olmadığını bile bilmiyorduk” dedi. “Şimdi, Ingenuity’nin Perseverance’ın ikinci bilim kampanyasına dahil olmasını dört gözle bekliyoruz.”

Bir sonraki bilim kampanyası sırasında NASA, Ingenuity’nin Mars’ın Jezero Krateri’ndeki eski bir nehir sistemini keşfetmeye odaklanacağını söylüyor. Ingenuity, Jezero’nun Séítah olarak bilinen bir bölgesinde Azim ile birlikte çalışıyor.

NASA, Ingenuity’nin keşfedilmeye yardımcı olacağı nehir sisteminin, Nisan ayındaki ilk uçuşundan bu yana uçtuğu alanlardan çok farklı olduğunu söylüyor. Geçmişteki uçuşlar çoğunlukla düz yüzeylerde gerçekleştirilmiştir. Delta adı verilen nehir sistemi, denizden 40 metreden fazla yükselir. krater zemin. Keskin içerir uçurumlarbüyük kayalar ve kum dolu alanlar.

Bu tür alanlar, Perseverance gezici için ulaşım zorlukları oluşturabilir. NASA, bu nedenle helikopterin asıl amacının, Perseverance’ın deltaya geçmesi için güvenli bir yol haritasına yardımcı olmak olacağını söyledi. Ayrıca helikopter tarafından sağlanan veriler, Azim ekibine yardımcı olacaktır. değer biçmek olası bilim hedefleri.

Nehir deltası alanı, değerli jeolojik unsurları barındırdığına inanıldığından, bilimsel deneyler için iyi bir hedef olarak kabul edilir. NASA, bölgenin “gerekli kanıtı” bile içerebileceğini söyledi. belirlemek (ister) mikroskobik yaşam milyarlarca yıl önce Mars’ta bir zamanlar vardı.” Perseverance, Mars’ta eski mikrobiyal yaşamın belirtilerini araştırma görevinde.

Teddy Tzanetos, NASA’nın California’daki Jet Propulsion Laboratuvarı’nda Ingenuity takım lideridir. o dedim Jezero nehri deltası kampanyası “en büyük olacak meydan okumak Ingenuity ekibi, Mars’taki ilk uçuştan bu yana yüzleşiyor.” Helikopterin yaklaşan faaliyetlerine hazırlık olarak Tzanetos, ekibin boyutunu büyüttüğünü ve yükseltilmiş uçağın uçuş yazılımı.

Bu açıklamalı görüntü, NASA'nın Ingenuity Mars Helikopteri'nin Jezero Krateri'nin delta nehir sistemine yaptığı seyahatte yapabileceği birden fazla uçuşu ve iki farklı yolu gösteriyor.  (Resim Kredisi: NASA/JPL-Caltech/Arizona Üniversitesi/USGS)

Bu açıklamalı görüntü, NASA’nın Ingenuity Mars Helikopteri’nin Jezero Krateri’nin delta nehir sistemine yaptığı seyahatte yapabileceği birden fazla uçuşu ve iki farklı yolu gösteriyor. (Resim Kredisi: NASA/JPL-Caltech/Arizona Üniversitesi/USGS)

Yükseltmeler, Ingenuity’nin daha yükseğe uçmasına, daha uzun yolculuklar yapmasına ve daha zor koşullarda güvenliği artırmasına izin verecek şekilde tasarlanmıştır.

Ingenuity şimdiye kadar 38 dakikadan fazla uçtu ve 4,6 kilometre yol kat etti. NASA, helikopterin 22 olduğunu söylüyornd Uçuşun 19 Mart’tan önce gerçekleşmesi bekleniyor. Uçuşun, yolunda büyük bir tepeden kaçınmak için uçağın keskin bir dönüş yapmasını gerektiren “karmaşık” bir hareket içermesi bekleniyor.

Ingenuity’nin baş pilotu Håvard Grip. Devam eden uçuşların, her seyahati kaydetmek için kullandığı bir kitabı hızla doldurduğunu kaydetti. Görev başladığında, beş uçuş kaydetmenin şanslı olacağını düşündüğünü söyledi. Grip, “Şimdi, gittiğimiz hızla, ikinci bir kitaba ihtiyacım olacak,” dedi.

Ben Bryan Lynn’im.

Bryan Lynn, NASA’nın raporlarına dayanarak bu raporu VOA Learning English için yazdı.

Senden duymak istiyoruz. Yorumlar bölümünde bize yazın ve Facebook sayfamızı ziyaret edin.

Test – NASA, Mars’taki Yaratıcı Helikopter Misyonunu Genişletiyor

Test - NASA, Mars'taki Yaratıcı Helikopter Misyonunu Genişletiyor

Öğrenmek için Testi Başlatın

_______________________________________________________________

Bu Hikayedeki Sözler

misyon – n. özellikle uzay yolculuğunu içeren önemli bir proje veya gezi

krater – n. bir cismin kuvvetiyle yerde oluşan büyük bir delik

Uçurum – n. yüksek, sarp kayalar içeren bir alan

değer biçmek – v. bir şeyin kalitesi, boyutu, değeri vb. hakkında bir yargıda bulunmak

belirlemek – v. kanıtlar veya gerçekler nedeniyle resmi olarak bir şeye karar vermek

meydan okumak – n. zor bir görev veya problem; yapması zor bir şey

Yükselt – v. bir şeyi daha yeni veya daha kaliteli hale getirerek geliştirmek

Yoruma kapalı.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku