sesli sohbet

NATO'dan diplomasi çağrısı

“NATO NEXUS ACE Ege” görevi için meydana getirilen uçuşa Yunan uçaklarının önleme girişiminin arkasından NATO’dan bir yetkili izahat yapmış oldu. Türkiye ve Yunanistan’ın kıymetli müttefikler bulunduğunu vurgulayan NATO yetkilisi, iki ülkenin NATO’da her gün beraber çalıştığını, kuvvetlerinin NATO tatbikatlarına beraber katıldığını hatırlattı.

FARKLILIKLARI DİPLOMATİK YOLLARLA ÇÖZME ÇAĞRISI
Akdeniz’in NATO için yaşamsal ehemmiyet taşıdığını dile getiren NATO yetkilisi, şöyleki devam etti:

Yunanistan ve Türkiye’ye Ege’deki farklılıklarını diplomatik yollar ve bağlaşık dayanışması ruhu içinde çözmeleri çağrısında bulunuyoruz. NATO, Türkiye ve Yunanistan’ın Doğu Akdeniz’de vaka çıkma riskini düşürmek için çalışacağı bir ayrıştırma mekanizması kurmuştu. Rusya’nın Ukrayna’daki savaşının Avrupa’da barışı bozmuş olduğu bir zamanda müttefiklerin beraber durmaları daha da ehemmiyet taşımaktadır.”

BAKANLIKTAN AÇIKLAMA GELMİŞTİ
Ulusal Müdafa Bakanlığı (MSB), sabah yapmış olduğu açıklamada, Ege’de NATO uçuşunu önlemeye çalışan Yunanistan uçaklarına, Türk Hava Kuvvetlerinin lüzumlu karşılığı verdiğini belirtmişti. Açıklamada, dün planlı “NATO NEXUS ACE Ege” görevi için oluşturulan paket kolda, Türk Hava Kuvvetlerine ilişkin 14 tane F-16, bir HİK, bir KC-135 tanker ve bir CASA arama-kurtarma uçağının, NATO’ya ilişkin bir E3-A AWACS uçağı ile uçuş görevi gerçekleştirdiği, bu vazife için 24 saat evvelinde Hava Vazife Emri (ATO) çekilerek NATO’daki müttefiklere lüzumlu bilgilendirmenin yapıldığı aktarılmıştı.

“UÇAKLARIMIZ YUNAN UÇAKLARINA GEREKLİ KARŞILIĞI VERDİ”
Açıklamada şunlar kaydedilmişti:

Yunanistan uçakları, bir kez daha NATO uçuşunu önlemeye çalıştı, Hava Kuvvetlerimiz lüzumlu karşılığı verdi. Paket kol, Ege’nin internasyonal hava sahasında uçuşuna devam ederken, Yunanistan’a ilişkin 5 ayrı hava üssünden kaldırılan F-16’lar uçaklarımıza radar kilidi atmak suretiyle rahatsız etme etti. Yunanistan’a ilişkin uçakların NATO görevini önleme çabalarına karşın paket koldaki uçaklarımız görevin başarıyla tamamlanması için uçuşa devam etti. Dalaman’dan ve Akhisar’dan kalkan F-16 uçaklarımız da önleme görevi yaparak, Yunan uçaklarına lüzumlu karşılığı verdi. Paket kol uçuşundaki uçaklarımız da NATO NEXUS ACE görevini başarıyla tamamlayarak emniyetle üslerine döndü.

Yoruma kapalı.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku