sesli sohbet

Norveç’in başkenti Oslo’da gayriresmi NATO toplantısı

NATO ülkelerinin dışişleri bakanları, Vilnius zirvesi hazırlıklarını görüşmek üzere Norveç’in başkenti Oslo’da gayrı resmi bir toplantıda bir araya geldi.

Norveç Kralı V. Harald’ın daveti üzerine Oslo’da düzenlenen iki günlük görüşmenin ilk gününde Kraliyet Sarayı’nda bir araya gelen NATO dışişleri bakanları, ardından Norveç Dışişleri Bakanı Anne Beathe Tvinnereim’in ev sahipliğinde Akershus Kalesi’nde verilen yemekte bir kez daha bir araya geldi. .

Dışişleri bakanlarının gayrı resmi toplantısının yarınki oturumu saat 10:30’da NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg’in bir konuşmasıyla başlayacak.

Toplantının gündeminde, 11-12 Temmuz tarihlerinde Litvanya’nın başkenti Vilnius’ta yapılacak NATO zirvesinin hazırlıkları yer alıyor.

Kilit konulardan biri NATO’nun Ukrayna ile ortaklığının geliştirilmesi olacaktır. Ayrıca Ukrayna’nın savunma çabalarına ve barış planına verilen desteğin nasıl devam edeceği tartışılacak.

Toplantıda Türkiye’yi NATO Daimi Temsilcisi Büyükelçi Levent Gümrükçü temsil ediyor.

j1

Resmi gündemde olmasa da Kosova’daki gerilimin de masada olması gerekiyor.

Kosova Sırpları ile kuzey Kosova’da belediye binalarını koruyan KFOR askerleri arasında çıkan çatışmada 30 KFOR askeri yaralandı.

NATO Genel Sekreteri Stoltenberg, NATO’nun Kosova Barış Gücü’nü (KFOR) güçlendirmek için 700 asker göndereceğini duyurdu. (AA)

ANA SAYFAYA DÖNMEK İÇİN TIKLAYINIZ
Kırsalda korku dolu anlar!  Füze otoyolun ortasına düştüKırsalda korku dolu anlar! Füze otoyolun ortasına düştü
Altı başkente söylenecek sözler!  Altı başkente söylenecek sözler! “Kılıçdaroğlu ile yüz yüze görüştüm”
Yeni bakanları tek tek saydı: 'İsim vermeyeceğim ama siz anlayın...' Yeni bakanları tek tek saydı: ‘İsim vermeyeceğim ama siz anlayın…’

Yoruma kapalı.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku