sesli sohbet

Nureddin Nebati memur ve emekliye yapılan zammı değerlendirdi

Gömü ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, memur ve emekliye yapılan yüzde 25’lik zam hakkında “Enflasyon karşısında ezilmesi mümkün değil” dedi.

Abone ol

Aralık ayı enflasyon rakamlarının açıklanmasının arkasından memur ve emeklinin maaşlarına yapılacak 2023 zammı da netleşti.

Memur ve memur emeklilerin enflasyondan doğan zam oranı yüzde 16,48 SGK ve Bağ-Kur emeklilerinin zam oranı ise yüzde 15,40 oldu.

Sadece Cumhurbaşkanı Erdoğan, maaş artışının güncellenerek yüzde 25 oranına çıkartıldığını duyurdu.

Yüzde 25’lik zam, bazı kesimler tarafınca münakaşa mevzusu yarattı.

“Memur ve emeklinin enflasyon karşısında ezilmesi mümkün değil”
Habertürk canlı yayınında mevzuyla ilgili değerlendirmelerde bulunan Gömü ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, şu ifadeleri kullandı:

“Memur ve emeklilerin maaşları yasayla yılda 2 kere güncellenmek suretiyle güvence altına alınmış. Enflasyon karşısında ezilmesi mümkün değil.

Toplu sözleşmelerde de bu yıl 8 puanlık bir katkı var. Temmuzda 6 puanlık katkı var. Enflasyon bunun üstüne çıkarsa kamu otoritesi de bunu ödemek zorunda.

Ortalama 10 puan benzer biçimde bir artışla yüzde 25’e çekildi zamlar. Bu 6 aylık artış. Temmuzda tekrardan zam olacak. 6 puan aslına bakarsan olacak.”

Yoruma kapalı.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku