sesli sohbet

Özel okul ücretlerindeki “genel gider” kalemlerine takip

Velilerin özel okulların öğrenim ücreti dışında ‘sosyal aktivite’ ve ‘genel giderler’ için ücret aldığı yönündeki şikayetleri Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) tarafından soruşturuldu.

abone

Ara sınıflar için yapılacak ücret artışının tüketici fiyat endeksi (TÜFE) oranı dikkate alınarak Bakanlıkça belirlenen oranı geçmemek üzere belirlenmesi amacıyla Özel Öğretim Kurumları Yönetmeliğinde değişiklik yapıldı. yıl sonu.

Milli Eğitim Bakanlığı, özel okulların öğrenim ücretlerini ve öğrencilere sağladıkları diğer hizmetlerin ücretlerini, 6899 sayılı Özel Öğretim Kurumları Kanunu gibi yasal hükümler çerçevesinde kontrol eder. 5580 sayılı özel eğitim kurumları yönetmeliği ve “Özel Okulların Kayıt Sözleşmesi”.

Mevzuata göre özel okullar, ara öğrenciye yapılan %65’lik artış oranını bir sonraki yıl için “eğitim ücreti” olarak Milli Eğitim Bakanlığı’nın Bilişim Sistemleri Programı’na (MEBBİS) işlemek zorundadır. Bu nedenle sistem bu oranın üzerinde bir artışı kabul etmemektedir.

Kayıt süreci başladı, şikayetler arttı

Mevzuat hükümleri açık olmakla birlikte, bazı özel okulların Bakanlık tarafından belirlenen çerçevenin dışına çıkarak, özel okul harçlarına ek olarak “genel giderler” veya “sosyal aktivite” adı verilen bazı kalemler için velilerden ücret talep ettiği öğrenildi. .

Özel okulların ön kayıt ve gelecek eğitim-öğretim yılı için kayıt süreçlerinin hızlandığı bu günlerde velilerden bu konuda şikayetlerde artış yaşandı.

Milli Eğitim Bakanlığı velilerin şikayetlerini değerlendirdi.

Kurum kapatma cezası alabilir.

Referans mevzuatta, velinin öğrencinin kayıt sözleşmesinde öngörülmeyen bir şeyi yapmak zorunda olduğu tespit edilirse, “kademeli ceza sistemi” tanımlanmaktadır.

İlk değerlendirmede şikayetlerin doğru olması halinde özel eğitim kurumuna asgari ücretin 5 katı kadar idari para cezası uygulanabilecek.

Aynı fiilin tekrarı halinde kuruma asgari ücretin 25 katına kadar idarî para cezası tebliğ edilebilir. Mevzuat, aynı fiilin üçüncü kez işlenmesi halinde işletmenin kapatılmasına yönelik bir yaptırım öngörmektedir.

Eğitim maliyetlerine dahil olan “isteğe bağlı” hizmetler

Ayrıca öğrencinin kayıt sözleşmesinde yer alan “yemek, kahvaltı, ek ders, yurt, kitap, kırtasiye, hizmet ve öğrenim” başlıklı 8 maddede tanımlanan “öğrenim ücreti” hariç giderleri, “öğrenim ücreti” dışında “öğrencinin isteği üzerine” olarak sıralanır. üst ” hizmet öğeleri.

Bakanlık, bu “isteğe bağlı” hizmetlerin okul ücretlerine zorunlu olarak dahil edilmesiyle ilgili velilerden gelen şikayetleri de değerlendiriyor.

Yoruma kapalı.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku