sesli sohbet

Pakistan’da lider Imran Khan’ın düşüşüne ne yol açtı? | İmran Han Haberleri


Imran Khan’ın Pakistan başbakanı olarak çalkantılı dönemi, haftalarca süren yüksek siyasi drama ve anayasal kaos günlerinin ardından sona erdi.

Yüksek Mahkemenin Perşembe günü geç saatlerde verdiği dönüm noktası niteliğindeki kararı, Khan’ın dağıtmak istediği bir parlamentoyu restore etti ve kaçınmaya çalıştığı bir güven oylamasını zorunlu kıldı.

Khan’a fiilen bir seçenek kalmıştı: istifa etmek ya da görevden alınmak.

Eski başbakanın siyasi ölümü, ikiz yeni gerçeklere dayanıyordu. Parlamento içinde, Khan’ın Pakistan Tehreek-e-Insaf’ı (PTI), koalisyon müttefiklerinin desteğini kaybetmişti ve güvensizlik oyu yenmek için ihtiyaç duyduğu çoğunluğu reddetti.

Parlamento dışında Khan, muhalefetin 2018 genel seçimlerini kazanmasına yardımcı olduğunu iddia ettiği Pakistan’ın güçlü ordusunun desteğini kaybetmiş gibi görünüyordu ve yakın zamanda başbakanla üst düzey askeri atamalar ve politika kararları konusunda açık bir şekilde görüşmüştü.

PTI ve ordu iddiaları yalanladı.

Son haftalarda, başlıca muhalefet partileri Pakistan Halk Partisi (PPP) ve Pakistan Müslüman Birliği – Nawaz (PML-N), Khan’ı devirme çabalarını hızlandırırken, koalisyon müttefikleri ondan memnuniyetsizliklerini yüksek sesle dile getirdiler.

Mart ayı sonlarında Khan’a desteğini geri çeken bir koalisyon müttefiki olan Belucistan Awami Partisi’nden (BAP) Senatör Anwaar ul Haq Kakar, “Yönetim söz konusu olduğunda, hükümet tamamen başarısız oldu” dedi.

Kakar, “Son iki yıldır hoşnutsuzluk vardı” diye ekledi. “Parti [BAP] federal hükümetteki payından ve tahsis edilen bakanlık portföyünden memnun değildi.”

Khan’ın eski müttefikleri arasındaki huysuz ruh hali, başbakanın özel yardımcısı Nadeem Afzal Chan tarafından tekrarlandı ve görevinden istifa etti ve Mart ayı başlarında muhalefetteki PPP’ye yeniden katıldı.

Chan, “Khan’ın yolsuzlukla mücadele platformundan etkilendim ve statükodan bıktım” dedi. “Fakat sonra Khan’ın herkesin önünde yoksullardan bahsederken, özel olarak etrafını zengin yatırımcılarla çevrelediğini gördüm.”

ekonomik sıkıntı

Derinleşen bir ekonomik kriz, döneminin büyük bir bölümünde çift haneli enflasyonla Han’ın memnuniyetsizliğine katkıda bulundu.

Şubat ayında, Khan’a karşı muhalefet ivme kazanırken, başbakan küresel artışa rağmen yurt içi yakıt ve elektrik fiyatlarında indirime gidildiğini duyurdu ve Haziran ayındaki mali yılın sonuna kadar fiyatları dondurma sözü verdi.

Hareket, Pakistan’ın kronik mali açığı ve ödemeler dengesi sorunları üzerindeki baskıyı artırdı. Bu hafta, rupi ABD doları karşısında tarihi düşük seviyelerine geriledi ve Pakistan Devlet Bankası acil bir toplantıda faiz oranlarını keskin bir şekilde artırdı.

Oxford Üniversitesi Blavatnik Devlet Okulu’nda ekonomist olan Shahrukh Wani, “Bunun bir kısmı önceki hükümetten miras aldıkları durumdu ve bir kısmı da elbette COVID idi” dedi. Ancak hükümet hızla yangına müdahale etti ve reformlar hiçbir zaman ele alınmadı” dedi.

INTERACTIVE_ECONOMY_PAKISTAN_ENFLATION

Chan gibi eski Han müttefikleri için, seçim bölgesi seçmenleri arasındaki hoşnutsuzluk devrilmişti. Chan, “Enflasyon, gübre kıtlığı, Pencap’taki yerel yönetim, polislik, hepsi çok fazlaydı” dedi.

Parlamento içinde, müttefiklerin desteğinin kaybı, Han’ın rakamlarını tersine çevirdi. BAP, Muttahida Qaumi Hareketi (MQM) ve Pakistan Müslüman Birliği – Quaid (PML-Q), 342 üyeli Ulusal Meclis’teki sandalyelerin yüzde beşinden azını oluşturuyor.

Ancak koalisyon müttefikleri, Khan’a karşı güvensizlik oylamasını destekleme sözü vererek, Khan’ın üç buçuk yıllık başbakanlığını fiilen sonlandırdı. Muhalefet partileri ayrıca bazı muhalif PTI parlamenterlerinin desteğini aldıklarını iddia ettiler.

Bu arada, ekonomi zavallı bir durumda kalır. Eski bir PML-N maliye bakanı olan Miftah Ismail, 2018’deki görevine devam etmesi bahşiş verdi: “Şu anda Pakistan’ın karşı karşıya olduğu en büyük iki ekonomik zorluk, yüksek enflasyon ve hızla tükenen döviz rezervleridir.

“Zorluk, para biriminin azalan rezervler nedeniyle değer kaybetmesi nedeniyle daha da fazla enflasyona yol açmasıdır.”

askerin rolü

Khan’ın ayrılışının onaylanmasıyla birlikte, eski müttefikler Pakistan siyasetinin üçüncü yönü olan sivil-asker ilişkileri konusunda giderek daha açık sözlü hale geldiler.

Başbakan’ın meclis desteği, ordu, sözde tarafsızlık politikasıyla muhalefete karşı Han’ın yanında yer almayacağının sinyalini verdiğinde dağılmaya başladı.

BAP Senatörü Kakar, “Kuruluş tarafsız hale geldiğinde, müttefikler hükümetin ayakta kalamayacağını gördüler” dedi. “Kayamayacağı görüşü bir kez yerleşti mi, bu sadece bir zaman meselesiydi.”

Khan, kilit atamalar ve dış politika konusunda orduyla arası bozulan Pakistan başbakanlarından oluşan uzun bir sıranın sonuncusu.

Ekim ayında, Khan, General Qamar Bajwa’nın adayını reddederek, Korgeneral Faiz Hameed’i askeri casus şefi olarak tutmaya çalıştığında, kamuoyunda kaynayan sivil-asker gerilimi patladı.

General Bajwa’nın adayı Korgeneral Nadeem Anjum, sonunda Servisler Arası İstihbarat’ın yeni genel müdürü olarak atandı, ancak haftalarca süren soğukluk yara bere içindeydi ve uğursuzdu.

General Bajwa’nın ikinci genelkurmay başkanlığı dönemi Kasım ayında sona erecek ve General Hameed, yerini alabilecek en kıdemli generallerden biri olacak. Pakistan başbakanı ordu şefini atadı.

Khan’ın Pakistan’ın en büyük ticaret ortağı ve ordunun önemli bir ortak olarak sürdürmeye çalıştığı huysuz bir müttefiki olan ABD ile bağlarını yeniden düzenleme girişimi de olağanüstüydü.

Şubat ayında, Khan’ın tarafsız bir dış politika olarak tanımladığı şeyin peşinde, Khan, Rusya’nın Ukrayna’yı işgalinin arifesinde ticaret anlaşmaları yapmak için Rusya’ya gitti. Saldırının 24 Şubat’ta başlamasından saatler sonra Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in sadece bir el sıkışmasıyla ayrıldı.

Pakistan ordusu Khan’ın Moskova gezisini desteklerken, Khan’ın yüksek bahisli bir iç pivot yapmasından sonra farklılıklar yoğunlaştı. Parlamentodaki güvensizlik oylamasında yenilgiyle karşı karşıya kalan Khan, Rusya gezisi ve tarafsız dış politikası nedeniyle kendisini görevden almak için ABD liderliğindeki bir komployu iddia etti.

Planın kanıtı olarak Khan, 27 Mart’ta İslamabad’da halka açık bir mitingde ABD’nin Pakistan’a kendisini başbakanlıktan çıkarması için diplomatik bir uyarıda bulunduğunu iddia eden bir mektup gönderdi.

Diplomatik mektup, iddia edilen ABD tehdidi ve Khan’ın güvensizliğin ABD liderliğindeki bir komplonun parçası olduğu iddiası Pakistan siyasetini ve sivil-asker ilişkilerini sarstı.

Eski bir askeri sözcü ve 2015-2018 yılları arasında Pakistan’ın Ukrayna Büyükelçisi olan emekli Tümgeneral Athar Abbas şunları söyledi: “Mektup güçlü bir yanıt ve düzeltici önlemler gerektiriyordu. Tepki [in the military] güvensizlik oyu ile karışmak için kullanılması gerekip gerekmediği konusunda karışık.”

General Abbas ayrıca Khan’ın görevde olduğu süre boyunca biriken askeri liderlik ve Khan arasındaki bir dizi farklılığı da anlattı; bunlar arasında Khan’ın kötü siyasi ve ekonomik yönetimi de vardı ve bu da ordunun kamuoyundaki imajı üzerinde bir engel oluşturuyordu.

Khan’ın 11 Eylül saldırılarından bu yana Pakistan içindeki askeri operasyonlara ve uluslararası alanda ABD önderliğindeki savaşlara karşı çıkmasıyla ilgili olarak General Abbas şunları söyledi: “Başbakan’ın teröre karşı savaş konusundaki tutumu, Amerika’nın savaşına karşı savaştığımız ve insan ve malzeme kaybına uğradığımız yönündedir. Ordunun görüşü, bunun Afgan savaşının bir sonucu olduğuydu ve başka seçeneğimiz yoktu.

Abbas, “Askeri liderlik üzerindeki baskı, eğer Amerika’nın savaşıysa, o zaman genç subay ve askerlerin tüm fedakarlıkları boşa gitti” dedi.

Bir başka emekli askeri yetkili, Hava Mareşal Yardımcısı Shahzad Chaudhry, orduyla yaşanan gerilimlerin Khan’ın yönetim tarzıyla da ilgili olduğunu öne sürdü.

“Politika meselelerinde Khan değişken olabilir. Öngörülebilirlik veya istikrar yoktu. Imran Khan bir popülist, bu onun da kırılganlığı.”

Parlamento içinde yenilen ve dışarıda çözülen Khan’ın siyasi olarak harcanmış bir güç olması pek olası değil. Pakistan siyasetinin döngüsel doğası, eski başbakanların daha önce toparlandığını gördü.

Khan ayrıca verimli bir siyasi tabandan iktidara geri dönme avantajına da sahip.

Başbakan’ın eski özel asistanı Chan, “Bir ay önce insanlar taciz ediyordu. [Khan and the PTI government] enflasyon için.

Şimdi onun gururlu ve bağımsız bir Pakistan için ayağa kalktığını söylüyorlar” dedi.

Yoruma kapalı.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku