sesli sohbet

Paraguay, sözde soykırım kararını geri çekmeye hazırlanıyor

TBMM Paraguay Dostluk Grubu Başkanı Yücel Menekşe, Paraguay Devlet Başkanı Mario Abdo Benítez’le görüşmesine ilişkin izlenimler aktardı.

Sözde Ermeni Soykırımı mevzusuna değinen Menekşe şunları söylemiş oldu:

“Paraguay Parlamentosu 2015 senesinde Ermeni soykırım yasa tasarını kabul etti. İki yıl ilkin Paraguay’dan 12 kişilik bir kurul ulaştığında Meclis’te bunlarla toplantı yaptım. Türkiye ile ilgili ticari, ekonomik iş birliği için yapmış olduğumuz görüşmelerin akabinde Ermeni soykırım yasa tasarısını kendilerinin kabul ettiğini söyledim. ‘Madem biz dostluk bağlarını güçlendirmek istiyoruz, bu dostluk bağlarının kuvvetli kılınabilmesi için, dostluk bağlarının sürekliliğinin sağlanması için sizden istirhamım, senatonuzda bu mevzuyu yeniden gündeme getirip, kararınızı geri çekmeniz iyi olacak’ dedim.”

DÜNYAYA ÖRNEK OLACAK

“Senato Başkanı ‘Söz veriyorum senatoda yeniden gündeme taşıyacağım’ dedi. ‘Bizi oldukca mutlu edersiniz’ dedim. Biz Paraguay’la bu geri çekmeyi sağlayabilirsek dünyaya örnek olacak. ‘Ermeni diasporası oldukca kuvvetli, oldukca lobileri var, oldukca çalışıyor fakat en azından iş birliğine, dostluğumuza zarar vermek istemiyorsak bunu kesinlikle yeniden değerlendirip, geri çekmenizi istirham ediyorum’ dedim.”

Yoruma kapalı.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku