sesli sohbet

Prof. Dr. Naci Görür Hatay’dan sonra deprem olacak şehri açıkladı! Adana’da ve KKTC…

HATAY’da kısa süre önce 6.4 ve 5.8 büyüklüğünde iki deprem meydana geldi. Depremle birlikte çok sayıda bina yıkılırken vatandaşlar büyük panik yaşadı. prof. Dr. Naci Görür başta olmak üzere deprem uzmanlarından birbiri ardına açıklamalar geldi. prof. Naci Görür, “Beklediğimiz deprem oldu” diyerek beklediği yeni şehri duyurdu. prof. Dr Okan Tüysüz, “Bu artçı değil tetiklenmiş bir deprem” dedi. dedi.

abone

Hatay’da akşam saatlerinde Defne ilçesinde 6.4, Samandağ ilçesinde 5.8 büyüklüğünde deprem meydana geldi. Kısa sürede meydana gelen depremler vatandaşları sokaklara çıkardı. Kahramanmaraş merkezli depremlerde yıkılmayan birçok bina yıkılırken, molozların arasından çığlıklar duyuluyor. İşte paniğe yol açan depremlerin ardından uzmanların yaptığı açıklamaların başlıkları:

Bunu Adana ve Kıbrıs depremleri takip ediyor.

prof. Dr. Naci görür: Adana ve Hatay’ı zaten uyardık. Beklediğimiz deprem buydu. Tabii zamanı bilmiyorduk ama bu alanda dikkatli olun dedik. Şu anda daha büyük bir deprem beklemiyorum. Bir Adana var. Bu deprem Adana’da olursa Doğu Anadolu Fayı enerjisini büyük ölçüde boşaltmış olacak. Bingöl’e kadar olan kısımda Hatay ve Kahramanmaraş’ta daha büyük bir deprem beklemiyorum. Bu depremlerden sonra Kıbrıs’ta hareketlilik olabileceğini düşünüyoruz. Özellikle kuzey tarafında hareket olmuş olabilir. Hele Adana ile Kıbrıs arasında bir deprem olursa Doğu Anadolu Fayı uyuyabilir.

prof. Dr. Hairless: Bu bölgelere dikkat edin

Yerbilimci Prof. Dr Okan Tüysüz: Bu bir artçı değil tetiklenmiş bir depremdir. Akdeniz’de Antakya’da bir fay var. Avrupa Sismoloji Ajansı 6.6 verir. Arızanın stres biriktiren kısmı kırıldı. Göksun-Savrun Fayı da depremlere neden olabilecek bir bölgedir. Birkaç bin yılda bir deprem oluyor ama dengeler çok değişti. 6 Şubat’ta meydana gelen depremin kuzeyinde. Bingöl-Palu bölgesi aynı zamanda stresin biriktiği ve tetiklendiği bölgedir. Bu alanlarda dikkatli olunmalıdır. 6.4 yüzeye çıkan ve yüzey kırılması oluşturan bir faydır. Antakya ile Samandağ arasında bu büyüklükte bir tane daha olabilir.”

Şükrü Ersoy: Bu yeni bir deprem. Bir artçı depremin oluşabilmesi için önceki depremlerle aynı konumda olması gerekir. Birkaç gündür binalara girmemesi konusunda uyarıldı. Bundan sonra oluşacak artçı sarsıntılar ise yakın olacak. Hatay tamamen yıkıldı. Normal şartlar altında Hatay’da daha büyüğünü beklemiyorum.

6’dan büyük deprem olabilir

Doç. Dr Bülent Özmen: 6 Şubat depreminin tetiklediği bir deprem oldu. Fay izi takip edildiğinde kırılma bugünkü depreme kadar uzanmadı. Bu deprem 6 Şubat depremlerinin tetiklemesi sonucu meydana geldi. Bölgede bu ve benzeri depremlerin olma ihtimali yüksekti. Antakya fayının Güney Kıbrıs’tan ilerlediğini biliyoruz. Bu depremle birlikte fayın tamamen kırılıp kırılmadığını söylemek mümkün değildir. Sürekli arızanın ne zaman kesileceği belli değil. Ancak bu faydanın 6 büyüklüğünde bir deprem olacağını söyleyebiliriz.Bu gecelerde bu bölgenin uyanık olması gerekiyor.

Yoruma kapalı.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku