sesli sohbet

Putin, Liz Truss’u delilikle suçladı!

Rusya’nın Ukrayna’yı işgali 24 Şubat’tan bu yana sürerken, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, daha ilkin yapmış olduğu açıklamalarda, nükleer tabanca tehdidin masada bulunduğunu söylemişti.

Putin, dün yapmış olduğu açıklamada gene nükleer silahlardan söz ederken, İngiltere’nin görevinden yeni ayrılan eski Başbakanı Liz Truss hakkında da garip ifadelerde bulunmuş oldu.

“DELİ OLMAKLA SUÇLADI”

Moskova’da konuşan Putin, Liz Truss’ı ‘deli’ olarak nitelendirdi. Truss’ın ‘birazcık uçmuş olması icap ettiğini’ söyleyen Putin, ‘Nükleer tabanca mevzusu açıldığında hiçbir şey söylemedi.” dedi. Putin hem de, nükleer silahların yalnızca ‘meşru müdafaaya gerek olan durumlar için’ konuşlandırılması gerektiğine işaret ederek, “Bizim bu açıklamayı yapmamızın sebebi Batılı liderlerin sözleridir. Biz bir tek onlara cevap olarak bir imada bulunduk.” dedi.

Truss daha ilkin Eylül ayında BM Genel Kurulu’nda yapmış olduğu konuşmada Putin’in Batı’ya karşı nükleer tabanca kullanımıyla ilgili açıklamalarını ‘cenk tehdidi’ olarak değerlendirmişti.

SALDIRI İDDİALARINI YALANLADI

Putin ek olarak, yapmış olduğu konuşmasında, ‘kirli bomba’ tartışmalarına da değindi. Kiev’in ‘kirli bomba’ yaratmak ve kullanmak için lüzumlu teknolojiye haiz bulunduğunu iddia etti. Ek olarak Rus güçlerinin Zaporijya Nükleer Santrali’ne saldırmış olduğu iddialarını da yalan olduğunu beyan etti.

Rus önder, Batı liderlerini, Ukrayna ve Tayvan’daki savaşın alevlerini körüklemekle, küresel bir enerji krizini ateşlemekle ve bir besin krizine niçin olmakla suçlamaya devam etti.

Putin, dünyanın İkinci Dünya Savaşı’ndan bu yana en tehlikeli dönemine girdiğini ve Rusya’nın daha çok söz sahibi olacağı bir ‘yeni dünya düzeni’nin hayata geçirilmesi icap ettiğini belirtirken, ‘batı hakimiyeti çağının sona erdiğini’ duyuru etti.

Yoruma kapalı.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku