sesli sohbet

Putin: "Ukrayna'da silahların dolandığı karaborsa ciddi zorluklar yaratıyor"

 Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Ukrayna’da silahların dolandığı karaborsanın “ciddi” zorluklar yarattığını belirterek “Taşınabilir hava müdafa sistemleri ve yüksek hassasiyetli silahlar dahil, daha kuvvetli silahların kabahat işleyenlerin eline geçmesi riski var.” dedi.

Putin, Bağımsız Devletler Topluluğu (BDT) ülkelerinin güvenlik ve hususi servisleri yöneticileriyle çevrim içi toplantı düzenledi.

Görüşmede konuşan Putin, dünya ve bölgesel düzeydeki çatışma potansiyelinin yüksek bulunduğunu ve yeni tehdit ve risklerin ortaya çıktığını belirtti.

Putin, “Bu, küresel jeopolitik yüzleşmenin gerginleşmesinin sonucudur. Gözlerimizin önünde dünya değişiyor ve hakikaten oldukca kutuplu oluyor. Sadece bazı internasyonal güçler, ne pahasına olursa olsun gevşeyen hegemonyalarını sürdürmeye çalışıyor ve bunun için siyasal, askeri, ekonomik, data yöntemlerini ve araçları kullanıyor.” dedi.

Bağımsız Devletler Topluluğu (BDT) alanında “renkli devrimlerin” uygulanmaya çalışmış olduğu ve yeni çatışmaların kışkırtıldığına dikkati çeken Putin, bunun BDT ülkelerinin güvenliğini tehdit ettiğini söylemiş oldu.

Putin, DEAŞ ve El Kural şeklinde terör örgütlerinin de çekince yapmaya devam ettiğini belirterek “Bunlar, BDT ülkelerine sızmaya çalışıyor, gizli saklı hücreler oluşturuyor. Afganistan’da, bilhassa Orta Asya ülkelerinin sınırlarında militan grupların yoğunlaşması, bu bölgeye hücum riskini oluşturuyor.” ifadelerini kullandı.

Şimal Akım organik gaz boru hatları ile Kerç Köprüsü’nün patlatıldığını anımsatan Putin, Rusya’daki Kursk Nükleer Santrali’ne yönelik sabotaj girişiminin zorla izin verilmediği bilgisini paylaştı.

Putin, eleştiri ulaşım ve enerji altyapı unsurlarının korunması için lüzumlu güvenlik önlemlerin alınması ve bu yönde ortak çabaların pekiştirilmesi icap ettiğini altını çizdi.

– “Ukrayna’nın kirli bomba ile ilgili planlarını biliyoruz”

Ukrayna’nın kirli bomba (radyoaktif madde içeren bomba) kullanma yönündeki planları hakkında bilgiye haiz olduklarını ifade eden Putin, “Ukrayna’nın, Amerikan dış politikasının aracı haline geldiğini” belirtti.

Putin, “Ukrayna’da silahların dolandığı karaborsa ciddi zorluklar yaratıyor. Kabahat örgütleri, bu silahları öteki bölgelere ulaştırıyor. Burada, yalnız yakıcı silahlar söz mevzusu değil. Taşınabilir hava müdafa sistemleri ve yüksek hassasiyetli silahlar dahil daha kuvvetli silahların kabahat işleyenlerin eline geçmesi riski var.” ifadelerini kullandı.

Yoruma kapalı.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku