sesli sohbet

RTÜK Başkanı Ebubekir Şahin, yayıncı kuruluşları uyardı: ‘Müsaade etmeyeceğiz’

Radyo ve Televizyon Üst Kurulu’nda (RTÜK) yapılan seçimlerde üçüncü kez cumhurbaşkanı seçilen Ebubekir Şahin, yeni döneme ilişkin önemli mesajlar verdi.

abone

Cumhurbaşkanlığı seçiminin ardından açıklamalarda bulunan Şahin, üçüncü döneminde nasıl bir politika izleyeceğine dair ipuçları verdi. Şahin açıklamalarını diziler, haberler, diziler ve tartışma programlarında yoğunlaştırdı.

RTÜK Başkanı Şahin yaptığı açıklamalarda şu ifadelere yer verdi:
“Son dönemde hem televizyonda hem de radyoda medya hizmet sağlayıcılarımız tarafından onaylanan yayın etik ilkelerine ve 6112 sayılı Kanuna aykırı yayınlar dikkatimizi çekmektedir. Gelenek ve göreneklerimize, Türk ailesinin yapısına aykırı içerikler, eğlence programlarında, haber ve tartışma programlarında artış var.Değerlerimize aykırı yayınları kabul etmeyeceğimizi beyan ederim.

Yine günümüzde özellikle gazetecilik etik ilkelerine aykırı, gerçek dışı, manipülatif yalan haber içerikleri maalesef ekranları çokça kaplıyor. Halkın haber alma özgürlüğü, doğru bilgiye ulaşması ve sağlıklı bir kamuoyu oluşturması açısından gerçekleri yansıtmayan hatta kurgu olduğu düşünülen yalan haberlerin kamuoyu ve dinleyiciler tarafından alınması kabul edilemez. Halkımızın gerçekleri bilmesi hakkıdır, yanlış ve yanlış bilgilerle halkı teşhir etmek hiçbir yayın kuruluşunun hakkı değildir. Sahte haberlere ve yanlış bilgilere asla ve asla müsamaha göstermeyeceğiz.

Spor ve tartışma programlarında küfür ve hakarete varan bilinçli veya bilinçsiz artışları dikkatle takip ediyoruz. Kanunumuzun 8. maddesinde belirtilen yayım esaslarına uyulmasına özen gösterilmediği açıktır.

Türk aile yapısını zedeleyen, toplumsal ve kültürel değerlerimize saygısızlık eden yayınlara “dur” demek boynumuzun borcudur.

RTÜK olarak özellikle seçim dönemi yaklaşırken yayınları yakından takip edeceğimizi ve kurallara uymayan medya hizmet sağlayıcılar hakkında gerekli yasal işlemleri yapacağımızı açıkça beyan ederim.

Yoruma kapalı.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku