sesli sohbet

Rus Kozmonotlar UUİ’ye Ukrayna Bayrağı Renkleriyle Geldiler


Bir fotoğrafın bin kelimeye bedel olduğunu söylüyorlar ve görünüşe göre bu, Uluslararası Uzay İstasyonuna yeni gelen üç Rus kozmonotunun uçuş kıyafetlerini seçmek için göndermeye çalıştıkları türden bir ifade. Ukrayna bayrağının renkleri olan mavi vurgulu çarpıcı sarı kıyafetler giyerek istasyona bindiler.

Rus işgali ve ardından gelen ABD öncülüğündeki yaptırımlar, ABD-Rusya ilişkilerini gerdi ve iki ülke arasında uzay araştırmaları alanında on yıllardır devam eden işbirliğine gölge düşürdü. Roscosmos başkanı Dmitry Rogozin kısa süre önce ABD astronotlarının, ulusunun Amerikan şirketlerine roket motoru tedarikine ara vermesinin ardından uzaya gitmek için “süpürge çubukları” kullandığını öne sürdü.

Ancak, Soyuz MS-21 uzay uçuşu görevi hala planlandığı gibi devam etti. Kozmonotlar Oleg Artemyev, Denis Matveev ve Sergey Korsakov, Cuma günü Kazakistan’daki Baykonur Kozmodromundan uzaya fırlatıldılar ve uzay istasyonunda altı buçuk aylık bir görev için ISS’ye üç saatten biraz fazla seyahat ettiler. Bu, ulusun 24 Şubat’ta Ukrayna’yı işgal etmesinden bu yana bir uzay ekibinin ilk Rus fırlatılışıydı.

Cesur Bir Giriş Yapmak

ISS’ye yanaştıktan sonra, mürettebat ve zaten gemide bulunan birden fazla kamera, ambarın açılmasını izledi ve parladı ve parlak sarı uçuş kıyafetleri giyen üç gülümseyen kozmonot içeri girdi.

ISS’deki mevcut mürettebat, kapak açılırken üç yeni Rus kozmonotunu selamlıyor.

ISS’de dört NASA astronotu, bir ESA astronotu ve iki Rus kozmonot vardı, bu nedenle üç yeni kozmonotun gelişi ISS’deki toplam mürettebat boyutunu 10’a çıkardı.

Mevcut ISS ekibi, yeni ekip arkadaşlarını kucaklıyor.

Uzay istasyonuna girdikten sonra yaptıkları ilk şeylerden biri fotoğraf çektirmek oldu.

Üç Rus kozmonot, sarı uçuş takımları içinde grup fotoğrafı için poz veriyor.

Rus kozmonotlarının ISS’ye girişi, bu NASA canlı yayınında 33. dakikada izlenebilir:

Kameralar için Sarı ve Mavi

Gözlemciler, Rus uçuş kıyafetlerinin garip bir şekilde mavi ve sarıdan oluşan basit bir tasarıma sahip Ukrayna bayrağını anımsattığını hemen fark ettiler.

Ukrayna bayrağı.

Üç Rus kozmonot, sanal bir Rus basın toplantısı için canlı bir kameranın önüne geçtiğinde, sarı-mavi uçuş kıyafetleri de önde ve ortadaydı.

Rus mürettebat, ISS’ye bindikten kısa bir süre sonra bir Rus basın toplantısında sarı ve mavi giyiyor.
Uçuş Mühendisi 1 Denis Matveev, ISS’ye vardıktan kısa bir süre sonra düzenlediği basın toplantısında Komutan Oleg Artemyev’i veriyor.

Yatılı ve konferans aynı zamanda Rus uzay ajansı Roscosmos tarafından da yayınlandı.

Kelimelerden Daha Yüksek Sesle Konuşan Renkler

Rusya’nın Ukrayna’yı işgaline yanıt olarak, Ukrayna bayrağı, kendisini savunmak için savaşan ülke ile dayanışmanın bir işareti olarak tüm dünyaya dalgalandı. Ancak kozmonotlar, uçuş kıyafeti seçimi sorulduğunda, çok fazla sarı malzemeye sahip olduklarını merakla açıkladılar.

Artemyev, “Renk seçme sırası bize geldi” dedi. “Ama aslında çok fazla sarı malzeme biriktirmiştik, bu yüzden onu kullanmamız gerekiyordu. Bu yüzden sarı giymek zorunda kaldık.”

Dünyanın dikkati Rusya ile Ukrayna arasında devam eden savaşa odaklanmışken, renk seçimi muhtemelen olumsuzluk sadece tesadüfün ürünü. Kozmonotların ve uçuş kıyafetlerinin görüntüleri sosyal medyada hızla yayılmaya ve uluslararası haber kuruluşları tarafından alınmaya başladı.

“Rus astronotları, kıyafetlerinin siyasi bir ifade olduğunu düşündürecek hiçbir şey söylemedi” dedi. New York Times yazar. “Yine de bunun tesadüf olduğuna inanmak zor görünüyordu.”

NASA ISS program yöneticisi Joel Montalbano pazartesi soruldu Dünya üzerindeki artan jeopolitik gerilimlerin ISS’deki çok uluslu mürettebatı etkileyip etkilemeyeceği.

Montalbano, “Uzaydayken sınır yoktur” diye yanıtladı. “Ülke hatlarını veya eyalet hatlarını görmüyorsunuz.

“Takımlar birlikte çalışmaya devam ediyor. Dünyada neler olup bittiğinin farkındalar mı? Kesinlikle. Ama ekipler profesyonel. Bir iş yapmak için eğitildiler ve o işi yapacaklar.”

Yoruma kapalı.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku