sesli sohbet

Rusya, ilhak ettiği Herson bölgesinden çekildiğini duyurdu!

Rusya Müdafa BakanlığıUkrayna’nın Herson bölgesinden çekilmenin tamamlandığını duyurdu. Rusya’nın devlet haber ajanslarından meydana getirilen açıklamada Bakanlık, çekilmenin Cuma günü mahalli saat ile 05.00’te tamamlandığını ve tek bir askeri teçhizatın bırakılmadığını beyan etti. 

“HERSON’U RUSYA’NIN BİR PARÇASI OLARAK GÖRÜYORUZ”

Bununla beraber Kremlin, geri çekilmenin hiçbir şekilde Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin için bir utanç oluşturmadığı mevzusunda ısrar etti. Kremlin sözcüsü Dmitriy Peskov gazetecilere verdiği demeçte, Moskova’nın Herson bölgesini Rusya’nın bir parçası olarak görmeye devam ettiğini söylemiş oldu.

“ŞENLİKLER İÇİN PİŞMAN DEĞİLİZ”

Peskov, ek olarak Kremlin’inHerson ve öteki üç Ukrayna bölgesinin yasadışı ilhakını kutlamak için bir aydan birazcık daha uzun bir süre ilkin şenlikler düzenlemiş olduğu için pişman olmadığını da sözlerine ekledi.

HERSON NEDEN ÖNEMLİ?

Herson’dan çekilme savaşın dönüm noktalarından biri olarak kabul ediliyor. Sadece analistlere bakılırsa Rusya’nın savaşı kaybetmiş olduğu anlamına gelmiyor.

KIRIM İLE KARA BAĞLANTISI KESİLECEK

HersonUkrayna’nın güneyinde aynı adı taşıyan şehir ve kentin bulunmuş olduğu bölgenin adı. Rusya’nın 2014’te ilhak ettiği Kırım Yarımadası’nın tek kara bağlantısı Herson’duKırımRusya için stratejik açıdan ne kadar ehemmiyet taşıyorsa, Herson da Ukrayna açısından Rusya’yı Kırım’da soyutlama etmek için o denli mühim. Rusya’nın geri çekilmeye başlamasıyla beraber Moskova’nın Kırım ile kara bağlantısı kesilecek.

KİEV SUYU KESEBİLİR

Karadeniz’de bir yarımada olan Kırım’ın suyu Herson’dan geliyor. Su, Ukraynalıların Dnipro söylediği Dinyeper Nehri’nden kanalla taşınıyor. UkraynaRusya Kırım’ı ilhak ettiğinde yarımadanın suyunu kesmişti. RuslarŞubat’ta Ukrayna’ya girdiğinde, Herson ve doğusundaki Zaporijya’yı ele geçirip kanalı tekrardan açmıştı. Herson tekrardan Ukrayna’nın kontrolüne geçerse Kiev muhtemelen suyu gene kesecek.

ZAPORİJYA YOLU DA AÇILACAK

HersonUkrayna’nın ortasından geçen ve ülkeyi boydan boya kateden Dinyeper Nehri’nin ağzında içeriyor. Burası, Rusların Dinyeper’in batısına geçmiş olduğu tek yer olma özelliği taşıyordu. Rus güçlerinin, nehrin doğusuna çekilmesi Ukrayna’ya Zaporijya’nın yolunu açabilir. Ukrayna’nın Zaporijya’yı ve Rusların kontrolündeki nükleer santrali geri alması kolaylaşır.

UKRAYNA AZAK DENİZİ KIYISINA YENİDEN KAVUŞTU

Herson’un Moskova açısından simgesel önemi de var. Herson kenti, Rus güçlerinin Ukrayna’da ele geçirdiği tek bölgesel başkentti. Savaşın başlangıcında Rusya’nın Herson’dan sonrasında Mikolayev ve Odessa’yı da alarak Ukrayna’nın Karadeniz’le bağlantısını kesmeyi düşündüğü düşünülüyordu. Sadece MoskovaHerson’dan batıya ilerleyemedi. Buna karşılık DonetskZaporijya ve Herson’u alarak Ukrayna’nın Azak Denizi’yle bağlantısını kesti. Ukrayna’nınHerson’u almasıyla beraber tekrardan Azak Denizi’ne kıyısı oldu. Sadece mühim olan bölgenin Karadeniz’e olan kıyısı (Ntv)

Yoruma kapalı.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku