sesli sohbet

Rusya-Ukrayna Savaşı: Son Haberler ve Canlı Güncellemeler


Rusya, Cuma günü Ukrayna’daki savaş amaçlarının olası bir yeniden ayarlanmasının sinyalini verdi, çünkü Kremlin acımasız işgal, sertleştirilmiş Batı ekonomik cezaları ve sahada bazı kazanımlar elde ediyor görünen kararlı bir Ukrayna direnişi için küresel dışlamayla karşı karşıya kaldı.

Rusya Savunma Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, “operasyonun ilk aşamasının” hedeflerinin “esas olarak başarıldığı” ve Ukrayna’nın muharebe yetenekleri “önemli ölçüde azaltıldığı” ve artık Ukrayna’nın doğu Donbas bölgesinin güvenliğine odaklanılacağı belirtildi. destekli ayrılıkçılar sekiz yıldır savaşıyorlar.

Savunma Bakanlığı’nın açıklaması, kara kuvvetlerinin çoğunlukla beklenmedik şekilde güçlü Ukrayna askeri tepkisi tarafından engellendiği Ukrayna’daki olası Rus toprak emelleri konusunda belirsizdi.

Ancak Başkan Biden’ın Ukrayna sınırına yakın Polonya’daki ABD askerlerini ziyaret ettiği bir günde, açıklamada, Rusların bir ay önce başlattıkları savaşın maliyetleri imkansız hale gelmeden önce bir tür başarıyı kurtarmanın bir yolunu aradığı olasılığı öne sürüldü. zahmetli.

Rusya, güçlerinin Chernihiv, Mykolaiv ve başkent Kiev gibi büyük Ukrayna şehirlerine saldıracağını “dışlamaz”ken, Savunma Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, onları ele geçirmenin birincil hedef olmadığı belirtildi.

Kredi…The New York Times için Daniel Berehulak

Kıdemli bir Rus askeri komutanı olan Albay General Sergei Rudskoi, “Bireysel birimler görevlerini yerine getirirken – ve başarıyla çözülürken – güçlerimiz ve araçlarımız ana şey üzerinde yoğunlaşacak: Donbas’ın tamamen kurtarılması” dedi. Açıklamada, Rusya’nın 24 Şubat’taki işgalinden bu yana ilk kez.

General Rudskoi’nin ifadesinin samimi mi yoksa sadece stratejik yanlış yönlendirme mi olduğunu değerlendirmek zordu. Ancak açıklama, Rusya’nın Ukrayna’nın tam kontrolünü ele geçiremeyebileceğinin ve bunun yerine Rusya’nın “Donetsk Halk Cumhuriyeti” olarak adlandırdığı Kremlin destekli iki ayrılıkçı bölgenin bağımsızlığını tanıdığı Donbas bölgesini hedef alacağının en doğrudan kabulü anlamına geliyordu. ” ve “Luhansk Halk Cumhuriyeti”.

Rusya ayrıca Ukrayna’nın, Başkan Vladimir V. Putin’in güçlerinin 2014 yılında Ukrayna’dan ele geçirdiği Kırım’ın kontrolünü tanımasında ısrar etti.

Ukrayna Devlet Başkanı Volodymyr Zelensky, bu bölgeleri savaşı durdurmak için devretmeyi reddetti.

Rus askeri analist Pavel Luzin, Rus askeri komutanlarının kamuoyuna yaptığı açıklamalara şüpheyle bakılması gerektiği konusunda uyardı. Rusya gerçekten savaş amaçlarını daraltıyor olsa da, General Rudskoi’nin açıklaması Rusya yeni bir saldırı için yeniden toplanırken bir aldatmaca olabilir dedi.

Kredi…Natalia Kolesnikova/Agence France-Presse — Getty Images

Bay Luzin, “Bunun, Ukrayna devletini dağıtma konusunda artık ısrar etmediğimizin bir işareti olduğunu söyleyebiliriz” dedi. “Ama bunu dikkat dağıtıcı bir manevra olarak görmeyi tercih ederim.”

General Rudskoi’nin açıklaması, Ukrayna’nın Rus kuvvetlerinin kilit hedeflerinden birini gerçekleştirmede “kısmen başarılı” olduğunu kabul etmesiyle geldi. Rusya’dan Kırım Yarımadası’na bir kara koridoru.

Rusya zaten bölgenin çoğunu kontrol ederken, Ukrayna Savunma Bakanlığı rotanın Rus birliklerinin ve malzemelerinin Kırım ile Rusya arasında geçişine izin verdiğini söyledi.

Ancak bazı Ukraynalı yetkililer, böyle bir rotanın öneminin abartılmış olabileceğini söyledi. Bay Zelensky yönetimindeki Ukrayna Ulusal Güvenlik ve Savunma Konseyi’nin eski sekreteri Oleksandr Danylyuk, kara köprüsünü küçük bir Rus zaferi olarak nitelendirdi ve Kremlin’in Donetsk ve Luhansk’ı “potansiyel olarak Rus halkına satmak için Rus halkına satmak için harekete geçtiğini” söyledi. Zafer.”

Moskova’da, savaşa yönelik herhangi bir eleştiriyi potansiyel bir suç haline getiren Bay Putin, Cuma günü başkanlık sanat ödülünü kazananlarla televizyonda yayınlanan bir video konferansı kullanarak, savaştan hiç bahsetmeyen “kültürün iptali” hakkında bir eleştiri yaptı. Ukrayna.

Putin, Batı’nın Rus kültürünü ve tarihini silmeye çalıştığı iddiasını yeniden canlandırmak için Amerikan siyasi sağının gözdesi haline gelen bir terimi benimserken, “Harry Potter” kitaplarının yazarı JK Rowling’e atıfta bulundu. trans kadınlar hakkında yorumlar transfobik olmakla eleştiriliyor.

Kredi…Havuz fotoğrafı, Mikhail Klimentyev

“Çok uzun zaman önce, çocuk yazarı JK Rowling de – dünya çapında yüz milyonlarca kopya satan kitapların yazarı – sözde cinsiyet özgürlüklerinin hayranlarını memnun etmediği için ‘iptal edildi’. Sayın Putin söyledi.

Bayan Rowling yanıtladı Twitter’dan “Batı kültürünün yok edilmesine yönelik eleştiriler, muhtemelen şu anda direniş suçu için sivilleri katledenler veya eleştirmenlerini hapse atıp zehirleyenler tarafından yapılmamaktadır.” Hashtag’i ekledi #IStandWithUkrayna.

Sayın Putin konuşurken, Ukrayna kuvvetlerinin karşı taarruzunun ikinci haftasında bir miktar ilerleme kaydettiğine dair işaretler vardı. Üst düzey bir Pentagon yetkilisi, Rus kuvvetlerinin artık güneydeki Kherson limanı üzerinde tam kontrole sahip olmadığını ve Rus işgalinde ele geçirilen ilk büyük şehir merkezi olan şehrin artık “tartışmalı bölge” olduğunu söyledi.

Pentagon değerlendirmesi, General Rudskoi’nin Cuma günkü Herson bölgesinin “tam kontrol altında” olduğu iddiasıyla çelişiyordu.

Pentagon yetkilisi, Ukrayna’daki kanlı çıkmazın bir başka işareti olarak Rus askerlerinin Kiev yakınlarında “savunma pozisyonları” benimsediğini ve Rusya’nın General Rudskoi’nin belirttiği gibi doğu Ukrayna’daki savaşa “öncelik verdiğini” de sözlerine ekledi.

Pentagon yetkilisi, “Açıkçası, Kiev’i alma yeteneklerini ve herhangi bir nüfus merkezini alma yeteneklerini fazla tahmin ettiler” dedi.

Bay Biden, Ukrayna krizi nedeniyle Avrupa’ya yaptığı üç günlük ziyaretin ikinci gününde, Ukrayna sınırından yaklaşık 50 mil uzaklıktaki Polonya’nın Rzeszow kentine gitti ve burada 82. Hava İndirme Tümeni üyeleriyle bir araya geldi. NATO’nun Polonya’yı ve diğer üye ülkeleri Rus saldırganlığından koruma çabalarının bir parçası.

Kredi…Doug Mills/New York Times

Bir kafeteryada pizza yiyen Amerikalı askerleri selamlayan Bay Biden, onları “dünya tarihinin en iyi savaş gücü” olarak nitelendirdi ve “Yaptıklarınız için şahsen size teşekkür ederim” diye ekledi.

Daha sonra Bay Biden, Polonya Cumhurbaşkanı Andrzej Duda ve bombardımandan ve yoksunluktan kaçmak için Polonya’ya kaçan iki milyondan fazla Ukraynalı mülteciye insani müdahaleyi yöneten yetkililerle bir araya geldi.

Bay Biden ayrıca, Avrupa’yı Rus enerjisinden uzaklaştırmaya yardımcı olmak için ABD’nin doğal gaz sevkiyatını artırmaya yönelik bir anlaşmayı da duyurdu. Ancak yönetimin hedeflerine tam olarak nasıl ulaşacağı belirsizliğini koruyordu.

Anlaşma, Amerika Birleşik Devletleri’ni ek olarak 15 milyar metreküp sıvılaştırılmış doğal gaz göndermeye çağırıyor – bu, tüm ülkelere mevcut yıllık ABD ihracatının yaklaşık yüzde 10 ila 12’sini oluşturuyor. Ancak Atlantik’in her iki yakasında daha fazla gaz taşımak ve almak için liman kapasitesinin eksikliğini ele almıyor.

Yine de Amerikan gaz yöneticileri, Biden yönetiminin iklim değişikliğine katkılarından dolayı cezalandırmak yerine ABD petrol ve gaz endüstrisini teşvik etmeye çalıştığının bir işareti olarak ihracata yeniden vurgu yapılmasını memnuniyetle karşıladı.

ABD’li gaz üreticisi Tellurian’ın yönetim kurulu başkanı Charif Souki, “Bunu nasıl yapacakları hakkında hiçbir fikrim yok ama onları eleştirmek istemiyorum çünkü ilk kez doğru olanı yapmaya çalışıyorlar” dedi. Louisiana’da bir ihracat terminali inşa etmeyi planlıyor.

Almanya’nın Şansölye Yardımcısı ve Ekonomi Bakanı Robert Habeck, ülkesinin Rus petrol ithalatını yaz ortasına kadar yarıya indirmeyi ve yıl sonuna kadar neredeyse bitirmeyi beklediğini söyledi – birçok kişinin düşündüğünden daha erken. Avrupa’nın en büyük ekonomisi olan Almanya’nın 2024’ün ortalarına kadar Rus gazından arınmış olabileceğini tahmin ediyor.

Cuma günü ortaya çıkan Ukrayna’dan görüntüler ve videolar, artan ölü sayısı ve yıkımın altını çizdi.

The New York Times tarafından doğrulanan yeni ortaya çıkan güvenlik kamerası görüntüleri, Perşembe günü hırpalanmış kuzeydoğu şehri Kharkiv’de bir postane ve alışveriş merkezinin dışında acil yardım için sırada bekleyen insanlara yönelik bir saldırıyı gösterdi. Bölge hükümetinin başkanı Oleg Sinegubov, en az altı sivilin öldüğünü ve 15 kişinin yaralandığını söyledi.

Kredi…Felipe Dana/Associated Press

Cuma günü Kharkiv’den çekilen fotoğraflarda da büyük bir ateş topu ve yakınlardaki arabalar ve binaların alevler içinde olduğu görüldü.

Ukraynalı yetkililere göre, merkezi Dnipro şehrinde, bir askeri tesise Rus füzesi saldırıları, Perşembe gecesi geç saatlerde binaları yıktı, can kayıplarının hala değerlendirildiğini söyledi.

Ukraynalı yetkililer, Rusya’nın saldırısına uğrayan güney limanı Mariupol’da yaklaşık 300 kişinin öldüğünü söyledi. 16 Mart grevi bomba sığınağı olarak kullanılan bir tiyatroda.

Yetkililerin bu tahmine nasıl ulaştığı belirsizdi. Ukraynalı yetkililer, binanın iki yanında kaldırıma dev harflerle “çocuklar” yazılmasına rağmen saldırıya uğrayan tiyatrodan yaklaşık 130 kişinin kurtarıldığını söyledi.

Birleşmiş Milletler Cuma günü yaptığı açıklamada, Rusya’nın işgali başladığından bu yana 93’ü çocuk olmak üzere 1000’den fazla sivilin öldürüldüğünü ve bunların birçoğunun savaş suçu teşkil edebilecek ayrım gözetmeksizin yapılan bombardımanlarda öldürüldüğünü söyledi.

Birleşmiş Milletler, Mariupol dahil olmak üzere yoğun çatışma bölgelerinde ölü sayısını doğrulayamadığı konusunda uyardı ve gerçek yaralı ve ölü sayısının muhtemelen çok daha yüksek olduğunu söyledi.

Ukrayna dışişleri bakanı Dmytro Kuleba, diplomatik çabaların zorlandığının bir işareti olarak, Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Ukrayna’nın dört kilit alanda tavizlere açık olduğunu öne süren yorumlarını reddetti.

Ukrayna ve Rus heyetleri arasındaki görüşmelere ev sahipliği yapan Erdoğan Cuma günü yayınlanan bir röportajda, Ukrayna’nın NATO üyelik teklifinden vazgeçmeye, Rusça’yı resmi dil olarak kabul etmeye, silahsızlanma konusunda “belirli tavizler” vermeye ve kabul etmeye istekli olduğunu söyledi. “kolektif güvenlik”

Kredi…The New York Times için Daniel Berehulak

Ancak Bay Kuleba, müzakerelerin “çok zor” olduğunu ve Ukrayna’nın “güçlü bir pozisyon aldığını ve taleplerinden vazgeçmediğini” söyledi.

“Öncelikle ateşkes, güvenlik garantileri ve Ukrayna’nın toprak bütünlüğü konusunda ısrar ediyoruz” diyen Erdoğan, “Türkiye Cumhurbaşkanı’nın belirttiği dört noktada Rusya ile fikir birliği olmadığını” da sözlerine ekledi.

“Özellikle” dedi, “Ukrayna dili Ukrayna’daki tek devlet dilidir ve öyle kalacaktır.”

Raporlama tarafından katkıda bulunuldu Helene Cooper, Ivan Nechepurenko, Valerie Hopkins, Andrew E. Kramer, Megan Özel, Nick Cumming-Bruce ve Clifford Krauss.

Yoruma kapalı.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku

Bebek Bakıcısı
uaeupdates.com deneme bonusu veren siteler deneme bonusu veren siteler deneme bonusu seo paket casibom