sesli sohbet

Rusya, Ukrayna'nın gizli planını anlattı! "Kirli bomba" uyarısı yaptı

Rusya Müdafa Bakanı Sergey Şoygu, Ukrayna’nın “kirli bomba” kullanarak Rusya’ya karşı provokasyon düzenleyeceğine yönelik iddialar ile ilgili İngiltere Müdafa Bakanı Ben Wallace ve Fransa Müdafa Bakanı Sebastian Lecornu ile telefon görüşmesi gerçekleştirmiş oldu.

Şoygu’nun Lecornu ile yapmış olduğu görüşmeye ilişkin Rusya Müdafa Bakanlığı’ndan meydana getirilen açıklamada, “Rusya Müdafa Bakanı Orgeneral Sergey Şoygu ile Fransa Müdafa Bakanı Sebastian Lecornu içinde telefon görüşmesi yapılmış oldu. İstikrarlı bir halde daha da kontrolsüz bir tırmanış eğilimi gösteren Ukrayna’daki durum ele alındı. Orgeneral Sergey Şoygu, Fransız mevkidaşına Ukrayna’nın ‘kirli bomba’ kullanarak olası provokasyonlarına dair endişelerini dile getirdi” denildi.

Şoygu’nun Wallace ile yapmış olduğu telefon görüşmesine ilişkin açıklamada ise, “Ukrayna’daki durum ele alındı. Şoygu, İngiliz mevkidaşına Kiev tarafınca olası bir ‘kirli bomba’ kullanılabileceği mevzusunda data verdi ve bu durumdan duyduğu endişeyi dile getirdi” ifadeleri kullanıldı.

Şoygu daha ilkin Ulusal Müdafa Bakanı Akar ile görüşmüştü
Şoygu, Ulusal Müdafa Bakanı Hulusi Akar ile de telefon görüşmüş, Ukrayna’nın “kirli bomba” kullanarak provokasyon yapma ihtimaline karşı endişelerini Bakan Akar’a iletmişti.

Ukrayna’dan yanıt gecikmedi: “Başkalarını kendi planlarıyla suçlar”
Ukrayna Dışişleri Bakanı Dmitro Kuleba, Rusya’nın Ukrayna’nın “kirli bomba” kullanacağı yönündeki iddiasını “tehlikeli” ve “saçma” olarak nitelendirerek, “Ruslar çoğu zaman başkalarını kendi planlarıyla suçlar” dedi.

Rusya’nın Ukrayna’nın “kirli bomba” kullanarak kendilerine karşı provokasyon düzenleme planı olduğu yönündeki iddiasına Ukrayna Dışişleri Bakanı Dmitro Kuleba’dan yanıt geldi. Kuleba toplumsal medya hesabından yapmış olduğu açıklamada, Rusya’nın “kirli bomba” iddiasını “tehlikeli” ve “saçma” olarak nitelendirerek, “Rusya’nın ‘kirli bomba’ kullanmayı düşündüğü iddia edilen Ukrayna hakkında yalanları tehlikeli olmasıyla birlikte saçma da. Birincisi, Ukrayna emin bir NPT (Nükleer Silahların Yayılmasının Önlenmesi Antlaşması) üyesidir. Ne ‘kirli bomba’mız var ne de almayı planlıyoruz. İkincisi, Ruslar çoğu zaman başkalarını kendi planlarıyla suçlar” dedi.

Yoruma kapalı.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku