sesli sohbet

Sam Amca’nın ‘cezasızlığı’ bitiyor mu?

Rusya ve Çin, Kuzey Akım sabotajının Amerikalı faillerinden hesap sormaya kararlı. Sam Amca’nın vicdansız suçluluk günleri sona eriyor.

Washington’un emperyalist tiranlığı, bir gerçeklik duvarına çarptığında bedelini cehenneme çevirecek.

ABD ve Batılı uşaklarının Eylül ayında havaya uçurulan Baltık Denizi petrol boru hatlarına yönelik sabotajla ilgili olarak Moskova ve Pekin’den gelen uluslararası cezai soruşturma çağrılarına direnerek ve kıvranarak BM Güvenlik Konseyi’ni oyalamasının üzerinden birkaç hafta geçti.

Pentagon, Baltık Denizi’nin dibinden Rusya’dan Almanya’ya doğal gaz boru hattı çekecek

Rusya ve Çin bu hayati konuyu görmezden gelmemeye kararlı. İnsana yakışır soruşturmalar, uluslararası hesap verebilirlik ve kovuşturmalar istiyorlar.

Moskova ve Pekin bu konuda ısrar etmekte haklı, ancak Washington ve Batılı müttefiklerinin cezasız kalması on yıllardır sürüyor. Nitekim artık hem Rusya hem de Çin, ABD’nin tehdit veya şantajla ortaya çıkmasını engelleyecek kadar güçlü.

Kuzey Akım projesi, on yılda inşa edilmesi 20 milyar dolardan fazlaya mal olan büyük bir uluslararası sivil altyapı projesidir. Baltık Denizi’nin altında 1.200 kilometre uzunluğunda, iyi komşuluk ve ortak ticaretin karşılıklı faydalarını simgeleyen etkileyici bir mühendislik harikası.

ABD’nin Rusya’yı Avrupa enerji piyasasının dışına itmek için bu boru hattını havaya uçurması ve böylece kendisini daha pahalı gaz kaynaklarıyla desteklemesi şok edici bir devlet terörü ve suç faaliyetidir. Aynı zamanda potansiyel olarak Rusya’ya karşı bir savaş eylemidir. ABD’nin bu eylemi, vatandaşları artık yükselen enerji faturaları nedeniyle ekonomik sefalet içinde olan sözde Avrupalı ​​müttefiklerine karşı duygusuz bir sabotajdır. Örneğin, Alman işçiler, bu hafta tüm ekonomiyi, iflas eden işletmeler ve dayanılmaz hayat pahalılığı nedeniyle endüstriyel protestolara kapattılar.

Böylesine ahlaksız bir terör eyleminin faillerinden hesap sorulmaması tehlikeli bir emsal teşkil etmektedir. Aksi takdirde, devlet teröristlerinin eşit derecede bariz sabotaj ve savaş çığırtkanlığı eylemlerini tekrarlamalarını engelleyen nedir? Uluslararası hukuk kavramı ve BM Şartı yok edildi.

Yine de İkinci Dünya Savaşı’ndan sonra, uluslararası yıkımın ve 85 milyon kadar ölünün külleri arasında, Birleşmiş Milletler Şartı, görünüşte kanunsuzluğun ve 1930’lar tarzı devlet terörünün tekrarlamayacakları kararlılığı kutsamak için kuruldu.

Kuzey Akım kazası, Batılı yardakçıları ABD nükleer süper gücünün bir siperi olarak kullanan, potansiyel olarak yaygın bir kanunsuzluk ve devlet eşkıyalığı çağını başlatıyor. Araştırma yapmaktan çekinen Batı medyası bile emperyal efendilerin hizmetindeki propaganda kanallarından başka bir şey olmadığı teşhir ediliyor.

Ama artık Sam Amca’nın masumiyeti sona eriyor. Bitmek bilmeyen hatalar zinciri, ABD’nin masumiyet imparatorluğunun yıkılmasında kırılma noktası olabilir.

Örneğin, Amerikalılar Arap ülkesinin bazı bölgelerini yasadışı bir şekilde işgal etmeye ve petrol kaynaklarını çalmaya devam ederken, Washington ve suç ortakları Suriye’deki alçakça hedeflerinde başarısız oldular.

Ve şimdi Ukrayna, ABD için cezasızlığın sona ermesinin tam tezahürüdür.

Vladimir Putin döneminde Rusya, Sovyetler Birliği’nin dağılmasıyla kaybettiği askeri gücünü yeniden kazandı. Bazı açılardan, günümüz Rusya’sı, hipersonik füzeler ve S-500 hava savunma sistemleri gibi yeni silah biçimlerinin geliştirilmesi sayesinde daha da zorlu hale geldi. Ayrıca Rusya ekonomisi, ağırlıklı olarak militarist olan Sovyetler Birliği’nden daha sağlam temellere dayanmaktadır. Böylece Moskova, Washington ve müttefiklerinin Ukrayna ihtilafı üzerine bindirmeye çalıştıkları ekonomik saldırıya direnebildi.

Çin’in ekonomik ve askeri süper güç statüsüne yükselişi de eşit derecede önemlidir. Rusya ve Çin birlikte artık ABD ve Batılı müttefikleri için yenilmez bir dengeleyici güç oluşturuyor.

İkinci Dünya Savaşı’ndan sonra yaklaşık seksen yıl boyunca ABD, uluslararası hukuku ve ulusların egemenliğini yok ederek, milyonlarca ölüme neden olarak ve “iyi huylu” narsist tiranlığıyla gezegeni terörize ederek çılgına dönmekte nispeten özgürdü.

Rusya’nın yıllarca ABD liderliğindeki NATO saldırganlığına “yeter artık” dediği Ukrayna’daki çatışma, gelecekteki Amerikan hegemonunun cezasızlık günlerinin nihayet sona erdiğini gösteriyor.

Washington pervasızca Ukrayna’daki çıtayı sürdürülemez bir düzeye yükseltti. Rusya’yı Çin’e karşı bir sonraki doymak bilmez emperyal hamlesine boyun eğdirmek için ev ve çiftlik üzerine kumar oynadı. Ancak Moskova ve Pekin, Sam Amca’nın blöfünü görüyor.

Kısacası Doğu Bloku, ABD liderliğindeki Batı Bloku’nun hamlelerini görmezden gelerek ABD’nin onlarca yıllık dokunulmazlığını yavaş yavaş kırıyor.

Amerikan emperyal gücünün doğası hiçbir zaman temelden sorgulanmadı. Ama şimdi tamamen sorgulanabilir.

sesli olarak..

Yoruma kapalı.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku