sesli sohbet

Seçimde ‘Depremzede Sadığı’nı Cumhurbaşkanı Erdoğan veto etti! “Sadece cumhurbaşkanı için oy kullansınlar” formülü…

AK Parti’nin seçim planı olarak açıklanan “Deprem mağdurları taşındıkları ilde kurulacak ayrı sandıklarda milletvekilliğine değil sadece cumhurbaşkanına oy verecekler” düzenlemesi tartışma yarattı. AK Parti hukukçuları “Aya ve anayasaya aykırıdır” deyince, Cumhurbaşkanı Erdoğan “deprem sandığı” formülüne itiraz etti.

abone

Seçimlerin nasıl yapılacağı konusunda çalışma yapan bazı AK Parti kadroları, yukarıdaki formülleri Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a bildirdi. Bazı AK Partili avukatlar, illerinden deprem bölgesine göç eden depremzedeler için Türkiye’nin diğer illerinde kurulması gereken ‘deprem mağdurları fonu’ formülüne karşı çıktı.

Her ilde sandık formülü yoktu.

Cumhuriyet’ten Selda Güneysu’nun haberine göre; Avukatlar, “böyle bir durumun diğer yasalara ve anayasaya aykırı bir durum oluşturabileceğini” açıkladı. Tanıtmaların ardından Erdoğan, “hukukları çiğneyecek bir anlaşmadan yana olmadığını” belirterek, “her ilde sandık formülünden vazgeçilmesini istediğini” söyledi.

Bunun gibi bir şey seçimi iptal eder

AK Parti kadroları, “başka illere göç eden depremzedeler milletvekilliği seçimlerinde oy kullanamayacak” diye bir şey yok. Personel şu bilgileri paylaşıyor: “Bu durum anayasaya aykırıdır ve seçimlerin iptal edilmesi gibi sonuçları vardır.”

Her ilde sandıktan çıkacak bir milletvekili olacak.

“Dolayısıyla her ilde sandık formülü yerine, iller bazında sandık oluşturulması yönünde bir görüş hakim. YSK büyük ihtimalle her ilde sandıkları sandık kuracak. eskisi gibi o ilin seçmenine oylar o ilin milletvekilleri arasında D’Hondt sistemine göre sayılacak ve partilere yazılacak.Deprem bölgelerinde milletvekili sayılarında değişiklik olmayacak.

Yoruma kapalı.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku