sesli sohbet

Selçuk Bayraktar üretim aşamasında nasıl engellendiklerini anlattı!

Baykar Teknoloji lideri Selçuk Bayraktar, Candaş Tolga Işık ile Azca Ilkin Konuştum programında İHA ve SİHA’lara ilişkin açıklamalarda bulunmuş oldu. Bayraktar, ” İlk TB-1’i geliştirdiğimizde engellemeye çalıştılar. 4-5 yıl oyalandık” dedi.

Abone ol

Bayraktar TB2, Bayraktar Akıncı, Bayraktar Kızılelma benzer biçimde İHA’ları üreten Baykar Teknoloji lideri Selçuk Bayraktar tv100’de gösterilen Candaş Tolga Işık ile Azca Ilkin Konuştum programına konuk oldu.

Bayraktar, son dönemlerde başarılarıyla gündem olan İHA’ların gelişim ve üretim süreci ile ilgili açıklamalarda bulunmuş oldu.

Candaş Tolga Işık’ın “Dünyada İnsansız Harp Uçağı (İHA) olan başka ordu var mı?” sorusuna cevap veren Selçuk Bayraktar, “Dünyada geliştirilen projeler var. Biz hemen hemen ilk uçuşunu yaptık, ordunun envanterine kayıtlı bir tayyare hemen hemen yok fakat hava muharebesinin geleceği İnsansız Harp Uçaklarına doğru gidiyor” ifadelerini kullandı.

Engellemeye çalıştılar, 4-5 yıl oyalandık

Üretim ve kontrol uçuşları sırası süresince çeşitli zorluklar yaşadıklarını ifade eden Bayraktar şu şekilde konuştu:

“Bu teknolojiler askerle beraber geliştirildi. Bayraktar TB-1’i geliştirdik o 4-5 yıl oyalandı, pist bulamadık engellemeye çalıştılar. Tayyare uçacakken uçağın pervanesine taş çarpıyor dendi. Tayyare uçtu demosunda abimi tutuklamaya çalıştılar. Bu zamanlar yıl 2009. Hemen sonra 3-4 yıl sürüncemede kaldı. Proje akamete uğradı. 2012’de yine canlanınca 2014’e kadar TB-2’yi yaptık. O dönemde terörle savaşım arttığı zamanlar. Hendek harekatı döneminde kullanılmaya başlandı ilk olarak”

Selçuk Bayraktar’ın açıklamalarından satır başları şu şekilde:

İHA’ya haiz olmanın nasıl bir pozitif yanları var?

“Tüm dünya ülkemizin geliştirdiği SİHA’ların muharebedeki marifetlerini görünce bir anlamda muharebede paradigma değişimi oldu. SİHA dediğimiz süre birazcık daha bulgu maksatlı tasarlanmış fakat yanına da tabanca sistemleri eklenmiş, daha fazlaca birazcık daha düşük süratlerde uçan fazlaca uzun süre havada kalan canlı görüntü aktaran bir sistemden bahsediyorsunuz. Bunların mevcut yüksek teknolojili sistemlere karşı muharebede ne kadar büyük bir yarar sağladığını tüm dünya Türkiye ile görmüş oldu aslen. İlk kez İdlib’de sonrasında Libya’da ve Karabağ’da şimdi de Ukrayna’da görüldü.”

“Tüm dünya Türkiye ile görmüş oldu”

İHA-SİHA devrimi neleri değiştirdi?

“SİHA ile uzaktan canlı olarak bulgu sağlıyorsunuz. Harekatın canlı görüntüsünü aktarıp karargâhta karar vericilerin önüne dosdoğru bir fotoğraf veriliyor. Harp dediğiniz aslen kaostur, düzensizliktir, bilgiye erişmeniz fazlaca kritiktir fakat fazlaca zor olsa gerek. En başta size canlı olarak ne bulunduğunun en objektif sunumudur. SİHA bir anlamda büyük bir kuvvet çarpanı oldu. Sonrasında konvansiyonel muharebede de kullanıldı ve orada da büyük bir kuvvet çarpanı oldu. Bunu aslen bakarsanız Türk Silahlı Kuvvetleri başardı. Filolar halinde tüm dünyada İdlib’de bunu elde etmiş oldu. 

Bunun bir kere insansız olması bir anlamda da muharebe sahasında kimi zaman yüzlerce kimi zaman binlerce kilometre öteye gitmenize imkân elde etmiş oluyor. Bunlar doğal derslik derslik… Hava muharebesinin geleceği olarak bakmış olduğunuzda artık içinde pilot olmayan ve gelişmiş otonomi algoritmasıyla suni zekayla karar verebilen bir uçaktan bahsediyorsunuz. Şu şekilde bir tecrübe etme yapılmış oldu ABD’de, ‘Suni zekaya karşı insanlı pilotlar muharebe yaptılar. Her bir denemede bilgisayar pilotları yendi”

“Şu an itibariyle uçağı ürün olmaya hazırlıyoruz. Bittiği süre belli görevlerde üstünlük sağlayabilir. İnsanlı bir tayyare insansız bir uçağa karşı fazlaca dikkatli davranacaktır. 4. nesil uçaklara karşı büyük üstünlük sağlayabilir. Akıllı suni zekanın üst düzey kararlar vermesini sağlayacak teknolojilerle birleştirildiğinde gelecekte normal olarak 5. neslin bir anlamda pabucunu dama atacak. Akıncı, üst derslik daha fazlaca bulgu görevlerine odaklı tasarlanmış bir platform. 25 saate kadar havada kalabiliyor, büyük yük taşıyabiliyor, ülkemizin geliştirdiği seyir cephanelerinden tutun da kırılgan güdüm kitlerinden hepsini taşıyabiliyor. F-16’nın bir cenk uçağının taşımış olduğu her cephanesi taşıyabiliyor.”

“Kızılelma agresif manevralar meydana getirecek”

“Kızılelma, cenk uçaklarına karşı muharebe edebilecek. Bunun yanında fazlaca daha süratli gidiyor. Hatta süpersonik varyantını da yapmayı düşünüyoruz. O daha azca kullanılan bir varyant… Sesin üstünde de uçabilen bir varyantı olacak. Bunun yanında KIZILELMA agresif manevralar meydana getirecek.

Bahsettiğimiz teknoloji müdafa sanayii teknolojisi olduğundan inanılmaz kısıtlar var. Teknolojik ambargolar var. Bunu dünya genelinde düşünecek olursanız bir kere tasarımı ulusal ve örneksiz. En büyük katma kıymet aslen yazılımda. Bayraktar TB-2, yüzde 93 yerlilik oranıyla yapılmış oldu ki bu bir üstün dereceli sayılır. Bunu ne kıymetli kılıyor? İçindeki teknoloji. İçindeki dünyadan tedarik edilen çipler hariç neredeyse her şeyini biz tasarlıyoruz aslen buradaki en kıymetli şey tasarım gücü. Bayraktar TB-2’nin içinde 40’tan fazla bilgisayar var. Kaportasını düşünecek olursanız tüm gövdesini de biz tasarlıyoruz. Aerodinamiklerine, fren balatasına kadar biz tasarlıyoruz, üretiyoruz. Oraların fazlaca kıymeti yok onu kıymetli kılan içindeki o bilgisayarlar. Milyarlarca, milyonlarca satır yazılım onu kıymetli kılıyor”

Yoruma kapalı.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku