sesli sohbet

Sergey Lavrov: Batı, Rusya'ya karşı gerçek savaşa girdi

Lavrov, Cenup Afrikalı mevkidaşı Naledi Pandor ile Pretoria’da görüşmesinden sonrasında düzenlenen ortak basın toplantısında konuştu.

ABD’nin Rusya ile ortaklık icra eden öteki ülkeleri tehdit ettiğini dile getiren Lavrov, ABD ve aynı şekilde İngiltere’nin tehdit ve baskı yöntemiyle tüm kırmızı çizgileri ihlal ettiğini belirtti.

Lavrov, “Onlar 1000 senelik büyük medeniyetleri temsil eden büyük devletleri tehdit ediyorlar ve bu halkların ulusal gururları bulunduğunu görmezden geliyorlar.” diye konuştu.

Ukrayna’daki muharebede Rusya ile ilgili dilden kültüre kadar her şeyin yok edilmek istendiğini söyleyen Lavrov, “Ukrayna’da olup bitenlerden bahsettiğimizde, bunun artık hibrit savaşı değil, Batı’nın Rusya’ya karşı uzun süredir hazırladığı neredeyse gerçek bir cenk bulunduğunu konuşuyoruz.” ifadelerini kullandı.

Lavrov, barışı tesis etme çarpıcı sözleri ile seçilen Eski Ukrayna Devlet Başkanı Petro Poroşenko ile halihazırdaki Devlet Başkanı Volodimir Zelenskiy’in seçildikten derhal sonrasında “savaşın ve Rus düşmanlığının devlet başkanına dönüştüklerini” savundu.

Birleşmiş Milletlerin (BM) çabalarının ABD’nin ve Avrupa Birliği’nin (AB) Rus tahıl ve gübre ihracatının önüne koyduğu engelleri kaldırmadığına dikkati çeken Lavrov, Rusya’nın yoksul ülkelere verdiği Avrupa limanlarında bulunan gübrelerin de hala beklemede bulunduğunu altını çizdi.

Bu kapsamda bugüne dek 280 bin ton gübreden bir tek 20 bin tonunun Hollanda’dan Malavi’ye gönderilebildiğini aktaran Lavrov, başta Letonya olmak suretiyle öteki tüm limanlarda yoksul ülkelere gönderilecek bu gübrelerle ilgili bir hareket olmadığını açıkladı.

Yoruma kapalı.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku