sesli sohbet

Sırbistan’ın görevdeki Cumhurbaşkanı Vucic ikinci dönemi kazandı


  • Vucic, cumhurbaşkanlığı seçimini yüzde 59,8 oyla kazanmaya hazırlanıyor
  • Vucic, Sırbistan’ın askeri tarafsızlığını koruyacağını söyledi
  • Sırbistan, AB üyelik hedefini ve Rusya ile dostane bağlarını sürdürecek

BELGRAD, 3 Nisan (Reuters) – Anketörler Ipsos ve CeSID’in kısmi sandık merkezi sayımı örneğine dayalı olarak yaptıkları tahmine göre, Sırbistan’ın görevdeki Cumhurbaşkanı Aleksandar Vucic Pazar günkü cumhurbaşkanlığı seçimlerini oyların %59,8’ini alarak kazanmaya hazırlanıyor.

Avrupa yanlısı ve merkezci Zafer için İttifak koalisyonunu temsil eden emekli bir ordu generali olan Zdravko Ponos, oyların %17,1’ini alarak ikinci olmaya hazırlanıyor.

Ipsos ve CeSID tahminlerine göre, parlamento oylamasında Vucic’in Sırp İlerleme Partisi (SNS) oyların %43.6’sını alarak birinci olmaya hazırlanıyor.

Reuters.com’a ÜCRETSİZ sınırsız erişim için şimdi kaydolun

Zafer için Birleşik muhalefet ittifakı oyların yüzde 12,9’unu alarak onu takip etti.

SNS’nin uzun süredir müttefiki olan Sırbistan Sosyalist Partisi, oyların %11,6’sını alarak üçüncü sırada yer alıyor. Nada (Umut) sağcı koalisyonu ve yeşil hareketler ve partilerin bir ittifakı olan Moramo (Yapmalıyız) sırasıyla yüzde 5,4 ve yüzde 4,3 oy aldı.

SNS muhtemelen 250 sandalyeli parlamentoyu tek başına yönetmeye yetecek kadarını sağlayamayacağından koalisyon ortakları aramak zorunda kalacak.

Devlet Seçim Komisyonu ön verilerine göre katılım %58,54 olarak gerçekleşti.

Vucic, Rusya’nın 24 Şubat’ta Ukrayna’yı işgal etmesi ve Sırbistan’ı Moskova ile geleneksel bağları ile Avrupa Birliği’ne katılma istekleri arasında seçim yapması için Batı’nın baskısına maruz bırakması gibi, barış ve istikrar vaadiyle ikinci beş yıllık bir dönem için yarıştı. AB).

Vucic, Ukrayna’daki çatışmanın kampanyayı etkilediğini kabul etti ve Sırbistan’ın AB üyelik hedefi ile büyük bir yatırımcı olan Rusya ve Çin ile yakın ilişkiler arasındaki denge oyunundan sapma planı olmadığını söyledi.

“Avrupalılar, Ruslar ve Amerikalılar için önemli olan ve askeri tarafsızlık olan politikayı sürdüreceğiz.”

Vuciç, “Sırbistan, Rusya Federasyonu ile birçok alanda dostluk ve ortaklık ilişkilerini korumaya çalışacak.” dedi.

Sırbistan neredeyse tamamen Rus gazına bağımlıyken, ordusu Rusya ordusuyla bağlarını koruyor.

Kremlin, Belgrad’ın Birleşmiş Milletler üyeliğini engelleyerek Kosova’nın bağımsızlığına karşı muhalefetini de destekliyor.

Sırbistan, Rusya’nın Ukrayna’yı işgalini kınayan iki Birleşmiş Milletler kararını desteklese de, Moskova’ya yaptırım uygulamayı reddetti.

CeSID ve CRTA anketörleri, oy pusulalarının fotoğraflanması da dahil olmak üzere çeşitli usulsüzlükler bildirdi.

Muhalefet 2020’deki parlamento seçimlerini büyük ölçüde boykot ederek Vucic’in SNS partisi ve müttefiklerinin 250 sandalyeli parlamentoda 188 sandalye elde etmesine izin verdi.

1998’de eski diktatör Slobodan Miloseviç’in altında enformasyon bakanı olarak görev yapan deneyimli bir politikacı olan Vucic, kendisini milliyetçi bir ateşli markadan AB üyeliği, askeri tarafsızlık ve Rusya ve Çin ile bağların savunucusuna dönüştürdü.

Ponos, Vucic’i kampanyasında insanların korkularından yararlanmak için Ukrayna’daki savaşı kullanmakla suçladı.

Muhalefet ve hak gözlemcileri ayrıca Vucic ve müttefiklerini otokratik bir yönetim tarzı, yolsuzluk, adam kayırma, medyayı kontrol etme, siyasi muhaliflere saldırılar ve organize suçla bağlarla suçluyor. Vucic ve müttefikleri, tüm bu iddiaları defalarca reddetti.

Reuters.com’a ÜCRETSİZ sınırsız erişim için şimdi kaydolun

Aleksandar Vasovic ve Ivana Sekularac’ın raporu; Kurgu Emelia Sithole-Matarise, Diane Craft ve Chizu Nomiyama

Standartlarımız: Thomson Reuters Güven İlkeleri.

Yoruma kapalı.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku