sesli sohbet

SON DAKİKA | Rusya’daki ‘Wagner isyanı’nda son durum! Moskova’ya ilerliyordu, teklifi kabul etti… Prigojin: ‘Üslerimize dönüyoruz’

Son dakika: Rus paralı asker grubu Wagner Kurucusu Yevgeny Prigojin dün akşam yaptığı açıklamada Rusya Savunma Bakanı Sergey Şoygu ve Rusya Genelkurmay Başkanı Valery Gerasimov’a suçlamalarda bulunarak, “Binlerce Rus askerinin hayatını mahveden ve adamlarımızı yok edenler cezalandırılacak” ifadelerini kullandı. Bu gelişme sonrası Rusya’da tansiyon yükseldi. Moskova dahil birçok kentte zırhlı araçlar görüldü. Gün boyu karşılıklı çok sert açıklamalar gelirken, akşam saatlerinde Prigojin’den yeni bir açıklama geldi. Prigojin yaptığı son açıklamada ”Kan dökülmesini önlemek için üslerimize dönüyoruz.” ifadelerini kullandı. İşte saat saat yaşananlar…

20.30

PRİGOJİN: “ÜSLERİMİZE DÖNÜYORUZ”

Prigojin: ”Kan dökülmesini önlemek için üslerimize dönüyoruz.”

20.20

BELARUS DUYURDU: “PRİGOJİN TEKLİFİ KABUL ETTİ”

Belarus Devlet Başkanı Aleksandr Lukaşenko’nun, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in onayıyla Wagner lideri Prigojin ile bir görüşme gerçekleştirdiği belirtildi. Belarus Devlet Başkanlığı basın servisine göre Prigojin, Lukaşenko’nun ‘Wagner’in Rusya topraklarında ilerlemeyi durdurması’ yönündeki teklifini kabul etti.

20.10

LETONYA: “SINIR GÜVENLİĞİ ARTTIRILDI, RUSLARIN GEÇİŞİNE İZİN YOK”

Rus paralı asker grubu Wagner’in Rusya’da başlattığı iç isyana karşı Rusya’nın sınır komşusu Letonya güvenlik önlemlerini arttırdı. Letonya Dışişleri Bakanı Edgars Rinkevics sosyal medya hesabında yaptığı açıklamada Rusya’dan ayrılan vatandaşları ülkeye almayacağını duyurdu. Rinkevics, “Letonya, Rusya’daki durumu yakından takip ediyor ve müttefikleri ile bilgi alışverişinde bulunuyor. Sınır güvenliğimiz güçlendirildi, Rusya’daki mevcut durum nedeniyle ülkeden çıkan vatandaşlara vize veya sınır girişi izni verilmeyecek” dedi.

19.38

MOSKOVA’DA RESMİ TATİL İLAN EDİLDİ

Moskova Belediye Başkanı Sergey Sobyanin, Wagner isyanının ardından 26 Haziran Pazartesi gününün tatil ilan edildiğini duyurdu. Sobyanin, kentte “terörle mücadele operasyonu” başlatıldığını hatırlattı ve zor bir süreçten geçtiklerini belirtti.Sobyanin, “Riskleri en aza indirmek için pazartesi günü tatil ilan edilmiştir.” bilgisini paylaştı. İlgili devlet kurumlarının pazartesi günü çalışmasını sürdüreceğini bildiren Sobyanin, Moskovalılardan mümkün oldukça şehirde dolaşmamalarını istedi.

19.20

LİPETSK KENTİNDEKİ YOLLARA HENDEKLER KAZILIYOR

Wagner askerlerinin Moskova’ya doğru ilerlemesine karşı Rus birlikleri Lipetsk kentindeki yollara hendekler kazmaya başladı. Başkent Moskova’da da zırhlı araçlarla tedbirler alındı.

18.27

Moskova Belediye Başkanı Sergey Sobyanin, pazartesi günü riski en aza indirebilmek için kentte iş yerlerinin kapalı olacağını bildirdi.

18.00

Rusya Dışişleri Bakanlığı’ndan ‘Batı’ya uyarı niteliğinde açıklama geldi.

Bakanlık’tan yapılan açıklamada, “Batılı ülkeleri Wagner isyanını kendi “Rusofobik” hedeflerine ulaşmak için kullanmamaları konusunda uyarıyoruz” denildi.

17.40

Wagner birliklerinin isyanının başladığı yer olan Rostov’da, kenti terk etmek isteyen Ruslar tren istasyonunda uzun kuyruklar oluşturdu.

17.25

PUTİN MAHKUMLARIN ASKERLİĞE ALINMASINI İÇEREN YASAYI ONAYLADI

Putin, ağır suçlar işleyenler hariç olmak üzere, hükümlülerin sözleşmeli olarak hizmet vermek üzere askere alınmalarına izin veren yasayı onayladı.

17.10

“SİLAH BIRAKANLAR AFFEDİLECEK”

Rus haber ajansı TASS’a Rus bir vekil konuştu.

Vekil yaptığı açıklamada, “Silah bırakanlar affedilecek, ama hızlı olmalılar” ifadelerine yer verdi.

16.48

Wagner birlikleri Moskova’ya 450 kilometre mesafedeki Lipetsk’e ulaştı.

Bilgiyi Lipetsk Valisi’nin doğruladığı belirtildi.

16.35

PUTİN’DEN SIKIYÖNETİM KARARI

Putin, sıkıyönetim ihlali nedeniyle 30 gün tutukluluğa izin veren bir yasa imzaladı.

16.30

Putin’in ülkeyi terk ettiği iddiaları ise Kremlin Sözcüsü Peskov tarafından yalanlandı. Kremlin Sözücü Peskov “Putin Kremlin’de. Çalışıyor” ifadelerini kullandı.

16.20

MOSKOVA’DA WAGNER HAZIRLIĞI!

Rusya’nın başkenti Moskova’da Wagner kuvvetleri için hazırlıklar sürüyor.

Ana yollara damperli kamyonlar yerleştirilmeye başlandı.

İsyancı Wagner güçleri Moskova’ya doğru ilerleyişini sürdürürken Moskova çevresinde hendekler kazılıyor.

15.40

ERDOĞAN, PUTİN İLE GÖRÜŞTÜ

Cumhurbaşkanı Recep Tayip Erdoğan, Rusya’daki gelişmelerle ilgili olarak Rusya Devlet Başkanı Putin ile görüştü. Kremlin yapılan görüşmede Erdoğan’ın Putin’e tam destek verdiğini dile getirdi.

15.32

MOSKOVA KUŞATMAYA HAZIRLANIYOR

Rus Vedomosti gazetesinin geçtiği habere göre, Rus ordusu Moskova’nın güneybatı sınırına makineli tüfek mevzileri kuruyor.

15.24

WAGNER, ROSTOV GİRİŞ VE ÇIKIŞINA MAYIN DÖŞEDİ

Rusya’da dün gece başlayan Wagner isyanı giderek şiddetleniyor.

Son olarak Rostov’u kontrol altında tuttuklarını açıklayan Prigojin cephesinden yeni gelen görüntülerde, Rostov kentinin giriş ve çıkışlarına mayın döşendiği görüldü.

D1

15.03

PRİGOJİN’DEN YENİ AÇIKLAMA: ELE GEÇİRDİK

Wagner kurucusu Yevgeni Prigojin, yaptığı son açıklamada, “Yol boyunca tek bir kişiyi öldürmedik. Tek kurşun atmadan Rostov’daki karargah binasını ele geçirdik. Tek bir kişinin işine engel olmadık. Sokakta Wagner bayrağı taşıyan insanlar var” dedi.

14.20

WAGNER KONVOYU BÖYLE VURULDU

Rus ordusu, Moskova’ya ilerleyen Wagner konvoyunu böyle vurdu

11

1 (12)

2 (5)

14.09

NATO’DAN RUSYA’DAKİ DURUM HAKKINDA AÇIKLAMA

NATO sözcüsü Oana Lungescu, Rusya’daki olaylar hakkında yaptığı açıklamada, “Rusya’daki durumu takip ediyoruz” dedi.

13.27

RUS HELİKOPTERLERİ YAKIT DEPOLARINI VURUYOR

Rus askeri helikopterlerinin Voronej bölgesinde Wagner Grubu tarafından kontrol edilen yakıt depolarını bombaladığı iddia edildi.

1

2

13.10

AB’DEN AÇIKLAMA

Avrupa Birliği (AB) Konseyi Başkanı Charles Michel, Rusya’da Wagner Grubunun Rus yönetimine isyanıyla başlayan olayları yakından izlediğini belirterek bunun Rusya’nın iç meselesi olduğunu belirtti.

13.00

KADİROV: ÇEÇEN ASKERLER GERİLİM BÖLGELERİNE DOĞRU YOLA ÇIKTI

Kadirov, “Çeçen Cumhuriyeti’ndeki Savunma Bakanlığı ve Rosgvardiya’ya bağlı Çeçen askerler şimdiden gerilim bölgelerine doğru yola çıktı. Rusya’nın birliğini korumak ve devletini korumak için her şeyi yapacağız. İsyan bastırılmalı ve bu sert önlemler gerektiriyorsa biz hazırız” dedi.

12.42

PRİGOJİN’DEN PUTİN’İN AÇIKLAMALARINA İLK TEPKİ

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in açıklamasından sonra Wagner kurucusu Prigojin’den Putin’e yanıt geldi.

Prigojin yaptığı açıklamada, “Beni hain ilan ederek hata yaptı” dedi.

12.37

WAGNER LİDERİ PRIGOJIN’DEN AÇIKLAMA: TESLİM OLMAYACAĞIZ

Wagner’in lideri Yevgeny Prigojin yaptığı açıklamada, “Hiçbir Wagner savaşçısı kendisini suçlu görerek devlet başkanı veya FSB’nin talebiyle teslim olmak niyetinde değil” dedi.

12.12

RUS HAVA KUVVETLERİ WAGNER’İ VURMAYA BAŞLADI

BBC’nin haberine göre, Moskova ile Voronej bölgesi arasındaki Wagner askeri konvoyu, Rus Hava Kuvvetleri’nce vuruluyor.

Wagner konvoyunun, Voronej üzerinden Moskova’ya ilerlediği biliniyordu.

Ülke çapında yaygın bir biçimde iç savaştan söz ediliyor.

Hem Prigozhin hem de Rusya Savunma Bakanlığı aktif olarak silahlı birlikleri bağlılıklarını değiştirmeye çağırıyor. Ancak bu aşamada kimin üstün geleceği henüz belli değil.

11.06

İNGİLTERE VE ALMANYA’DAN AÇIKLAMA

İngiltere Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, “Rostov bölgesindeki askeri gerilimin Rusya’nın geri kalanına yayılma riski var” denildi.

Alman hükümetinden yapılan açıklamada, Rusya’daki Wagner isyanının ardından yaşanan gelişmelerin yakından takip edildiği bildirildi.

10.50

WAGNER İLE İLGİLİ ÇARPICI İDDİA

Wagner’in Putin’in yanlış tarafı seçtiğini ve yakında Rusya’nın yeni bir başkanı olacağını açıkladığı iddia edildi.

10.10

PUTİN’DEN İLK AÇIKLAMA GELDİ

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’den ilk açıklama geldi. Putin, “Bu ayaklanma bir darbedir, birliğimizi bozacak eylemden vazgeçin” dedi.

AA-20230624-31510639-31510638-RUSYA_DEVLET_BASKANI_VLADIMIR_PUTIN_HALKA_SESLENDI

09.54

RUSYA SAVUNMA BAKANLIĞI’NDAN İHTİYAT ÇAĞRISI

Rusya Savunma Bakanlığı, tüm Wagner savaşçılarına, “ihtiyatlı olması” ve kolluk kuvvetleriyle iletişime geçmesi çağrısında bulundu.

Wagner savaşçılarının “yalanla (Yevgeniy) Prigojin’in suç içerikli macerasına ve silahlı bir isyana sürüklendikleri” kaydedilen açıklamada, “Yoldaşlarınızın birçoğu, kalıcı konuşlanma yerlerine güvenli şekilde dönebilmek için yardım isteyerek hatalarını çoktan anladı. Böyle bir yardım, başvuran tüm savaşçı ve komutanlara sağlandı.” ifadelerine yer verildi.

Açıklamada, paralı savaşçıların ihtiyatlı olması ve mümkün olan en kısa sürede Rusya Savunma Bakanlığı veya kolluk kuvvetlerinin temsilcileriyle iletişime geçmesi istenerek herkesin güvenliğinin garanti edildiği duyuruldu.

09.52

“VORONEJ’DE TÜM ASKERİ TESİSLERİ ELE GEÇİRDİLER”

Reuters’a konuşan Rus güvenlik kaynakları, Wagner askerlerinin Moskova’nın 500 km güneyindeki Voronej kentinde tüm askeri tesisleri ele geçirdiklerini söyledi.

09.30

MOSKOVA’DA ETKİNLİKLER İPTAL EDİLDİ

Moskova Belediye Başkanı Sobyanin, “Kentte daha önceden duyurulan tüm toplu etkinlikler iptal edildi” dedi.

09.20

ABD: GELİŞMELERİ YAKINDAN TAKİP EDİYORUZ

Beyaz Saray Ulusal Güvenlik Konseyi Sözcüsü Adam Hodge, konuya ilişkin açıklama yaptı. Hodge, “Gelişmeleri takip ediyoruz. ABD Başkanı Joe Biden da konuya ilişkin bilgilendirildi.” ifadelerini kullandı.

09.19

RUSYA: SİLAHLI İSYANDIR

Rusya Savunma Bakanlığı, “Prigojin ve taraftarlarının yaptıkları silahlı isyandır. Prigojin, Wagner savaşçılarını kendi suç macerasına sürüklüyor” açıklamasını yaptı.

09.00

PUTİN AÇIKLAMA YAPACAK

Tass haber ajansının Kremlin sözcüsünün aktardığına göre, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin kısa süre içinde televizyonda bir konuşma yapacak.

08.00

PRİGOJİN: ŞOYGU VE GERASİMOV’U BURAYA BEKLİYORUZ

Wagner’in kurucusu Yevgeniy Prigojin’in idaresindeki paralı güvenlik şirketi Wagner grubu, Rostov-Na-Donu’daki Rus Güney Askeri Bölge Karargah binasını kuşattı.

Sosyal medyada paylaşılan görüntülerde, Wagner savaşçılarının zırhlı araçlarla, tanklarla Rus Güney Askeri Bölge Karargah binası çevresinde konuşlandığı görülüyor. Wagner savaşçıları Rus Savunma Bakanlığına bağlı binanın kapı ve pencerelerini gören yerlere ağır silahlar yerleştirdi. Rostov-Na-Donu sokaklarında kritik noktaları kontrol etmeye çalışan Wagner grubu üyelerinin hareketliliği görülüyor.

Rus Güney Askeri Bölge Karargahı önünde askeri yetkililerle tokalaştığı görülen Wagner’in Kurucusu Prigojin, “Bir kez daha söylüyorum. Biz Şoygu’yu ve Genelkurmay Başkanı’nı buraya istiyoruz. Onlar gelene kadar burada olacağız. Rostov’u bloke edeceğiz ve Moskova’ya gideceğiz.” ifadelerini kullandı.

1

Prigojin, Telegram kanalından paylaştığı görüntüde, “Karargahta bulunuyoruz. Rostov’da askeri havaalanı dahil askeri tesisler de kontrolümüzde bulunuyor. Karargah çalışıyor.” dedi.

Genelkurmay başkanının karargahtan kaçtığını iddia eden Prigojin, şöyle devam etti:

“Sorun yok. Her şey kontrol altında. Hava Kuvvetlerinin bize değil, Ukraynalılara saldırması için uğraşıyoruz. Wagner’in cephede orduya engel yarattığı haberlerini dinlemeyin. Cephedeki durum bizim yüzümüzden bozulmadı. Buraya geldiğimizde birçok şeyi bir kez daha doğruladık. Birçok toprak kaybedildi. Ölen Rus asker sayısı, üstlere bildirilenlerden 3-4 kat daha fazladır. Bazı günlerde 1000’e kadar asker kaybı yaşanıyor.”

06.00

PRİGOJİN: BİR HELİKOPTERİ DÜŞÜRDÜK

Wagner’in kurucusu Yevgeniy Prigojin, Moskova otoyolunda bir helikopterin Wagner tarafından düşürüldüğünü iddia etti.

2023-06-02T183500Z_1215111228_RC27A0AD2ZRX_RTRMADP_3_UKRAINE-CRISIS-RUSSIA-PRIGOZHIN

Prigojin, şu ifadeleri kullandı:

“Bir kez daha herkesi uyarıyorum. Kimse bizi ortadan kaldıramaz. Hedefimiz var. Hepimiz ölmeye hazırız. Çünkü biz vatan ile Rus halkı için ölüyoruz. Rus halkını sivilleri vuranlardan kurtarmak lazım. Rostov’da az önce helikopterlerle sivillere ateş açıldı. Pilotlardan biri vurma emrine uymadı.”

05.00

SUROVİKİN: AYNI KANDAN ASKERLERİZ, DURMAYA ÇAĞIRIYORUM

Rusya’nın Ukrayna’daki birliklerinden sorumlu komutanı Sergey Surovikin, sosyal medyadan görüntülü mesaj yayınladı.

Wagner’i durmaya çağıran Surovikin, “Birlikte çok zor bir yoldan geçtik. Birlikte savaştık, riskler yaşadık, kayıplar verdik, zaferler kazandık. Aynı kandan askerleriz. Durmaya çağırıyorum. Düşmanımız iç siyaset durumunun kötüleşmesini bekliyor. Düşmanın eline koz vermemeliyiz.” ifadelerini kullandı.

Rus Korgenerali Vladimir Alekseyev de “Niyetiniz ne olursa olsun, yaptıklarınız ülke ve devlet başkanının arkasından bıçak saplamaktır. Rusya ve Silahlı Kuvvetlerinin imajına bundan daha büyük bir darbe olamaz. Böyle bir provokasyonu ancak ülkeye düşman olan yapabilir.” değerlendirmesinde bulundu.

04.00

“VATANDAŞLARI EVDE KALMAYA ÇAĞIRIYORUM”

Moskova Belediye Başkanı Sergey Sobyanin, Telegram kanalından yaptığı açıklamada, başkentte terörle mücadele kapsamında güvenlik önlemlerinin güçlendirildiğini açıkladı.

1

Rostov Bölge Valisi Vasiliy Golubev de mevcut durum nedeniyle güvenliğin korunması amacıyla gerekli önlemlerin alındığını belirterek, “Vatandaşları kent merkezine çıkmamaya ve evde kalmaya çağırıyorum.” ifadesini kullandı.

2

Lipetsk Bölge Valisi İgor Artamanov ise bölgede tedbirlerin arttırıldığını vurgulayarak, “Kritik altyapı tesislerine özel önem verilecek. Ayrıca bölge sakinlerine özellikle Voronej bölgesi, güneye doğru seyahat etmemeyi tavsiye ediyorum.” dedi.

3

Voronej yönetiminden yapılan açıklamada, M4 federal otoyolunda askeri araç konvoylarının hareket ettiği, bu nedenle siviller tarafından kullanılmaması gerektiği kaydedildi.

4

01.00

UKRAYNA’DAN İLK AÇIKLAMA

Ukrayna Savunma Bakanlığı, Rusya’daki darbe iddialarına ilişkin resmi sosyal medya hesabından, “İzliyoruz” şeklinde paylaşım yaptı.

00.00

ZIRHLI ARAÇLAR KENTLERE İNDİ

Rus devleti ile güvenlik şirketi Wagner arasındaki kriz nedeniyle Moskova’da güvenlik önlemleri artırıldı.

Rus basınında çıkan haberlere göre, Moskova’daki önemli tesisler, devlet kurumları ve ulaşım altyapı tesislerinin tamamı güçlü koruma altına alındı.

y1

Sosyal medyada, Moskova caddelerinde askeri araçların varlığına ilişkin görüntüler paylaşıldı.

F

ANASAYFAYA DÖNMEK İÇİN TIKLAYINIZ
Kosova'da çok sayıda silah ve mühimmat ele geçirildi! İçişleri Bakanı Sveçla: Sırbistan ordusu tarafından...Kosova’da çok sayıda silah ve mühimmat ele geçirildi! İçişleri Bakanı Sveçla: Sırbistan ordusu tarafından…
Haziran ayında şaşırtan görüntü! Her yer bir anda beyaza büründüHaziran ayında şaşırtan görüntü! Her yer bir anda beyaza büründü
Tanju Özcan'ın 'Akşener'i oyuna getirdi' çıkışına Mansur Yavaş'tan sert yanıt! Tanju Özcan’ın ‘Akşener’i oyuna getirdi’ çıkışına Mansur Yavaş’tan sert yanıt!

Yoruma kapalı.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku

Ne Demek - Bursa son dakika - Ehliyet Sınavı Çıkmış Sorular - Paket Arıtma - Gebze implant diş - Kulis haber -
sesli sohbet elektronik sigara cam
Bebek Bakıcısı |
uaeupdates.com deneme bonusu veren siteler deneme bonusu veren siteler deneme bonusu radabet giriş Puff nesinecasino gaziantep bayan escort antep escort