sesli sohbet

Sözleşmeliye kadro teklifi TBMM’den geçerek yasalaştı

Kamuda çalışan 458 bin 615 sözleşmeliye kadro verilmesini öngören kanun teklifi, TBMM Genel Kurulunda kabul edilerek yasalaştı.

Abone ol

TBMM’de sözleşmelilere kadro düzenlemesiyle ilgili kanun teklifi görüşüldü. Binlerce sözleşmeli personelin ekibe geçmesine olanak tanıyan teklif, Meclis Genel Kurulu’nda kabul edilerek kanunlaştı.

Ortalama 500 bin kişiyi ilgilendiriyor

Yasayla beraber 458 bin 615 şahıs ekibe geçebilecek. 28 Kasım 2022’den ilkin göreve başlayanlara direkt kadro hakkı tanınacak.

Tüm haklara haiz olacaklar

Ekibe geçen personeller, görevde yükselme ve belirleme şeklinde tüm haklara haiz olabilecek. Öğretmenler, tayinleri mevzusunda, ekibe geçmeden ilkin sözleşmeli çalışırken doldurdukları süreyi koruyabilecek.

Ebe, hemşire ve müezzinler de düzenleme kapsamında

Vekil ebe ve hemşireler, vekil imam hatip ve müezzin-kayyımlar ile belediyelerdeki sözleşmeliler de düzenleme kapsamına alındı.

3 senenin peşinden ekibe geçilecek

Öte taraftan yasa yürürlüğe girdikten sonrasında yöresel idarelerde çalışmak için KPSS şartı aranacak. Yasa yürürlüğe girdikten sonrasında sözleşmeli göreve başlayanlar ise 3 yıl çalıştıktan sonrasında ekibe geçebilecek. Ekibe geçmek istemeyen sözleşmeli personelin hakları, görevi sona erene dek şahsa bağlı olarak korunacak.

Yoruma kapalı.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku