sesli sohbet

Şu anda neden başın ağrıyor – ve bir sonrakini engellemenin şaşırtıcı yolu


Evimde o kadar sık ​​ve tanıdık bir ses var ki, ön kapıdaki bir anahtarın tıklamasını biliyormuşum gibi biliyorum. Bu, ecza dolabının açılmasının alçak gıcırtısı, ardından büyük boy bir hap şişesinin tıkırtısı. Haftada birkaç kez evimde en az bir kişinin başı ağrıyor. Bu kelimeleri okurken bile şu anda başın ağrıyor mu? Yaptığınız ihtimaller iyi.

Nisan ayında, Norveç Bilim ve Teknoloji Üniversitesi’nden The Journal of Headache and Pain’de yayınlanan bir anlatı incelemesi, her gün şunu ortaya koydu “Dünya nüfusunun %15,8’inin baş ağrısı vardıve bu bireylerin neredeyse yarısı migren (% 7) bildiriyor.” Avustralya Standardı net bir şekilde şunu belirtiyor: “bu, bugün 1,1 milyar insanın baş ağrısı olduğu anlamına geliyor.” Ve çalışmanın baş yazarı Lars Jacob Stovner’ın bir haber bülteninde dediği gibi, ” baş ağrısı bozuklukları dünya çapında yüksek kalırve farklı türlerin yükü birçok kişiyi etkileyebilir.”

“Her gün dünya nüfusunun %15,8’i baş ağrısı çekiyor ve bu kişilerin neredeyse yarısı migren bildiriyor.”

Yıllar geçtikçe, hayatımda o kadar doğal bir baş ağrısı çekmeye başlamıştım ki, nadiren onlar hakkında çok düşündüm. AçımYerim. yorgunum, Ben dinlenirim. Başım ağrıyor, Excedrin alıyorum. Günler böyle geçiyor, değil mi? Ama çok güneşli bir öğleden sonra, kendimi dünyanın her yerinde her gün migrene yakalanan insanların %7’si arasında buldum. Gözlerimi kapatıp yerel bir Target’in snack barında sessizce hıçkıra hıçkıra ağlarken, bir durumun yaygın olması, onu kaçınılmaz ya da kolayca yönetilmediğini hatırladım.

Geçen yıl yarıdan fazlasının baş ağrısı çekti ve Northwestern Medicine’in bildirdiği gibi, “Kadınlarda daha yaygın, daha uzun süreli ve daha sık.” biz de uzağız migren geçirme olasılığı daha yüksek. Bu sadece COVID-19 değil Asetaminofen’i raflardan uçurmakbizim kafalarımız.

İLİŞKİLİ: Amerikalı yetişkinlerin beşte biri kronik ağrı ile yaşıyor. Neden daha fazla konuşmuyoruz?

Ama baş ağrıları gerçekten artıyor mu, yoksa gergin yüzlerimizin altında her zaman böyle mi hissediyor? 357 yayının bulgularını gözden geçiren Norveçli çalışmanın yazarları, sonuç çıkarma konusunda temkinli. “Baş ağrısı bozuklukları dünya çapında oldukça yaygın olmaya devam ederken” ve “migren prevalansında belirgin bir artış bulduklarını” gözlemliyorlar. “çalışma bulguları arasında büyük farklılıklar.” Örneğin, migren bozuklukları konusunda daha fazla farkındalığa sahip olan popülasyonlar, şaşırtıcı olmayan bir şekilde, migren bozukluklarının daha yüksek prevalansını bildirmiştir.

Bununla birlikte, tartışılmaz görünen şey, kendimiz için her yerde baş ağrısına neden olan birçok koşul yaratıyoruz. Genellikle harcıyoruz her gün on iki saatten fazla cihazlarımızda, metne bakarak ve mavi ışığı teneffüs ederek. biz yutarız çok kafein — %93’ü en azından bazen tüketiyor ve şımartanlar arasında, %25’imiz günde üç veya daha fazla kez alıyor.

Belki de daha az uyumamızın bir nedeni budur. 2019 Ball State Üniversitesi araştırması, katılımcıların %35,6’sının gece yedi saatten az uyku, polis memurları ve sağlık çalışanları, beş ya da altıda geçindiklerini bildiriyor. Bu rakamlar son iki yılda iyileşmedi – bu yılın başlarında bir HealthDay anketi, katılımcıların üçte birinin şimdi pandeminin başlangıcından daha yorgun olduklarını söyledi. Ve %28,5’i daha az uyuduklarını söyledi.


Gelen kutunuzda daha fazla sağlık ve bilim hikayesi mi istiyorsunuz? Salon’un haftalık bültenine abone olun Kaba Bilim Adamı.


Bu bizi odadaki pandemiye getiriyor. Amerikan Psikoloji Derneği’nin 2021 yılında yaptığı bir araştırma, ankete katılanların neredeyse yarısının şimdi önceki yıllara göre daha stresli. Stres başlı başına bir baş ağrısına neden olur, ancak o zaman stresin beraberinde getirdiği her şeyi içine atarak sorunu tırmandırabilirsiniz. NPR’nin bildirdiği gibi, “%40’ın üzerinde [of respondents] Pandemi sırasında kilo aldıklarını söyledi. Neredeyse dörtte biri daha fazla içtiklerini söyledi. Neredeyse üçte ikisi çok fazla veya çok az uyuyor.”

Sonra COVID-19’un kendisi var. Ocak ayında Ulusal Sağlık Enstitüleri, “Uzun Covid’in altında yatan nedenler ve semptomlarını tedavi etmenin olası yolları hakkında daha fazla araştırma yapılması” çağrısında bulundu. nörolojik olanlar dahil baş ağrısı gibi. “Kafam patlayacak gibi oldu” Böyle bir hasta Nisan ayında CBC’ye “ve onu iyileştirmek için hiçbir ilaç yeterli değildi” dedi.

Kafanın dağılması şaşırtıcı mı? Olmasaydı şaşırırdım. Yine de belki benim gibi acıya o kadar alıştın ki onu normalleştirdin. Yapmayalım. Son migrenim, kendi sağlığımı ciddiye almadan önce o kadar kötüye gitmemesi gerektiğini ve ağrıyı önlemenin, hafta sonu öldürücü tam bir nörolojik krizden çok daha az müdahaleci olduğunu hatırlattı.

Hormonlar, hastalıklar, görme sorunları ve tarihin bu anında yaşamanın meşru psikolojik yükü her zaman kontrol edilemez. Tabii ki, kalıcı, yoğun veya başka türlü ilgili baş ağrıları bir doktor tarafından değerlendirilmelidir. Ancak çoğumuzun başına bela olan ve birçoğunu muhtemelen zaten bildiğimiz tipik baş ağrılarının risklerini azaltmak için atabileceğimiz oldukça basit adımlar var.

İşte en az beklenen baş ağrısı engelleme hilesi – ne kadar baş ağrısı ilacı tükettiğinizi yeniden düşünün.

Gibi Mayo Clinic tavsiye ediyor, Yeterli uyku almak. Kafein tüketiminize dikkat edin. Egzersiz yapın ve düzenli bir beslenme programı uygulayın. Stres azaltmanız üzerinde çalışın. Bunlar temel bilgiler, ancak başkaları da var. Kendi bireysel tetikleyicileriniz hakkında farkındalık geliştirin. Bazı yiyecekler sizi tahrik ediyor gibi mi görünüyor? Parlak veya yanıp sönen ışıklar bir sorun mu? (Son migrenimin ana suçlusu buydu.) Ama işte en az beklenen baş ağrısını bloke etme hilesi – ne kadar baş ağrısı ilacı tükettiğinizi yeniden düşünün.

Asetaminofen gibi reçetesiz satılan ürünlerin yanı sıra reçeteli migren ilaçları da dahil olmak üzere baş ağrısı ilacı kullanmak, “haftada birkaç günden fazla” ribaund baş ağrılarına neden olabilirMayo Clinic’e göre. Harvard Health, sorunu bir “kısır döngü” olarak tanımlıyor, “başlangıçta baş ağrısını hafifleten aynı ilaçlar kendilerini sonraki baş ağrılarını tetikler eğer çok sık kullanılıyorlarsa.”

Aşırı kullanım ve artan ağrı arasındaki ilişkiyle ilgili endişeler de bu hafta Science Translational Medicine dergisinde yayınlanan bir McGill Üniversitesi araştırmasının “klinik veriler gösterdi ki, anti-inflamatuar ilaçların kullanımı, kalıcı ağrı riskinin artmasıyla ilişkilendirildianti-inflamatuar tedavilerin ağrı süresi üzerinde olumsuz etkileri olabileceğini düşündürmektedir.” Çalışma sırt ağrısına odaklanırken, diğer ağrı formları için çıkarımlar daha derin araştırmalar gerektiriyor.

Yakın zamanda başka bir dört alarmlı migrenden kaçınmak için son zamanlarda elimden gelenin en iyisini yapıyorum. Ayrıca, yaşamak zorunda olduğumu düşündüğüm normal baş ağrılarından kurtulmak için dizüstü bilgisayarımı akşamları biraz daha erken kapatıp daha erken yatarak, basit günlük ince ayarlar üzerinde çalışıyorum. Ancak en büyük değişiklik, Excedrin şişesinin daha az tıkırdamasının, bir şekilde zamanla, daha az fırsata yol açacağını umarak, artık ecza dolabını daha az sıklıkta açmaya çalışıyorum.

Ağrı ve nasıl tedavi edileceği hakkında daha fazla bilgi:

Yoruma kapalı.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku