sesli sohbet

“Sudan misyonunun akıbetine Konsey karar verecek”

Guterres, Sudan’ın Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’ndeki toplantısının ardından basına açıklama yaptı.

Guterres, Sudan konusunda BM Güvenlik Konseyi ve Genel Sekreter’in ayrı sorumluluk alanlarına sahip olduğuna dikkati çekerek, “Konsey’e, BM UNITAMS Başkanı ve Sudan’daki BM Temsilcisi’ne güvenimin tam olduğunu bir kez daha Konsey’e ilettim. , Volken Perthes” dedi.

Guterres, “(UNITAMS) misyonunun bir dönem daha devam edip etmeyeceğine karar vermek Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’ne kalmış” dedi.

2021 yılında Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi kararıyla kurulan UNITAMS’ın görev süresi 3 Haziran 2023’te sona eriyor.


Sudan, Perthes’e alternatif bir randevu istiyor

Guterres, Sudan’daki durumu görüşmek üzere BM Güvenlik Konseyi’ni toplamıştı.

Sudan Egemenlik Konseyi başkanı ve ordu komutanı General Abdulfettah al-Burhan, BM Genel Sekreteri Antonio Guterres’ten BM’nin Sudan temsilcisi Volker Perthes’e alternatif bir aday göstermesini istedi.

Guterres, Perthes’i desteklemeye devam ettiğini belirtti.


Sudan’da ordu ile HDK arasında çatışma

Ordu, bir zamanlar desteklediği ancak bağımsız, paralel bir ordu gibi hareket ettiği için tehdit olarak gördüğü Hızlı Destek Güçleri’nin (HDK) 2 yıl içinde Ordu’ya tam olarak entegre olmasını istiyordu. yapabileceğini açıklamasıyla birlikte 15 Nisan sabahı başkent Hartum’da ve çeşitli kentlerde taraflar arasında silahlı çatışmaya dönüştü.

Cumhurbaşkanı Ömer El Beşir döneminde Darfur’da isyancılara karşı savaşmak, sınırları güvence altına almak ve düzeni sağlamak amacıyla milis yapılanması şeklinde kurulan HDK, 2019’da darbeyle devrilerek giderek bağımsızlaşan bir yapıya kavuştu. binlerce üyeden

Ülke içinde bir milyondan fazla insanın yerinden edildiğini iddia eden Birleşmiş Milletler, çatışmalar nedeniyle 300 bin kişinin komşu ülkelere kaçtığını açıkladı.

Dünya Sağlık Örgütü (WHO), Sudan’da devam eden çatışmalar sonucunda 850 kişinin hayatını kaybettiğini, 5 bin 500 kişinin de yaralandığını bildirdi.

Yoruma kapalı.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku