sesli sohbet

Taliban'dan kadınlara yeni yasak!

Afganistan’da 2021’de yönetimi eline geçiren Taliban hanım haklarına dönük kısıtlamalarını artırmayı sürdürüyor. Eğitim almaları ve kamuda emek harcamaları yasaklanan hanımefendilerin başkent Kabil’de eğlence parkı ve bahçelere gitmelerine de yasak getirildi.

“BAŞÖRTÜSÜNE SAYGI GÖSTERİLMİYORDU”

Ülkede şu ana kadar hanımlarla adamların park ve bahçelere değişik saat aralıklarında girişlerine izin veriliyordu. Mevzu hakkında AFP’ye konuşan Erdemi Teşvik ve Ahlaksızlığı Önleme Bakanlığı Sözcüsü Muhammed Akif Sadık Göçmen, kuralların birçok yerde ihlal edildiğini ileri sürerek “Karma eğitim vardı ve başörtüsüne saygı gösterilmiyordu. Bu yüzden şimdilik bu şekilde bir karar alındı” ifadelerini kullandı.

KADINLARA SERT KISITLAMALAR

20 senelik bir savaşın arkasından Ağustos 2021’de Amerikan ordusunun çekilmesi ile ülkede kontrolü eline geçiren Taliban, bu tarihten beri hanım hakları mevzusunda sert kısıtlamalara gitti. İlkokuldan sonrasında eğitime devam etmeleri engellenirken dışarıya tüm vücudu ve yüzü örten burka olmadan çıkmaları yasaklandı. Ek olarak kadınlara kent dışına tek başına gezi yasağı getirildi, kamunun büyük bir bölümünde emek harcamaları da engellendi.

 

Yoruma kapalı.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku