sesli sohbet

TOKİ’nin deprem bölgesindeki 134 bin konutu, depreme dayanıklı sistemler sayesinde zarar görmedi

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı Toplu Konut İdaresi’nin (TOKİ) verilerine göre, Kahramanmaraş depreminin meydana geldiği 10 ilde inşa edilen 133 bin 759 konutta depremler nedeniyle herhangi bir yapısal hasar meydana gelmedi.

abone

Edinilen bilgiye göre, 20 yılı aşkın süredir dar gelirli vatandaşlar için sosyal konut üreten TOKİ, kentsel dönüşümle il ve ilçelerde güvenli konutlar yapıyor. TOKİ 2002’den bu yana 1 milyon 180 bin konut yaptı.

TOKİ bugüne kadar Kahramanmaraş’ta 5 bin 545, Hatay’da 8 bin 18, Osmaniye’de 3 bin 323, Malatya’da 20 bin 605, Şanlıurfa’da 17 bin 261, Diyarbakır’da 20 bin 912, Gaziantep’te 27 kişiye ulaştı. Adıyaman’da 1.947, 7.655, Adana’da 21.154 ve Kilis’te 1929 olmak üzere toplam 759 konut yapılmıştır.

Kahramanmaraş depremlerinden etkilenen 10 ilde TOKİ tarafından yaptırılan binalarda herhangi bir yıkımın olmadığı, TOKİ konutlarının hiçbirinde yapısal hasar meydana gelmediği belirlendi.

TOKİ evleri nasıl yapılır?

TOKİ tarafından yaptırılan inşaatlarda öncelikle yerinde tespit raporu düzenlenir. Rapordan elde edilen veriler doğrultusunda, başta Deprem Yönetmeliği olmak üzere yürürlükteki tüm yasa ve yönetmeliklere uygun olarak projelendirme çalışmaları yürütülmektedir. Bu projeler doğrultusunda yapım tekniklerine uygun imalatlar yapılmaktadır.

TOKİ binalara uyguladığı “radye temel”, “tünel kalıp taşıyıcı sistem”, “yüksek dayanımlı beton” gibi çözümlerle yapıda oluşacak sarsıntıyı ve dolayısıyla bina hasarını en aza indirmektedir.

Yoruma kapalı.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku