sesli sohbet

Türk Bilim Heyeti Antarktika’ya vardı

7. Antarktika Ulusal Bilimsel Seferi kapsamında yola çıkan Türk ekibi, uzun bir yolculuğun ardından Antarktika’ya ayak bastı.

abone

Cumhurbaşkanlığı himayelerinde, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı sorumluluğunda ve TÜBİTAK MAM Kutup Araştırmaları Enstitüsü koordinasyonunda düzenlenen 7. Ulusal Antarktika Bilimsel Seferi’ne katılan Türk heyeti, İstanbul güneyden 103 enlemi geçti. yorucu ve heyecanlı bir yolculuğu geride bırakarak kıtaya ulaşmak. .

3 günlük gezi sona erdi

30 Ocak’ta İstanbul’dan Brezilya’nın São Paulo kentine doğru yola çıkan 24 kişilik bilim heyeti, Kral Antarktika George’un görevlendirdiği yaklaşık 2 ton teknik ekipmanla yaklaşık 22 saat süren 4 ayrı uçuş ve 3 günün sonunda 13 bin 800 kilometre yol kat etti. Ada vardı.

Keşif ekibi, Antarktika çevre koruma protokolüne uygun olarak yerli olmayan canlıların kıtaya taşınmasını önlemek için önemli adımlar attı. Kıtaya uçmadan önce ekip, tüm bagajlarında ve kıyafetlerinde herhangi bir kalıntı olup olmadığını dikkatlice kontrol etti ve Antarktika King George’da uçaktan indiklerinde botlarını dezenfektan bir solüsyonda temizlediler ve Beyaz Kıta’ya doğru yola çıktılar.

“Çok yorulduk ama başardık”

TÜBİTAK MAM Kutup Araştırmaları Enstitüsü Müdürü ve 7. Ulusal Bilimsel Antarktika Seferi Koordinatörü Prof. Burcu Özsoy, İstanbul’dan ayrıldıktan 68 saat sonra Antarktika’nın 62 güney enleminde bulunan King George Adası’na vardığını belirterek, “Çok yorulduk ama başardık. Ekibimiz hazır ve sağlam, iniş yaptık. Tüm eşyalarımız ile birlikte Antarktika’ya geçeceğiz ve kısa süre sonra gemimize geçeceğiz. Önce karadan sonra tekneyle gemimize ulaşacağız.” dedi.

Seferde 19 Türk ve 3 yabancı bilim adamının bulunacağının bilgisini veren Prof. Dr. Özsoy, şunları söyledi:

“18 farklı proje yapacağız. Ayrıca TÜBİTAK Çağrı 2204-C Lise Öğrencileri Kutup Araştırma Projeleri Yarışması kapsamında TEKNOFEST’te ilk 3’e giren liselerimiz bizimle Antarktika’ya gitti. Plastik projelerini biyolojik olarak parçalanabilir olarak test edebilecekler.” Birlikte bilim istasyonlarını ziyaret edip buradaki laboratuvarları gezeceğiz.Bu da öğrencilerimize yabancı bilim insanlarıyla tanışma imkanı da sağlayacak.”
Yer bilimlerinden fizik bilimlerine, sosyal bilimlerden yaşam bilimlerine geniş bir yelpazede projeler yürüteceklerini vurgulayan Özsoy, şunları kaydetti:

Ekip, 18 projede ayrıntılı araştırma yapacak.

“Bölgedeki göllerin korunması için Seyir, Hidrografi ve Oşinografi Daire Başkanlığı, Meteoroloji Genel Müdürlüğü, Haritalar Genel Müdürlüğü yanımızda olacak. Yıl boyunca Küresel Uydu Konumlandırma istasyonlarımız tarafından toplanan verileri alacağız ve hava durumu istasyonumuzdan kontroller sağlayacağız. Şu anda Antarktika’da buzul çalışmaları yürütüyor, ekosistemler ve yer bilimleri de dahil olmak üzere 18 proje yürütüyoruz.”

Gelecekteki araştırmalar uluslararası bilimsel dergilerde yayınlanacaktır.
Türkiye’nin Antarktika Antlaşma Sisteminde danışman ülke statüsünü elde etmesi için her yıl düzenli olarak bilimsel seferler yapmak ve araştırmaları uluslararası bilimsel dergilerde yayınlayarak dünya literatürüne katkıda bulunmak büyük önem taşımaktadır. Araştırmacılar bu yönde yapacakları çalışmalarla Türkiye’nin uluslararası görünürlüğüne de katkı sağlayacak.

TÜBİTAK Bilim Adamlarını Destekleme Programı (BİDEB) Başkanlığı tarafından düzenlenen Lise Öğrencileri Kutup Araştırma Projeleri Yarışması 2204-C’nin kazananları da “Kuzey Buz Denizlerinde Mikroplastik Kirliliğini Önlemek İçin Yerli ve Yerli Biyoplastik Malzeme Üretimi” projesiyle ilgili. , Escudero , Şili, King George Adası’nda bulunan üssü çalışacak.

Bu arada Türkiye Cumhuriyeti’nin Santiago Büyükelçisi Gülcan Akoğuz, 7. Antarktika Ulusal Bilimsel Seferi ekibine beyaz kıtaya ulaşmadan önce uğradıkları Şili’nin Santiago’daki Comodoro Arturo Merino Benitez Havalimanı’nda katıldı. Ayrıca Ekvador ve Kolombiya ile işbirliği içinde projelerini yürütmek üzere 3 yabancı bilim insanı ekibe katıldı.

TÜBİTAK, Deniz Kuvvetleri Komutanlığı, Haritalar Genel Müdürlüğü, Meteoroloji Genel Müdürlüğü, AA, araştırma enstitüleri ve üniversitelerden araştırmacılardan oluşan ekip, tekneyle kıyı açıklarındaki Şili bandıralı 80 metrelik araştırma gemisi Betanzos’a geçti. 30 günden fazla sürmesi beklenen çalışmalarını yürütecekleri King George Adası’nda. .

Bilimsel heyetin bir haftalık bir yolculukla Antarktika’daki Türk Araştırma Kampı’nın bulunduğu Horseshoe Adası’na ulaşması gerekiyor.

Yoruma kapalı.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku