sesli sohbet

Türkçe, Macaristan’daki bazı liselerde seçmeli ders oldu

Budapeşte YEE’den meydana getirilen yazılı açıklamada, Budapeşte YEE ile Budapeşte III. Bölge’ye bağlı Şimal Budapeşte Eğitim Bölgesi Merkezi içinde Türkçe öğretimi alanında iş birliği protokolü imzalandı.

Budapeşte YEE Koordinatörü Mustafa Aydoğdu ve Şimal Budapeşte Eğitim Bölgesi Merkezi Müdürü Tamas Ilona’nın hazır bulunmuş olduğu imza töreninde, YEE’nin yürüttüğü “Tercihim Türkçe Projesi” kapsamında imzalanan protokol ile Türkçe, 2022-2023 eğitim yılı itibarıyla merkeze bağlı 8 lisede seçmeli yabancı dil dersi olarak müfredatta yer alacak.

Bölge Merkezi Müdürü Ilona, iki ülke içinde eğitim ve kültür alanları başta olmak suretiyle, birçok alanda gelişen ve güçlenen ilişkilerin artarak devam ettiğini; bu dostluğun en kalıcı bağlarından birinin, burada meydana getirilen emek harcamalar bulunduğunu belirtti.

Bu durumdan duydukları memnuniyeti dile getiren Ilona, yeni eğitim dönemine “merhaba” demeyi sabırsızlıkla beklediklerini açıkladı.

Protokol çerçevesinde bölgedeki okullarda Türkçe öğretiminin yanı sıra Türk kültürünü tanıtan aktiviteler ile Enstitünün yürüttüğü Kemankeş Projesi kapsamında geleneksel Türk okçuluğu kursları da düzenlenecek.

Öte taraftan, Türk-Macar liseleri içinde Kardeş Okul Projesi’nin yürütülmesi, karşılıklı ziyaretlerin ve talebe değişimlerinin yapılarak gelecek yıllarda oldukca sayıda öğrencinin Türkçe ekseninde bir araya getirilmesi hedefleniyor.

2024 yılının “Türkiye-Macaristan Kültür Yılı” olarak kutlanacak olması münasebetiyle Budapeşte YEE’nin girişimleriyle bölgeye bağlı okullarda Türkçe dersleri verilerek Kültür Yılı çalışmalarına katkı sağlanması, düzenlenmesi planlanan kültür-sanat etkinlikleriyle iki ülke arasındaki zamanı ve kültürel unsurların tanıtılması amaçlanıyor.

Yoruma kapalı.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku