sesli sohbet

“Türkiye bizim dostumuzdur, kardeşimizdir, arkadaşımızdır”


Azerbaycan’ın bağımsızlığının 104’üncü yılı Azerbaycan İstanbul Başkonsolosluğu tarafından düzenlemeyle etkinliklerle kutlandı. Kutlama Nar Azerbaycan İstanbul Başkonsolosu Mustafayeva, İstanbul Vali yardımcı Özlem Bozkurt, Türkiye’de yönetim olan Azerbaycan askerleri ve katıldı. Azerbaycan ve Türkiye marşlarının araçları ile satışta, Azeri sahne sahnesi aldı.

“AZERBAYCAN’IN BAĞIMSIZLIK GÜNÜ, BİZİM MİLLİ BAYRAMIMIZDIR”

Programda geliştirici İstanbul Başkonsolosu Narmina Mustafayeva, “Azerbaycan’ın günü, bizim milli bayramımızdır. Azerbaycan tüm değil. olarak kullanılan halktan ilk cumhuriyet kurdu. Azerbaycan Cumhuriyeti’nin yerel yeni bir başlangıçtı ama tahmin uzun sürmedi. 23 ay 2 üzerinde tarihinde bu zamanda çok kullanılmış. milletsu, devlet bizim dışişleri bakanlığımız, savunmalığımız, milli ordumuz topraklarının ordusuyla karışında gururla dalgalanan ve onun zamanının başında olan devletimiz gibi devletimiz ve her zaman şimdiki duygulan milli marşımız kabul edildi. 1919 yılında Kafkaslarda ilk üniversite Azerbayc an’daydık. Azerbaycan’ın devlet üniversitesi vardı. bütün bu sınıftan yanı sıra bizim ülkemizden yararlanma en önemlilardan biri de ırkından, milliyetinden ve dininden olan insandan olan vatandaşımızdan tanıdı. Azerbaycan’dan önce şehirden Avrupa ve dünya devletlerinden yıllarını seçmeyi tanıdı. Bütün bu bölge için yalnız Azerbaycan için değil bölgemizdir” dedi.

“104 YIL SONRA AZERBAYCAN YİNE KENDİ GELİŞMESİ, İLİŞKİLERİ, PROJELERİ İLE BÖLGEYE DEĞİŞME VE GELİŞME GETİRİYOR”

Azerbaycan’ın kendi yetiştiricisi ve yetiştiricisi, çizelge Mustafayeva, “104 yıl sonra yine kendi çizimi, sevkiyatı, proje ile geliştirme ve geliştirme. Tüm trafika ve yarım geliştiricilere yönelik Azerbaycan Halk Cumhuriyeti’nin bünyesi Azerbaycan’da milli vatanlık ruhu yükseltti. Bizim insanlarımızın özgür ve bağımsız bir devlette yasamalarını onlara sundular. Çok önemliydi. Bu da bizim tarafımızdan düşünülmeyen bir şeydi. 1991 yılında Sovyetler Birliği’nden Azerbaycan’dan bağımsız olarak hiçbir zaman hiçbir zaman kolay olmadı. Ama tüm Dünya Savaşı’nda Azerbaycan’ın en iyi savunmasını korudu ve savunuculuğunu yaptı. Şimdiki eski Azerbaycan güçlü ve başarılı Azerbaycan’ımızın mimarı ulu liderimiz Haydar Aliyev’in yolunu ve siyasetini devam eden ve Azerbaycan’ı çok yukarı seviyelere bugünden bugünü bu tarihimiz Sayın İlham Aliyev sayesinde biz şimdi bugünü bu tarihi bir sevinçle coşkuyla bugünü diye ifade eder.

“TÜRKİYE BİZİM DOSTUMUZDUR, KARDEŞİMİZDİR, MÜTTEFİKİMİZDİR”

30 yıl Karabağ hasretinini ifade eden Mustafayeva, “Çünkü onun bizim şanlı ordumuzdan dolayı biz 30 yıl hasret ordumuzun ardından Karabağ’ımızı geri aldık. Bu Karabağ zaferini bize yaşatan ve bu sevinci bize bahşeden ölmez şehitlerimizi azını minnetle, rahmetle yad ediyoruz. Bizim gazilerimiz, askerlerimiz vatanımızı ailemizi can sağlığımızı ve güç kazanmamızı sağlayacak. Bugünü biz Azerbaycanlı kazanmakla gururunuz. Bugün çünkü biz çok başarılı, çok güçlü ve özgür bir insanız. Bugünü böyle yaşamak çok daha gururlu. Bu sevin ikinci vatanımız Türkiye’deciuz. Her zaman Türkiye yanımızda oldu. 1918 yılında biz ilk cumhuriyeti kurduğunuzda bizi ilk Türkiye tanıdı. 1991 yılında bağımsızlığımızı yeniden kazandığımızda yine Türkiye ilk tanıdı. Her bizim kaderimizi paylaşan başarımızda bizim sevincimizi paylaşan Türkiye’dir. Türkiye bizim dostumuzdur, kardeşimizdir, arkadaşımızdır. Karabağ zaferinden nasıl bize destek olduysa Karabağ’ınde, kalkınmasında yine yanımızdadır. Tüm Türkiye ve milletalarımıza katkı sağlıyoruz” dedi.

“ONLAR FEDAKÂRLIKLARI VE CESARETLERİYLE NESİLDEN NESİLLE GURRLA ANLATILACAK BİR DESTAN YAZDILAR”

Programa davetli olarak İstanbul yardımcısı olsun Vali Özlem Bozkurt Gevrek, “Azerbaycan Cumhuriyeti’nin bağımsızlığını 104’üncü yılı kutlu olsun. ‘Bir yükselen bayrak bir daha inmez’ diyen Mehmet Emin Rasulzade’yi Azerbaycan Millî Şura mensuplarını, Can Azerbaycan’ın bağımsızlığı için Düştüğümüz şehitlerimize Allah’tan rahmet ve mağfiret tercihi. Onlar şehitlikleri ve cesurlarıyla nesilden nesile gururla olacak bir destan yazarlar. , azat azatlığımız, kaderimiz kaderimiz, kederi kederimizdir'” şeklinde konuştu.
Kutlama programı halk ve Ne Alihan Samedov Teyovan’ın konserleriyle devam etti.

Yoruma kapalı.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku