sesli sohbet

Türkiye’nin hamlesi sonrası çarpıcı açıklama: ABD artık orada kalamaz

Güvenlik Uzmanı Coşkun Başbuğ ve Terör, Güvenlik Uzmanı Abdullah Ağar, Türkiye ile Suriye içinde yaşanmış olan gelişimleri ve ihtimaller içinde Cumhurbaşkanı Erdoğan-Esed görüşmesini değerlendirdi.

Abone ol

Türkiye ile Suriye içinde 12 yıl sonrasında yeni gelişmeler yaşanıyor. Geçtiğimiz hafta Ulusal Müdafa Bakanı Hulusi Akar ve MİT Başkanı Hakan Fidan, Rusya’da Suriyeli mevkidaşlarıyla görüştü. Seneler sonrasında yaşanmış olan bu gelişmenin arkasından bu kez bildiri Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan geldi. 

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türkiye-Rusya ve Suriye Dışişleri Bakanlarının bir araya geleceğini ve sonrasında kendisinin de Beşşar Esed ile bir görüşme yapabileceğini söylemiş oldu. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın açıklaması sonrası Haber7 Türkiye ile Suriye arasındaki yakınlaşmayı ve bu yakınlaşmayla beraber Suriye’deki terör örgütlerine yönelik ihtimaller içinde gelişimleri uzmanlarına sordu. Mevzuya ilişkin Emekli İstihbarat Albay ve Güvenlik Uzmanı Coşkun Başbuğ ve Terör ve Güvenlik Uzmanı Abdullah Ağar değerlendirmelerde bulunmuş oldu. 

“Terör örgütünü ortadan kaldırmaya kararlıyız”

Türkiye’nin sınırlarından terör örgütünü kaldırmaya kesin bulunduğunu ifade eden Coşkun Başbuğ, Irak tarafında oldukça mesafe kat edildiğini söylemiş oldu. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Suriye ile ihtimaller içinde görüşmeye bugüne dek asla kapıyı kapatmadığını ifade eden Başbuğ, “Fakat dışarıdan kurcalayan karıştıran erkek oyuncu oldukça. ABD, İran ve öteki Avrupa’daki işte Fransa’da benzer biçimde devletler ne yapar? Onu iyi kollamak lazım. ABD aslına bakarsan başladı. Şeytanlığa rejime baskı yapıyor işte biz Esed’in eski gücüne getirilecek hiçbir görüşmeye yandaş değiliz diye de bir başlık açıyor. Dolaylı olarak doğrusu Türkiye’yi Suriye’ye yakınlaşmasına karşıyım demek istiyor. Bu naturel bundan dolayı eğer biz orada. Aslına bakarsanız bir iş birliğini başarırsak bu ABD’nın bölgede sonu demek.” dedi. 

Başbuğ, ABD’nin Deyrizor bölgesinde petrol kuyularına çöktüğünü ifade ederek “Biz geçen hava harekatı yaptığımızda hedeflerden biri de ABD’nin PKK/YPG eliyle çöktüğü petrol kuyularıydı. Biz o para kaynağını kurtulalım diye harekatı yaptık. Şimdi rejim kendi malına kavuşmak istiyorsa, kendi toprağında hakim güç olmak istiyorsa Türkiye’yle işbirliğinden başka şansı yok.” diye konuştu. 

‘Abd’nin bölgede kalması mümkün değil’

Coşkun Başbuğ, terör örgütünün bölgeden temizlenmesiyle beraber ABD’nin de çıkmak zorunda kalacağını belirterek “Öne sürülen nedeni kaldı mı? Tezgah neye kurulu? DEAŞ’la mücadeleye. Orada da ortada hiçbir terör örgütü kalmadı. Sen neyle, kiminle neyin mücadelesini vereceksin? Dolayısıyla boşa çıkmış oluyorlar. O süre ABD boşa çıkacak. Boşa düşeceği için de bu süreci durdurmak için her yolu deniyor. Fakat Tanrı’a şükür, şu an sahada vakalar da bizim lehimize gelişiyor. ABD buradan bana nazaran bir kazanım elde edemez. Dolayısıyla ABD için geri sayım başladı. Yalnız Suriye’de değil, tüm Ortadoğu’da başladı.” diye ekledi. 

‘İki devlet taşın altına elini koyacak’

Mevzuya ilişkin değerlendirmeler de bulunan Abdullah Ağar ise ihtimaller içinde Erdoğan-Esed görüşmesine ilişkin “İki devlet ‘Taşın altına el koyacağız’ diyor. Ön koşullar ortaya koyuluyor fakat bir halde görüşmeye adım atmak, devletlerin devlet adamlarının karar vericilerin iradesinin tecelli etmesi adına mühim. Suriye’de iç savaşın getirmiş olduğu yaraların kalkmasını istiyoruz. Bir öteki tarafı da Suriye’nin toprak bütünlüğünün korunmasını istiyoruz.” açıklamasında bulunmuş oldu. 

Pek oldukça sorun halledilebilir

Öncesinden Suriye’yle yakınlaşmaya yönelik umut olmadığını sadece yeni bir ümidin doğduğunu söyleyen Ağar, bunun bölge için bir fırsat bulunduğunu belirtti. Ağar, “Türkiye, Suriye’ye Adana Mutabakatıyla girmiş sayılırsa, bu sefer harekatı internasyonal hukuk çerçevesinde Esed rejimiyle birlikte yapar. Şu demek oluyor ki 2 devletin rızasıyla yapılmış hale gelir. Bu da pek oldukça meseleyi halleder. Bir öteki tarafıyla Türkiye’yle beraber Esed rejimi de YPG/PKK ile savaşım etmek isteyebilir. Şundan dolayı sonuçta o toprak kimin toprağı? Suriye’nin toprağı. Şimdi Suriye’nin toprağına çökmüş bir terör devleti var. Şu demek oluyor ki problemi bizim benzer biçimde algılamıyor onlar fakat eşgüdüm gelebilir mi? Gelebilir.” ifadelerini kullandı.

KAYNAK: HABER7

Yoruma kapalı.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku