sesli sohbet

TV protestosu düzenleyen Rus gazeteci: ‘Putin’in savaşı’


Kremlin’in Ukrayna’yı işgalini sette canlı olarak protesto eden Moskova TV editörü Pazar günü yaptığı açıklamada, çatışmanın “Putin’in savaşı değil, Putin’in savaşı” olduğunu söyledi. [the] Rus halkının savaşı.”

Gazeteci Marina Ovsyannikova geçen hafta Rusya’nın ana devlet haber yayın setine girdi ve savaş karşıtı bir pankartla “SAVAŞ YOK” ve “Propagandaya inanmayın. Burada sana yalan söylüyorlar”, İngilizce ve Rusça.

İstasyon için bir çapa olan Kanal Bir, o sırada haberleri veriyordu.

Ovsyannikova “idari suç” ile suçlandı ve en azından şimdilik 280 dolar para cezasına çarptırıldı.

Daha sonra, George Stephanopoulos ile birlikte ABC’nin “This Week” programında dünyaya Rusların savaşı desteklemediğini anlatmak için çıktı.

“Savaş başlayınca yemek yiyemedim. Uyuyamadım,” dedi Ovsyannikova. “Programlarımızda gösterdiğimiz şey, gerçekte olandan çok farklıydı.

“Devlet kanallarımızdaki propaganda giderek daha fazla çarpıtılmaya başlandı. Rus halkı gerçekten savaşa karşı. Bu Putin’in savaşı, değil [the] Rus halkının savaşı.”

Ovsyannikova, savaş başladığında kendisi ve meslektaşlarının şok olduğunu ve istasyonun kapsama alanına girmesi için bir hafta boyunca bir şeyler yapması gerektiğini fark ettiğini söyledi.

Marina Ovsyannikova, Rusya’nın Ukrayna’yı işgalini alenen protesto ettiği için “idari suç” ile suçlandı ve yaklaşık 280 dolar para cezasına çarptırıldı.
Getty Images aracılığıyla AFP
Bir kadın, Rusya'nın en çok izlenen akşam haberleri yayını sırasında Ostankino canlı yayın TV stüdyosuna giren muhalif Rus Channel One çalışanını izlerken bilgisayar ekranına bakıyor.
Ovsyannikova geçen hafta Rusya’nın ana devlet haber yayınının setine, “SAVAŞ YOK” ve “Propagandaya inanmayın” yazılı bir savaş karşıtı pankartla girdi. Burada sana yalan söylüyorlar.”
Getty Images aracılığıyla AFP
Ukraynalı itfaiye ve güvenlik ekipleri, Kiev'de Rus füzelerinin isabet ettiği bir binanın olay yerinde.
Ovsyannikova, Rusya’nın Ukrayna’yı işgalinin Rus halkının değil “Putin’in savaşı” olduğunu söyledi.
EPA/ATEF SAFADI

Rus halkına bunun sadece bir propaganda olduğunu gösterebilir, bu propagandanın ne olduğunu ifşa edebilir ve belki de bazı insanları savaşa karşı seslerini yükseltmeye teşvik edebilirim” dedi.

Ovsyannikova, daha fazla Rus’u konuşmaya ve muhalefetlerini dile getirmeye teşvik etti.

“Performansımın bir şekilde insanların fikrini değiştirmesine yardımcı olacağını umuyordum” dedi.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, ülke vatandaşlarıyla her yıl televizyonda yayınlanan bir telefon görüşmesine katıldı.
Ovsyannikova, savaşın Putin’in ifşa etmeyi ve farkındalık yaratmayı umduğu propagandasıyla dolu olduğunu söyledi.
Getty Images aracılığıyla SPUTNIK/AFP

TV editörü görünüşe göre hâlâ Rusya’da ve çocuklarının güvenliğinden endişe ederken başka bir yere sığınmayı reddettiğini çünkü “Ben bir vatanseverim; Rusya’da yaşamak istiyorum. Çocuklarım Rusya’da yaşamak istiyor.”

Anne, protestonun derin bir hayal kırıklığından doğan “kendiliğinden bir karar” olduğunu ve “mevcut durumdan memnuniyetsizliğin yıllardır biriktiğini” söyledi.

Yoruma kapalı.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku