sesli sohbet

Ukrayna Devlet Başkanı Zelenskiy ABD'de

Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelenskiy, 24 Şubat’ta süregelen Rusya-Ukrayna savaşının arkasından ilk kez yurt dışı seyahatine çıktı. İlk rota olarak ABD’yi yeğleyen Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelenskiy’i taşıyan tayyare TSİ 20.00 sıralarında başkent Washington DC’de bulunan Joint Base Andrews Askeri Havaalanı’na indi. ABD Devlet Başkanı Joe Biden’ın mevkidaşı Zelenskiy’i 22.00 sıralarında Beyaz Saray’da karşılaması ve liderlerin ondan sonra ikili görüşme gerçekleştirmesi planlanıyor. Zelenskiy ve Biden, görüşmenin arkasından 00.30’da ortak basın toplantısı düzenleyecek. ABD Başkanı Joe Biden’ın Ukrayna’ya içinde Patriot hava müdafa sistemlerinin dahil olduğu 1,85 milyar dolarlık askeri yardımı açıklaması planlanıyor. Ukrayna Devlet Başkanı Zelenskiy, 02.15 sıralarında ABD Kongresi’ne gelecek ve fotoğraf çekimine katılacak. Zelenskiy, ABD Kongresi üyeleriyle görüşmesinin arkasından 03.30’da Kurultay’de konuşma meydana getirecek.

Zelenskiy’den ABD’de ilk izahat

Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelenskiy, Washington DC’ye varmasının arkasından ilk kez izahat yapmış oldu. Toplumsal medya hesabından paylaşım icra eden Zelenskiy, “Bugün Washington’dayım. Yakında olan zaferimizi kazanmak için iş birliğimiz sürüyor. ABD’lilere, Başkan’a ve Kurultay’ye gereksinim duyulan desteklerinden dolayı teşekkür ederim. Ukrayna’nın müdafa dayanıklılığını ve enerjisini çoğaltmak için fazlaca sayıda görüşme yapacağım. Ek olarak, ABD ve Ukrayna arasındaki ikili ilişkileri, ABD Başkanı Joseph Biden ile görüşeceğiz. Gelecek yıl, tüm halkımızla haiz olduğumuz tüm topraklara Ukrayna bayrağı ve özgürlükle dönmek zorundayız” ifadelerini kullandı.

Yoruma kapalı.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku