sesli sohbet

Ukrayna Hükümeti, savaş sonrası yeniden yapılanma maliyetini açıkladı!

Savaş sonucunda, Ukrayna’daki mevcut yeniden yapılanma ve toparlanma maliyetinin tahmini 349 milyar dolar olduğu belirtiliyor.

MİLLİ HASILANIN 1 BUÇUK KATI

Ukrayna hükümeti, Avrupa Komisyonu ve Dünya Bankası’ndan meydana getirilen ortak açıklamada, Ukrayna Süratli Hasar ve İhtiyaç Değerlendirmesi raporunun neticeleri paylaşıldı. Açıklamada, Ukrayna’nın mevcut yeniden yapılanması ve toparlanmasının maliyetinin 349 milyar dolar bulunduğunun tahmin edilmiş olduğu, bu rakamın ülkenin 2021 yılı gayrisafi yurt içi hasılasının 1,5 katından fazla olduğu aktarıldı.

36 AY İÇİNDE 97 MİLYAR DOLAR GEREKİYOR

Söz mevzusu meblağın ülkedeki savaş devam ettikçe gelecek aylarda artmasının beklendiğine dikkati çekilen açıklamada, değerlendirmenin 24 Şubat ile 1 Haziran tarihleri içinde devam eden savaşın etkilerini kapsadığı ve savaştan meydana gelen fizyolojik hasarın 97 milyar doları aştığının tespit edilmiş olduğu bildirildi. Açıklamada, hasarın bilhassa konut, ulaşım, tecim ve endüstri sektörlerinde yüksek olduğu belirtilerek, yıkımın Çernihiv, Donetsk, Luhansk, Harkiv ve Zaporijya’da yoğunlaştığı kaydedildi. Gelecek 36 ay içinde eğitim ve sıhhat sistemleri ile altyapının eski haline getirilmesi, konutlara ısıtma ve enerji sağlanması, tarıma destek ve yaşamsal ulaşım yollarının onarımı benzer biçimde acil ihtiyaçların karşılanması için 105 milyar doların icap ettiğinin değerlendirildiği açıklandı.

Süratli Hasar ve İhtiyaç Değerlendirmesi’nin Rusya’nın saldırısının arkasından ülkede 20 değişik sektördeki savaş etkilerinin ilk kapsamlı değerlendirmesini sunduğuna işaret edilen açıklamada, esnek, kapsayıcı ve sürdürülebilir bir toparlanma ve yeniden yapılanma için finansman ihtiyaçlarının da ortaya konduğu ve planlama için bir yol haritası sunulmuş olduğu aktarıldı. Açıklamada, söz mevzusu tespitlerin değerlendirmenin ön neticeleri olduğu, hasar ve ihtiyaçların minimum olarak kabul edilmesi gerektiği vurgulandı.

Yoruma kapalı.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku