sesli sohbet

Uzmanlar, sağlığınız için en kötü yemeklik yağların bunlar olduğunu söylüyor


Bir dahaki sefere bir fırtına pişirdiğinizde veya bir içerik listesi taradığınızda, bunlardan uzak durun senin için kötü yağlar.

“Kronik, düşük dereceli iltihaplanma, Batı toplumunda yaygın olan birçok hastalığın temel nedenidir. Bu iltihaplanma, kısmen omega-3 ve omega-6 yağ asitlerindeki dengesizliğin bir sonucudur” dedi Trista K. Best, kayıtlı diyetisyen, Balance One Supplements. “Her ikisi de esansiyel yağ asitleridir, ancak omega-6, omega-3’lerden daha fazla olduğunda oldukça inflamatuardır ve standart Amerikan diyetinde büyük miktarlarda tüketilir.”

Mümkün olduğunda, besleyici yoğun zeytinyağına ulaşın. araştırmalar hastalık riskini azaltabileceğini gösteriyorve hatta daha uzun yaşamanıza yardımcı olur. Aslında zeytinyağı da bunlardan biridir. kalbiniz için en sağlıklı yiyecekler ve antioksidanlar ve vitaminlerle yüklüdür.

Salata sosları için sızma zeytinyağını seviyoruz. Yemek pişirirken, biraz ghee (arıtılmış tereyağı) veya tereyağı gibi EVOO veya normal zeytinyağı mükemmel bir seçimdir. Diyetinizden hangi yemeklik yağları çıkarmanız gerektiğini aşağıda okuyun.

Mısır yağı

Mısır yağı
Mısır yağı, çoklu doymamış yağ asitleriyle doludur.
Getty Images/iStockphoto

Best, özellikle omega-3 ve omega-6 yağ asitlerinde bu dengesizliği yaratan bir yağın mısır yağı olduğunu söyledi.

“Bu yağ nispeten ucuz ve dumanlanma noktası yüksek. Bu, mısır yağını yiyecekleri kızartmak için popüler bir seçenek haline getiriyor” dedi. “Mısır yağı yüzde 57 omega-6 ve yüzde 29 omega-3 yağ asitleri, geri kalanını doymuş ve omega-9 yağları oluşturuyor.”

ASYSTEM’in kayıtlı beslenme uzmanı ve formülasyon direktörü Jay Cowin, mısır yağının insanların düşündüğü kadar sağlıklı olmadığını da kaydetti.

“İltihaplanma ve karaciğer hasarına neden olabilen Omega-6 gibi çoklu doymamış yağ asitleriyle dolu” dedi.

“Yemeklik yağlar satın alırken, diyetimizde Omega 3 ve 6 yağ dengesine ihtiyacımız olduğunu bilmek ve anlamak önemlidir; bu yüzden her ikisinden de orantısız miktarda tüketmek sistemin dengesini bozabilir,” diye ekledi, Best’i tekrarlayarak.

soya yağı

soya yağı
Soya fasulyesi yağı sizi kalp hastalığı, tip 2 diyabet ve metabolik sendrom riskine sokar.
Getty Images/iStockphoto

Soya fasulyesi yağı, sınırlamak isteyebileceğiniz başka bir yemeklik yağdır.

“Birçok bitkisel yağ gibi soya fasulyesi yağı da oldukça rafine. Bu, mısırdan çıkarmak ve yağa dönüştürmek için çok sayıda kimyasal içeren kapsamlı bir süreçten geçtiği anlamına geliyor” dedi Cowin. “Bu üretim süreci, soya fasulyesi yağını oksitlenmeye daha yatkın hale getiriyor – ve vücudumuzda çok fazla oksitlenmiş bileşik olduğunda, kendimizi birden fazla hastalık riskine sokarız.”

Birkaçını saymak gerekirse: kalp hastalığı, tip 2 diyabet ve metabolik sendrom.

Ayçiçek yağı

Ayçiçeği
Ayçiçek yağı, yüksek düzeyde Omega-6 yağ asitleri içerir.
Getty Images/iStockphoto

Cowin, “Ayçiçek yağı sağlıksızdır çünkü aynı zamanda yüksek düzeyde Omega-6 yağ asitleri içerir” dedi. Cowin, Healthcare dergisinin 2017 araştırmasına işaret ederek, “Bu yağ asitleri vücutta iltihaba neden olabilir, bu da kalp hastalığı ve kanser gibi sağlık sorunlarına yol açabilir” diye devam etti.

Ayçiçek yağının sağlıksız olmasının bir başka nedeni de, daha yüksek seviyelerde aldehit üretmesidir. [per 2017 research in the Journal of Hazardous Materials]ısıya maruz kaldığında diğer bitki bazlı yemeklik yağlara kıyasla. Aldehitler aslında birini birden fazla sağlık riskine karşı savunmasız hale getirebilecek toksik maddelerdir” dedi ve Toksikolojide Kimyasal Araştırmada 2017 araştırmasına işaret etti.

Hindistancevizi yağı

Hindistancevizi yağı
Hindistan cevizi yağı, LDL kolesterol seviyenizi artırabilir.
Getty Images/iStockphoto

Etrafında bir sağlık halesi olabilir, ancak hindistancevizi yağı yutturmaca kadar yaşamayabilir.

Totalshape.com’un kurucusu, kişisel fitness eğitmeni ve beslenme uzmanı Michael Garrico, “Hindistan cevizi yağı, vücudun depolanmış lipidlere dönüştürülmesi daha zor olan orta zincirli yağ asitlerinde bol miktarda bulunur” dedi. “Ocak 2020’de Circulation dergisinde yayınlanan bir araştırmaya göre, hindistancevizi yağı, kalbiniz için kötü bir haber olan LDL kolesterol seviyenizi artırabilir.”

Kısmen hidrojene yağ

Sıvı yağ
Trans yağlar, LDL (veya “kötü”) kolesterol seviyenizi yükseltir ve HDL (veya “iyi”) seviyenizi düşürür.
Getty Images/iStockphoto

Garrico, kısmen hidrojene yağın işlenmiş gıdalarda bulunabileceğini ve Amerikan Kalp Derneği’ne (AHA) atıfta bulunarak, bir kişinin diyetindeki tehlikeli trans yağların başlıca kaynağı olduğunu söyledi.

“Bu sentetik trans yağlar, katılaştırmak için sıvı bitkisel yağlara hidrojen eklenmesini içeren endüstriyel bir prosedürde yapılır” diye ekledi.

Trans yağlar, AHA’ya göre LDL (veya “kötü”) kolesterol seviyenizi yükseltir ve HDL (veya “iyi”) seviyenizi düşürür ve kalp hastalığı ve felç geliştirme riskinizi artırır.

Palmiye yağı

Palmiye yağı
Palm yağı, yağmur ormanlarını yok etmekle bağlantılıdır.
Getty Images/iStockphoto

Garrico ayrıca, yemeklik yağlar listenizden hurma yağını karıştırmanızı önerir.

“Araştırmaya göre, hurma yağında neredeyse eşit miktarda doymuş ve doymamış yağ var” dedi. İçeriğin yağmur ormanlarını yok etme bağlantısına atıfta bulunarak, “Durumla ilgili etik sorunlar da var” dedi.

Diğer karışık ve düz bitkisel yağlar

Holistic Medicine Okulu’nun kurucusu Ava Rockwell, mısır, kanola veya soya fasulyesi gibi karışık bitkisel yağların veya düz bitkisel yağların sizin için korkunç olduğunu söyledi.

“Korkunç bir iltihaplanmaya neden oluyorlar ve kemerinin altında 1000 baypas bulunan ünlü, şimdi emekli bir kalp cerrahı tarafından suçlanıyorlar. Şeker ve rafine bitkisel yağların kalp hastalığının gerçek nedeni olduğunu iddia ediyor” dedi. “Atardamar duvarlarına zarar verirler, yaralanmaya yol açarlar ve vücudun hasarı onarmak için tortu katmanları oluşturmasına neden olurlar.”

Bu notta, lütfen EVOO’yu iletin.

Yoruma kapalı.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku