sesli sohbet

Vugar İsgandarov: "Azerbaycan, Avrupa pazarında güvenilir bir gaz tedarikçisi haline geliyor"

  Azerbaycan Milletvekili Sayın Vugar İsgandarov’la röportajı okurların dikkatine sunuyoruz:

 

– Bulgaristan ile Yunanistan içinde Azer organik gaz aktarım bağlantısı hizmete girdi. Sizce  bununla  Cenup Doğalgaz Koridoru’nun  bilhassa Azerbaycan organik gazının  Avrupa’nın başlıca enerji projelerinden biri bulunduğunu söylemek mümkün mü?

– Elbet, bugün Azerbaycan hem siyasal ve ekonomik ilişkilerde hem de Avrupa’nın enerji güvenliğinde zamanı bir rol oynuyor ve  Azerbaycan enerji güvenliği alanında mühim bir erkek oyuncu. Hatırlarsanız bu senenin 22 Mayıs’ında Bulgaristan’ın Kirkovo köyü civarlarında Azerbaycan doğalgazını Bulgaristan’a ulaştıracak Yunanistan-Bulgaristan doğalgaz enterkonnektörünün (IGB) inşaatına başlandı. Bugün “Cenup Gaz Koridoru” ve Yunanistan-Bulgaristan enterkonnektörü ile öteki kaynakların yanı sıra “Şah Deniz 2” sahasından Bulgaristan’a 1 milyar metreküp Azerbaycan gazının taşınması planlanıyor.  Genel olarak Cenup Gaz Koridoru, aralarında Azerbaycan, Bulgaristan ve Yunanistan’ın da bulunmuş olduğu birçok ülkenin ortak çıkarlarını yansıtan mühim bir projedir. Öte taraftan, Hazar Denizi’nde üretilen gazın Avrupa’ya yetişmesi için koridorun en güvenilir, emniyetli, optimal ve verimli güzergah olduğu vurgulanmalıdır. Düşünün, Azerbaycan uzun senelerdir internasyonal pazarda ve her şeyden ilkin Avrupa pazarında güvenilir bir petrol tedarikçisi olmuştur. Şimdi Azerbaycan, Avrupa pazarında güvenilir bir gaz tedarikçisi haline geliyor. Şu demek oluyor ki, Avrupa Birliği ile Azerbaycan içinde enerji alanında stratejik ortaklık temalı Mutabakat Zaptı’nın imzalanması tüm ülkeler için yararlı olacaktır.

Bulgaristan daha ilkin doğalgaz ihtiyacının yüzde 80’ini Rusya’dan karşılıyordu. Rusya Ukrayna’ya harp duyuru ettiğinde, Avrupa’ya da enerji savaşı duyuru etti. Azerbaycan doğalgazı yardımıyla Bulgaristan tüm ihtiyacını karşılayacaktır. Sizce bu eğilim Rusya ile Azerbaycan içinde gerginliğe niçin olur mu?

– Bu şekilde bir şey asla tartışılamaz. Resmi Moskova’nın Avrupa’nın Rusya’ya uyguladığı yaptırımları protesto etmek için duyuru etmiş olduğu enerji savaşına karşı Batılı ülkelerin uzun süredir organik gaz gereksinimlerini karşılamak için alternatifler aramış olduğu hepimiz tarafınca biliniyor. Rusya’nın bu eğilimleri göz önünde bulundurarak kendisine uygulanan yaptırımları kendince protesto ettiğini düşünüyorum. Bu tür faktörlerin Rusya ile Azerbaycan içinde herhangi bir gerginliğe niçin olacağını düşünmüyorum. Öte taraftan Ukrayna’daki savaşın ne kadar süreceği ve iyi mi biteceği dünyadaki güç dengesi benzer biçimde faktörlere bağlı. Sadece Sayın Cumhurbaşkanı İlham Aliyev’in liderliği ve başarıya ulaşmış politikası sonucunda dünyadaki güç dengeleri ne kadar değişirse değişsin Azerbaycan dengeyi müdafaasını biliyor…

-Birkaç gün ilkin Ermenistan iki Kürt PPK teröristini tutuklayarak Türkiye’ye teslim etti. Ermenistan bunu uzun süredir devam eden Kürt-Ermeni birlik ve dayanışmasına karşın yapmış oldu. Sizce Ermenistan’ın yaklaşımı yakın gelecekte Türkiye ile Ermenistan içinde diplomatik ilişkilerin kurulmasıyla sonuçlanabilir mi? Yoksa Ermenistan’ın bu eyleminin arkasında başka bir şey mi dayanıyor?

– Bu bilginin ne kadar doğru bulunduğunu söyleyemem. Zira, “Ermenistan” bloğundan Ermeni Parlamentosu milletvekili Gegam Manukyan, Feysbuk sayfasında bu bilgiyi bildirmesine karşın, Ermenistan Hakkaniyet Bakanlığı, yönetimin cezalarını vatandaşı oldukları ülkede çekmek şartıyla hükümlüleri geri verme yetkisine haiz olduğundan Kürtleri geçirme etmediğini deklare etti. Her halükarda bu adımın emsalsiz bir şekilde Azerbaycan ile sürekli sulh anlaşmasını imzalamadan Ermenistan ile Türkiye arasındaki normalleşme sürecine geçişi amaçladığı söylenebilir. Artık Ermenistan  Moskova’dan artık destek beklemiyor. Bu yüzden  Türkiye’nin terörle mücadelede ne kadar dikkatli bulunduğunu göz önünde bulundurarak, Azerbaycan ile kalıcı bir sulh imzalamadan Türkiye ile normalleşme sürecini hızlandırmak istiyor. Karabağ savaşının üstünden iki yıl geçse de Ermenistan, yetersiz konumu sebebiyle ne ekonomik ne de siyasal olarak bir adım ileri gidemedi. Bu durumda, bugün Ermenistan iç savaşın eşiğindedir. Türkiye ile ilişki kurma taklidinin aç ve zavallı Ermeni halkını sakinleştirebileceği düşüncesiyle meydana getirilen bir fiil bulunduğunu düşünüyorum.

 

 

Ülker Fermankızı

Yoruma kapalı.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku